zatkany nosek
fot. Materiały prasowe: Drewex Kolorino

Czemu niemowlę ma zatkany nos? To nie zawsze jest katar

Zatkany nos to objaw a nie przyczyna! Żeby ulżyć dziecku, trzeba odkryć, dlaczego oddycha przez buzię. Przyczyną może być nie tylko katar, lecz także np. alergia czy przerośnięte migdałki.
Sylwia Niemczyk
zatkany nosek
fot. Materiały prasowe: Drewex Kolorino

Twój maluszek zaczął oddycha buzią a nie nosem? Nie lekceważ tego: nosek służy dziecku nie tylko do zadzierania w górę, ale przede wszystkim oczyszcza, ogrzewa i nawilża przepływające przezeń powietrze. Może to robić tylko, gdy nic go nie blokuje, śluzówka wyściełająca jego wnętrze jest wilgotna, a rzęski, które ją pokrywają, nie są posklejane.

Leczenie zatkanego noska u dziecka zależy od tego, co wywołało dolegliwości. W grę wchodzi kilka przyczyn.

Katar wirusowy

Szczególnie mocno daje się we znaki niemowlętom, które nie radzą sobie z oddychaniem przez usta. Jest uciążliwy także w przypadku starszych dzieci. Może przejść w stan przewlekły i doprowadzić do powikłań, np. zapalenia ucha środkowego, krtani czy tchawicy. Sposobem na uniknięcie kłopotów jest dokładne oczyszczanie nosa.
Jak oczyszczać zatkany nosek – pokazujemy krok po kroku!
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.

Trzeci migdałek

Migdałek gardłowy to skupisko tkanki chłonnej, które jest jednym z elementów systemu obronnego organizmu. Gdy jest zbyt duży, nie broni go przed drobnoustrojami. Wręcz przeciwnie: staje się ich siedliskiem. W efekcie dziecko często choruje, chrapie i jest ciągle zmęczony. Trzeci migdał daje się we znaki na ogół dopiero kilkulatkom, ale może się nadmiernie rozrosnąć nawet już u 10–12-miesięcznego niemowlęcia. Jeśli to konieczne, usuwa się go maluchom, które skończyły cztery lata. Wcześniej trzeba dbać o to, by nie doszło do dalszego rozrostu: leczyć wszelkie infekcje i udrażniać nos (uczyć malca wydmuchiwania, płukać wodą morską w sprayu).
Uwaga! Dowiedz się więcej o wycinaniu migdałków u dzieci.

Koralik w nosie

Dzieci wkładają do nosków najróżniejsze rzeczy: koraliki, części zabawek itd. Najgorsze są nasiona (np. groch, fasola), bo nie dość, że blokują nozdrze, to jeszcze pęcznieją i gniją. Jeśli podejrzewasz, że w nosku dziecka tkwi jakiś przedmiot (nie może oddychać nosem, z jednej dziurki wypływa wydzielina), nie próbuj go wyjmować pęsetą albo palcem, bo możesz wepchnąć go jeszcze głębiej. Jedź z dzieckiem na ostry dyżur laryngologiczny.

Krzywa przegroda

Tak, to dolegliwość, która jest niezależna od wieku! Już noworodki mogą mieć krzywą przegrodę np. na skutek przeciskania się przez kanał rodny albo jakiegoś urazu. Niestety, niewiele da się z tym zrobić, ponieważ nos można operować dopiero około 16. roku życia, gdy już ostatecznie przestaje rosnąć. U młodszych dzieci zabiegi tego typu przeprowadza się jedynie w wyjątkowych sytuacjach (np. po poważnych wypadkach) i robią to tylko wysoko wyspecjalizowane ośrodki.

Alergia wziewna

Wodnisty katar i obrzęk nosa mogą być też spowodowane alergią wziewną. Najczęściej uczulają pyłki, roztocza żyjące w kurzu, zarodniki pleśni i grzybów oraz sierść zwierząt domowych (nie tylko psów i kotów, ale także świnek morskich, chomików). Innym objawem jest m.in. długo utrzymujący się kaszel. Jeśli podejrzewasz, że dziecko jest na coś uczulone, idź z nim do alergologa. Winowajcę można ustalić nie tylko na podstawie testów skórnych, ale również, np. wywiadu i testów z krwi. Najskuteczniejszym sposobem na alergię wziewną jest usunięcie alergenu z otoczenia malucha. Jeśli to niemożliwe, konieczne są leki. Sposób leczenia zależy m.in. od wieku dziecka.
Sprawdź kalendarz pylenia!

Konsultacja: dr n. med. Jolanta Kuźniar, specjalista otolaryngolog, Klinika Otolaryngologii we Wrocławiu
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy