Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ instrukcja WIDEO

Ludziki z kasztanów i żołędzi robią jesienią wszystkie dzieci. To nie tylko świetna twórcza zabawa, ale również doskonałe ćwiczenie na poprawę sprawności rączek. Prezentujemy krótki film, który zainspiruje do stworzenia nie tylko figurek ludzików, ale również różnych zwierzątek.
Wybieracie się na jesienny spacer? Poszukajcie kasztanów i żołędzi. Po powrocie do domu usiądźcie wspólnie przy stole, wyjmijcie znalezione skarby, poszukajcie plasteliny, wykałaczek i stwórzcie przepiękne figurki. Z kasztanów i żołędzi zrobicie ludziki i zwierzątka. Jeśli nie macie pomysłu, jak to wszystko wykonać, obejrzyjcie nasz film i znajdźcie inspiracje do wspólnych zabaw z dziećmi. 

Jak zrobić ludziki z kasztanów?

Zanim zabierzesz się razem z dzieckiem za tworzenie figurek z kasztanów i żołędzi, przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria. Kasztany i żołędzie trzeba czymś połączyć i udekorować.

Do wykonania ludzików potrzebne są:

  • kasztany,
  • żołędzie,
  • wykałaczki (długie i krótkie),
  • plastelina,
  • papier kolorowy,
  • nożyczki.

Wykonanie ludzików z kasztanów:

Na wykałaczki musicie ponawlekać kasztany i żołędzie – będą służyły za głowy i brzuchy ludzików. Nawlekanie może być dość trudnym zadaniem, wymagającym nieco siły, dlatego tę część pracy wykonaj sama. Dziecko może podawać ci konkretne kasztany, które chce, żeby wykorzystać do danego ludzika. Kiedy będą już nawleczone na wykałaczkach, zróbcie im kolorowe czapeczki i ubranka. Możecie wyciąć je z papieru kolorowego. Wycinanie nożyczkami to bardzo dobry trening dla malucha, ale żeby był bezpieczny, musi być wykonywany pod czujnym okiem opiekuna. Następnie z plasteliny zróbcie im oczy, buzie, guziczki na ubrankach czy buciki.

Co można zrobić z kasztanów?

Możliwości jest wiele, a ogranicza was jedynie fantazja. Z kasztanów i żołędzi mogą powstać nie tylko przeróżne ludziki – np. kasztanowe rodziny z mniejszymi i większymi figurkami, ale też fantastyczne zwierzaki. Możecie spróbować zrobić np. psa, misia, kolczastego jeżyka albo żyrafę z długą szyją. Z kasztanów i żołędzi może powstać świetne mini zoo. A jeśli znajdziecie jakiś pojemnik do przechowywania figurek, mogą one stanowić wspaniałą zabawę na wiele jesiennych wieczorów.

Inne pomysły na ludziki z kasztanów

Najczęściej do łączenia kasztanów i żołędzi używamy wykałaczek albo zapałek (musimy od nich najpierw poobcinać końcówki). Można jednak wykorzystać też w tym celu np.:
  • klej na gorąco,
  • plastelinę,
  • sznurek (najpierw musimy przedziurkować kasztany na wylot np. gwoździem),
  • kolorowe pinezki.

Nam szczególnie podoba się pomysł z dziurawieniem kasztanów i żołędzi i nawlekaniem ich na sznurek. Pozwala on stworzyć nie tylko figurki, np. stonogę lub dżdżownicę, lecz także piękną jesienną biżuterię. Co powiecie na bransoletkę z żołędzi i korale z kasztanów?

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy