GRY
 
 

Kaszki dla niemowląt - jak i kiedy podawać

Kaszki to pierwszy produkt zbożowy, który wprowadzasz do diety dziecka w pierwszym półroczu. Sprawdź, w jakiej kolejności podawać kaszki.

6303898-683x1024.jpg
Właśnie dzięki kaszce twoja pociecha ma szansę pierwszy raz zetknąć się z glutenem (biało zawarte w zbożach). Jeśli jest karmiona piersią – już w piątym miesiącu, a w szóstym – gdy dostaje mleko modyfikowane. Kiedyś produkty glutenowe podawało się dopiero w 10. miesiącu życia dziecka. Od kilku lat jednak dietetycy zalecają, by odrobinę kaszki glutenowej (manny, pszennej) wprowadzić do menu dziecka szybciej. Sporo badań naukowych dowiodło, że wczesne, stopniowe wprowadzanie glutenu zmniejsza ryzyko zachorowania na celiakię (przewlekła choroba polegająca na uczuleniu na białko zawarte w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie). Mniej więcej w tym samym czasie maluch może też próbować kaszek z innych zbóż, na początku łączonych z mlekiem lub jako składnik obiadów lub deserów. Sprawdź, czy wprowadzasz je do diety dziecka w odpowiedniej kolejności. Uważaj też na ilość, bo kaszka, zwłaszcza manna, ma sporo kalorii i tuczy.

Polecamy: 5 sprytnych sposobów na kasze 

Zanim skończy rok

Zacznij od podawania drobnych kaszek, które po przygotowaniu mają delikatną, płynną konsystencję. Po siódmym–ósmym miesiącu przyjdzie czas na nieco grubsze rodzaje kasz. Jednak muszą one być naprawdę dobrze rozgotowane.

KASZKI GLUTENOWE
Kaszka manna dla karmionych piersią – po czwartym miesiącu, dla karmionych butelką – po piątym miesiąca. Odrobinę – czyli pół łyżeczki – rozgotowanej kaszy manny możesz podać dziecku razem z przecierem jarzynowym, ale tylko raz w ciągu dnia.

Kaszka pszenna dla karmionych piersią – po czwartym miesiącu, dla karmionych butelką – po piątym miesiącu. Zamiast odrobiny manny do przecierów jarzynowych możesz dodawać również inną kaszkę glutenową, np. pszenną. Większość mam niemowląt sięga po kaszki produkowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Zawsze trzeba przeczytać informację producenta o tym, jak przygotować kaszkę (dodać wodę czy mleko) i od jakiego wieku można podawać ją dziecku.

Kuskus po dziewiątym miesiącu dla karmionych piersią i butelką. Warto o nim pamiętać, gdyż jest delikatny i szybko się go przygotowuje. Ta pszenna kasza może być na przykład składnikiem zupki. Ponieważ dodatek kuskusu sprawia, że w daniu są wyczuwalne grudki – maluch będzie dzięki niej trenował jedzenie pokarmów o gęstszej konsystencji. Starszemu dziecku, które je już obiadek z dwóch dań, możesz podać łyżeczkę kuskusu do mięsa i jarzyn na drugie danie. Pamiętaj tylko, żeby przygotowując go, po zalaniu wrzątkiem gotować kuskus przez moment i dopiero potem zostawić pod przykrywką do napęcznienia.


Redakcja poleca: Zobacz, jak Anna Dereszowska znalazła talent w sobie i co odkryła u swojej córki! [WIDEO]
"Szkoliłam rysunek, bo miałam być architektem" – mówiła aktorka podczas spotkania w Akademii 5.10.15. Zdradziła jedną ważną rzecz, która pomogła jej znaleźć klucz do tego, co chce w życiu robić!
Doładuj
Przeładuj