Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, kasztany, alergia na kasztany, uczulenie na orzechy, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Kasztan jadalny

Owoce kasztana jadalnego, nazywane również maronami, podobnie jak orzechy laskowe, włoskie i arachidowe są alergenami, które uczulają dość często i mogą wywoływać objawy groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Najczęściej z tej grupy pokarmów uczulają orzeszki ziemne, czyli arachidowe. Objawem uczulenia zwykle jest pokrzywka kontaktowa i obrzęk górnych dróg oddechowych, mogą pojawić się też objawy alergii jamy ustnej. Reakcje krzyżowe zachodzą między alergenami kasztana jadalnego oraz lateksem.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.