GRY

Kaszel w ciąży: które leki są dozwolone, a które zakazane?

Jak leczyć kaszel w ciąży? Jakie leki można stosować? Które leki na kaszel są w ciąży zakazane? Które domowe sposoby można bezpiecznie wypróbować?
co na kaszel w ciąży?
fot. Fotolia
W czasie ciąży najlepiej w ogóle nie przyjmować leków, jednak czasem choroba jest większym zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka niż przyjęcie leku.
Jakie leki możesz przyjmować, gdy w ciąży masz kaszel?

Kaszel w ciąży

Zazwyczaj kaszel zaczyna się po kilku dniach trwania infekcji kataralnej, zwykle spowodowanej przeziębieniem. Jeśli pojawia się kaszel, lepiej nie leczyć go na własną rękę, lecz od razu iść do lekarza. Oceni, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Stwierdzi też, czy kaszel jest suchy i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też wilgotny i konieczne są środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Domowe sposoby na kaszel w ciąży

Jak najwięcej odpoczywaj, by organizm szybko dał sobie radę z wirusami. Połóż się do łóżka, pozwalaj sobie na poobiednią drzemkę, nie planuj żadnych domowych prac. Dużo pij – herbatki owocowe, np. z dzikiej róży, malin, słabe napary zielonej herbaty. Nawilżaj mieszkanie – dzięki temu drogi oddechowe będą nawilżone, co ułatwi pozbycie się wydzieliny.
W leczeniu kaszlu w ciąży wykorzystać wiele prostych, naturalnych leków takich jak:
  • Cebula i czosnek. Mają działanie przeciwbakteryjne, działają jak naturalne antybiotyki.
  • Syrop z malin. Działają przeciwgorączkowo. Syrop z malin lub herbatkę malinową warto pić przy przeziębieniu.
  • Miód. Wzmacnia odporność, działa bakteriobójczo, zwiększa ilość czerwonych krwinek.
  • Herbatka lipowa. Jest znakomita przy przeziębieniu, gorączce, kaszlu. Warto ją pić słodzoną miodem.
  • Czarny bez. Zawiera spore ilości witaminy C. Możesz pić sok z czarnego bzu lub parzyć herbatkę (działa przeciwgorączkowo i napotnie).  
W przypadku kaszlu możesz też wspomagać się naparami z ziół.  Pomocny będzie:
  • Tymianek. Herbatkę tymiankową warto pić przy schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, ułatwia upłynnienie wydzieliny i jej wykrztuszenie.
  • Prawoślaz. Jest pomocny w leczeniu kaszlu, zapaleniu gardła. 
Możesz też pić syrop z cebuli (najlepiej zrobiony w domu), sok z buraka, syrop prawoślazowy.

Leki na kaszel

Nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, szczególnie w I trymestrze ciąży, gdy trwa organogeneza, kształtują się i tworzą wszystkie narządy dziecka.
Niewiele badań poświęcono ocenie stosowania podczas ciąży leków do leczenia kaszlu. Wykazano słaby związek pomiędzy przyjmowaniem leku wykrztuśnegogwajafenezyny – a wystąpieniem u płodów wad cewy nerwowej oraz przepukliny pachwinowej. W badaniach na zarodkach kurzych wykazano szkodliwe działanie dekstrometorfanu (izomer kodeiny), jednak badania u ludzi nie udowodniły zwiększonego ryzyka.  
Chociaż nie udowodniono działania teratogennego (szkodliwego dla płodu) leków na kaszel, to jednak  bezpiecznie stosować wyłącznie leki zalecone przez lekarza, w proponowanych przez niego dawkach. Jeśli jednak lekarz zaleci leki, stosuj je. Uporczywy, długotrwały kaszel może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród.
Zobacz także: Kaszel leczy się inaczej u dziecka, inaczej u kobiety w ciąży i u dorosłego
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu