Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, kasztany, alergia na kasztany, uczulenie na orzechy, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Kasztan jadalny

Owoce kasztana jadalnego, nazywane również maronami, podobnie jak orzechy laskowe, włoskie i arachidowe są alergenami, które uczulają dość często i mogą wywoływać objawy groźnego wstrząsu anafilaktycznego. Najczęściej z tej grupy pokarmów uczulają orzeszki ziemne, czyli arachidowe. Objawem uczulenia zwykle jest pokrzywka kontaktowa i obrzęk górnych dróg oddechowych, mogą pojawić się też objawy alergii jamy ustnej. Reakcje krzyżowe zachodzą między alergenami kasztana jadalnego oraz lateksem.

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy