co na kaszel w ciąży?
fot. Fotolia

Kaszel w ciąży: czy szkodzi dziecku, jak się go pozbyć [LEKI]

Jak leczyć kaszel w ciąży? Jakie leki można stosować? Które leki na kaszel są w ciąży zakazane? Które domowe sposoby można bezpiecznie wypróbować? Podpowiadamy.
Katarzyna Pinkosz
co na kaszel w ciąży?
fot. Fotolia
Kaszel zaczyna się zwykle po kilku dniach trwania infekcji kataralnej, najczęściej spowodowanej przeziębieniem. Jeśli pojawia się kaszel w ciąży, lepiej nie leczyć go na własną rękę, lecz od razu iść do lekarza. Oceni, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Stwierdzi też, czy kaszel jest suchy i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też wilgotny i konieczne są środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Choć w czasie ciąży najlepiej w ogóle nie przyjmować leków, jednak czasem choroba jest większym zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka niż przyjęcie leku, zwłaszcza gdy kaszlowi towarzyszy ból brzucha i plamienie.

Kaszel w ciąży - jak leczyć

Jeśli masz kaszel w ciąży, jak najwięcej odpoczywaj, by organizm szybko dał sobie radę z wirusami. Połóż się do łóżka, pozwalaj sobie na poobiednią drzemkę, nie planuj żadnych domowych prac. Dużo pij – herbatki owocowe, np. z dzikiej róży, malin, słabe napary zielonej herbaty. Nawilżaj mieszkanie – dzięki temu drogi oddechowe będą nawilżone, co ułatwi pozbycie się wydzieliny.

W leczeniu kaszlu w ciąży wykorzystać wiele prostych, naturalnych leków takich jak:
  • Cebula i czosnek. Mają działanie przeciwbakteryjne, działają jak naturalne antybiotyki.
  • Syrop z malin. Działają przeciwgorączkowo. Syrop z malin lub herbatkę malinową warto pić przy przeziębieniu.
  • Miód. Wzmacnia odporność, działa bakteriobójczo, zwiększa ilość czerwonych krwinek.
  • Herbatka lipowa. Jest znakomita przy przeziębieniu, gorączce, kaszlu. Warto ją pić słodzoną miodem.
  • Czarny bez. Zawiera spore ilości witaminy C. Możesz pić sok z czarnego bzu lub parzyć herbatkę (działa przeciwgorączkowo i napotnie).  

W przypadku kaszlu możesz też wspomagać się naparami z ziół.  Pomocny będzie:
  • Tymianek. Herbatkę tymiankową warto pić przy schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, ułatwia upłynnienie wydzieliny i jej wykrztuszenie.
  • Prawoślaz. Jest pomocny w leczeniu kaszlu, zapaleniu gardła. 
Możesz też pić syrop z cebuli (najlepiej zrobiony w domu), sok z buraka, syrop prawoślazowy.
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Kaszel w ciąży - jakie leki i syrop

Nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, szczególnie w I trymestrze ciąży, gdy trwa organogeneza, kształtują się i tworzą wszystkie narządy dziecka.
Niewiele badań poświęcono ocenie stosowania podczas ciąży leków do leczenia kaszlu. Wykazano słaby związek pomiędzy przyjmowaniem leku wykrztuśnego – gwajafenezyny – a wystąpieniem u płodów wad cewy nerwowej oraz przepukliny pachwinowej. W badaniach na zarodkach kurzych wykazano szkodliwe działanie dekstrometorfanu (izomer kodeiny), jednak badania u ludzi nie udowodniły zwiększonego ryzyka.  

Chociaż nie udowodniono działania teratogennego (szkodliwego dla płodu) leków na kaszel, to jednak bezpiecznie stosować wyłącznie leki zalecone przez lekarza, w proponowanych przez niego dawkach. Jeśli jednak lekarz zaleci leki, stosuj je. Uporczywy, długotrwały kaszel w ciąży może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród. [content:0_26606,0_26529,0_24075,0_22308:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy