wiosenne, kichanie, alergia, dziecko

Wiosna bez kataru

Te krostki to z alergii czy przegrzania? A katar – z uczulenia czy przeziębienia? Zobacz sama, kiedy naprawdę warto iść ze szkrabem do alergologa.
Konsultacja: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog
wiosenne, kichanie, alergia, dziecko

Te krostki to z alergii czy przegrzania? A katar – z uczulenia czy przeziębienia? Zobacz sama, kiedy naprawdę warto iść ze szkrabem do alergologa.

Test - Sprawdź, czy Twoje dziecko jest alergikiem


Coraz częściej małe dzieci mają alergię – alarmują lekarze. To przez nią nie mogą jeść cytrusów, pić mleka, bawić się z kotem, a nawet ukochanymi pluszakami. Przyczyn alergii jest wiele. Najpoważniejsza: po prostu za wygodne życie, mieszkanie w ogrzewanych domach, w nadmiernie sterylnych warunkach, jedzenie wysoko przetworzonej żywności. Układ odpornościowy zaczyna popełniać błędy. Zamiast zarazków atakuje to, co dla niego nieszkodliwe: pyłek trawy, białko mleka.

Twoje dziecko kicha, ma zatkany nosek i cieknie mu wodnisty katar? To może być alergia! Właśnie teraz w powietrzu zaczynają krążyć duże ilości pyłków drzew, traw i kwiatów. U osób wrażliwych wywołują one reakcję uczuleniową, która najczęściej objawia się katarem siennym. Zacznij działać natychmiast! Zastosuj bezpieczne i skuteczne preparaty homeopatyczne, które szybko przyniosą ulgę maluchowi.

Szukamy wroga
Po to, żeby alergię dobrze leczyć, trzeba ją najpierw rozpoznać. W wypadku niemowlęcia to niezwykle trudne, bo nie wszystkie badania można mu zrobić i nie zawsze wychodzą one jednoznacznie.
Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie specjalny test (kliknij tutaj). Jeśli po jego zrobieniu nadal podejrzewasz, że malec może być uczulony, koniecznie poproś pediatrę o skierowanie do alergologa.

W gabinecie
Lekarz na pewno na początek przeprowadzi dokładny wywiad: zapyta, czy w Waszej rodzinie są osoby, u których stwierdzono jakąś postać alergii (astmę, katar sienny, atopowe zapalenie skóry). Zainteresuje się przebiegiem ciąży i tym, jak rozwija się dziecko, czy choruje, ma problemy ze skórą, przewodem pokarmowym, jak się zachowuje. Dobrze przygotuj się do takiej rozmowy. Jeśli np. Twoja pociecha często chorowała, przypomnij sobie, czy infekcje przebiegały z wysoką gorączką, czy bez, czy antybiotyk przynosił od razu poprawę. Najlepiej zanotuj wszystkie swoje obserwacje i wątpliwości.

Bez mleka, jajek
U niemowlęcia lekarz najpierw będzie podejrzewać alergię pokarmową (ona właśnie najczęściej zdarza się najmłodszym). Jeśli karmisz piersią, może zalecić, byś ze swojego menu wykluczyła podejrzane produkty. Zwykle są to: krowie mleko, nabiał, cytrusy, czekolada, orzeszki, ryby, jajka, produkty zawierające konserwanty i barwniki.
Jeżeli nie karmisz piersią, lekarz zaleci podawanie maluszkowi mieszanki bezmlecznej, leczniczej, takiej jak np. Nutramigen czy Bebilon Pepti. Powie Ci też dokładnie, jak rozszerzać dietę dziecka i czego nie można mu dawać w pierwszym roku życia.
Po 2–3 tygodniach takiej hipoalergicznej diety (czasem wcześniej) powinna nastąpić poprawa. Jeżeli tak się stanie, to znak, że malec rzeczywiście jest uczuleniowcem. Jeśli jednak jej nie będzie, powiedz o tym lekarzowi. Być może przyczyną kłopotów wcale nie jest alergia.

Testy alergologiczne
Chcąc upewnić się diagnozy, lekarz może też zalecić wykonanie badań. Należą do nich:
testy z krwi
testy skórne
Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!
dr Leszek Olchowik
Konsultacja: dr Leszek Olchowik, pediatra, alergolog, pulmonolog

Pracował wiele lat w Klinice Pediatrii i Alergologii Centrum Zdrowia Dziecka, dziś przyjmuje w przychodni dla Dzieci i Rodziców Tolek w Nowej Woli k. Warszawy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy