kaszel w ciąży
fot. Fotolia

Kaszel w ciąży: zagrożenia, domowe sposoby, syropy [LEKI]

Kaszel w ciąży zazwyczaj nie szkodzi dziecku, jednak jego konsekwencje mogą być poważne. W ciąży możesz wypróbować domowe sposoby na kaszel, np. sok z cebuli, sok z czarnego bzu. Jeśli nie będzie poprawy - koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Katarzyna Pinkosz
kaszel w ciąży
fot. Fotolia
Kaszlu w ciąży lepiej nie leczyć go na własną rękę, lecz od razu iść do lekarza. Oceni on, czy kaszel jest spowodowany wyłącznie spływającą do gardła wydzieliną kataralną, czy też pojawiły się już zmiany w oskrzelach. Stwierdzi też, czy u kobiety w ciąży kaszel jest suchy i trzeba go hamować, podając środki przeciwkaszlowe, czy też wilgotny i konieczne są środki wykrztuśne. Być może konieczne będzie zastosowanie antybiotyku. Choć w czasie ciąży najlepiej w ogóle nie przyjmować leków, jednak czasem choroba jest większym zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka niż przyjęcie leku, zwłaszcza gdy kaszlowi w ciąży towarzyszy ból brzucha i plamienie.

Spis treści
 1. Co na kaszel w ciąży?
 2. Domowe sposoby na kaszel w ciąży
 3. Jakie leki i syrop na kaszel w ciąży?
 4. Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku?

Co na kaszel w ciąży?

Jeśli masz kaszel w ciąży, jak najwięcej odpoczywaj, by organizm szybko dał sobie radę z wirusami. Połóż się do łóżka, pozwalaj sobie na poobiednią drzemkę, nie planuj żadnych domowych prac. Dużo pij – herbatki owocowe, np. z dzikiej róży, malin, słabe napary zielonej herbaty. Używaj miodu i stosuj sprawdzone i bezpieczne domowe sposoby na kaszel (patrz niżej). Nawilżaj mieszkanie – dzięki temu drogi oddechowe będą nawilżone, co ułatwi pozbycie się wydzieliny.
UWAGA: Uporczywy kaszel w ciąży może spowodować przedwczesne skurcze macicy i poród. Dlatego nie zwlekaj z pójściem do lekarza!
Redakcja poleca: Jak leczyć przeziębienie w ciąży - film
Jakie leki możesz stosować na własną rękę, gdy w ciąży zacznie dokuczać ci katar, kaszel i podwyższona temperatura?

Domowe sposoby na kaszel w ciąży

Możesz wykorzystać wiele prostych, domowych leków, naturalny syrop również pomoże na kaszel w ciąży. Oto kilka propozycji: 
 • Cebula i czosnek. Mają działanie przeciwbakteryjne, działają jak naturalne antybiotyki. 
 • Syrop z malin. Działają przeciwgorączkowo. Syrop z malin lub herbatkę malinową warto pić przy przeziębieniu.
 • Miód. Wzmacnia odporność, działa bakteriobójczo, zwiększa ilość czerwonych krwinek.
 • Herbatka lipowa. Jest znakomita przy przeziębieniu, gorączce, kaszlu. Warto ją pić słodzoną miodem.
 • Czarny bez. Zawiera spore ilości witaminy C. Możesz pić sok z czarnego bzu lub parzyć herbatkę (działa przeciwgorączkowo i napotnie).  

W przypadku kaszlu możesz też wspomagać się naparami z ziół. Pomocny będzie:
 • Tymianek. Herbatkę tymiankową warto pić przy schorzeniach górnych i dolnych dróg oddechowych, ułatwia upłynnienie wydzieliny i jej wykrztuszenie.
 • Prawoślaz. Jest pomocny w leczeniu kaszlu, zapaleniu gardła. 
W ciąży możesz też pić syrop z cebuli (najlepiej zrobiony w domu), sok z buraka, syrop prawoślazowy. Na kaszel w ciąży możesz również stosować inhalacje. 
UWAGA: Kieruj się zasadą, że wszelkie leki wolno ci brać jedynie po konsultacji z lekarzem, nawet jeżeli są to tylko środki ziołowe.

Jakie leki i syrop na kaszel w ciąży?

Nie przyjmuj żadnych leków bez konsultacji z lekarzem, szczególnie w I trymestrze ciąży, gdy trwa organogeneza, kształtują się i tworzą wszystkie narządy dziecka. Zaszkodzić mogą nawet te leki, które kupuje się w sklepie, np. preparaty z kwasem acetylosalicylowym (np. polopiryna, aspiryna) czy z ibuprofenem. Wielu innych leków nie przebadano pod kątem ciąży, więc lepiej nie ryzykować. Bez obaw możesz stosować wodę morską w spreju czy sól fizjologiczną do czyszczenia nosa. Bezpieczne w ciąży są też niektóre syropy ziołowe na kaszel, np. z babki lancetowatej, prawoślazu, a także środki homeopatyczne - lepiej jednak zapytać o to lekarza.
Ważne: Naukowcy wykazali słaby związek pomiędzy przyjmowaniem leku wykrztuśnego – gwajafenezyny – a wystąpieniem u płodów wad cewy nerwowej oraz przepukliny pachwinowej. W badaniach na zarodkach kurzych badacze wykazali szkodliwe działanie dekstrometorfanu (izomer kodeiny), jednak badania u ludzi nie udowodniły zwiększonego ryzyka.  
Jeśli masz kaszel i jesteś w ciąży, nie stosuj:
 • syropów z kodeiną – mogą negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka, uszkodzić płód. 
 • leków mukolitycznych, stosowanych przy mokrym kaszlu, możesz je brać tylko na wyraźne zalecenie lekarza.

Kaszel w ciąży – czy szkodzi dziecku?

W większości przypadków kaszel u kobiet w ciąży nie jest bezpośrednim zagrożeniem dla życia i zdrowia płodu. Jeśli jednak kaszel w ciąży jest silny, duszący i uporczywy – może powodować intensywne wstrząsy ciała kobiety, a to z kolei np. skurcze macicy. Kaszel może być także początkiem alergii lub rozwijającej się u przyszłej mamy infekcji, dlatego nie powinnaś go lekceważyć. Zagrożeniem dla dziecka nie jest sam kaszel, lecz to, że może on początkiem np. poważnej choroby dróg oddechowych.

Zobacz także
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy