Ludziki z kasztanów

Jesień już się zaczęła, dlatego zachęcamy was do wspólnej i kreatywnej zabawy połączonej ze spacerem. Prezentujemy wam krótki film, który zainspiruje do tworzenia kasztanowych ludzików.
Jak zorganizować dziecku wolny czas w jesienne weekendy? Zabierzcie dzieci na spacer, poszukajcie kasztanów i żołędzi. Po powrocie do domu usiądźcie wspólnie przy stole, wyjmijcie znalezione kasztany i żołędzie, później poszukajcie w domu plasteliny i wykałaczek i stwórzcie przepiękne jesienne ludziki. Jeśli nie macie pomysłu jak takie ludziki stworzyć, to obejrzyjcie nasz film i znajdźcie inspiracje do wspólnych zabaw z dziećmi.

Jak zrobić ludziki z kasztanów?

Zanim zabierzesz się razem z dzieckiem za tworzenie figurek z kasztanów, przygotuj wszystkie niezbędne akcesoria. Same owoce kasztanowca nie wystarczą, trzeba je przecież jakoś połączyć i udekorować.

Ranking zabawek dla dzieci - sprawdź opinie rodziców!

Do wykonania ludzików potrzebne są:

  • kasztany,
  • żołędzie,
  • wykałaczki (długie i krótkie),
  • plastelina,
  • papier kolorowy,
  • nożyczki.

Wykonanie ludzików z kasztanów:

Na wykałaczki musicie ponawlekać kasztany i żołędzie – będą służyły za głowy i brzuchy ludzików. Nawlekanie może być dość trudnym zadaniem, wymagającym nieco siły, dlatego tę część pracy wykonaj sama. Dziecko może podawać ci konkretne kasztany, które chce, żeby wykorzystać do danego ludzika. Kiedy będą już nawleczone na wykałaczkach, zróbcie im kolorowe czapeczki i ubranka. Możecie wyciąć je z papieru kolorowego. Wycinanie nożyczkami to bardzo dobry trening dla malucha, ale żeby był bezpieczny, musi być wykonywany pod czujnym okiem opiekuna. Następnie z plasteliny zróbcie im oczy, buzie, guziczki na ubrankach czy buciki.

Co można zrobić z kasztanów?

Możliwości jest wiele, a ogranicza was jedynie fantazja. Z kasztanów i żołędzi mogą powstać nie tylko przeróżne ludziki – np. kasztanowe rodziny z mniejszymi i większymi figurkami, ale też fantastyczne zwierzaki. Możecie spróbować zrobić np. psa, misia, kolczastego jeżyka albo żyrafę z długą szyją. Z kasztanów i żołędzi może powstać świetne mini Zoo. A jeśli znajdziecie jakiś pojemnik do przechowywania figurek, mogą one stanowić wspaniałą zabawę na wiele jesiennych wieczorów.

Inne pomysły na ludziki z kasztanów

Najczęściej do łączenia kasztanów i żołędzi używamy wykałaczek albo zapałek (musimy od nich najpierw poobcinać końcówki). Można jednak wykorzystać też w tym celu np.:
  • klej na gorąco,
  • plastelinę,
  • sznurek (najpierw musimy przedziurkować kasztany na wylot np. gwoździem),
  • kolorowe pinezki.

Nam szczególnie podoba się pomysł z dziurawieniem kasztanów i żołędzi i nawlekaniem ich na sznurek. Pozwala on stworzyć nie tylko figurki, np. stonogę lub dżdżownicę, lecz także piękną jesienną biżuterię. Co powiecie na bransoletkę z żołędzi i korale z kasztanów?

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj