Alergiczny, wirusowy, bakteryjny - czy umiesz rozpoznać rodzaje kataru?

Są różne rodzaje kataru - czasem katar trwa kilka dni i ustępuje bez śladu, kiedy indziej jest przewlekły lub prowadzi do różnych powikłań. Jeśli ustalisz, jaki katar męczy dziecko, łatwiej się z nim rozprawisz!
Sylwia Niemczyk
rodzaje kataru
fot. Fotolia

Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, mogą wywołać wirusy, bakterie albo alergeny. To rodzaj kataru decyduje o sposobie leczenia. Inaczej leczymy katar alergiczny, a inaczej bakteryjny czy wirusowy. Przebieg choroby w różnych rodzajach kataru także bywa bardzo odmienny, bo zależy m.in. od jej przyczyny, wieku dziecka i indywidualnej podatności na infekcje, a także od tego, czy przed katarem dziecko było zdrowe. Aby wiedzieć, jak postępować w różnych rodzajach kataru, naucz się je rozpoznawać. Oto pomocna ściągawka.

Biały gęsty katar wirusowy

Wydzielina jest początkowo wodnista, potem śluzowa (biała) gdy atakują wirusy. Nosek jest spuchnięty i zaczerwieniony. Dziecko może mieć zapalenie spojówek i gardła, a także wysoką temperaturę (nawet do 40 st.C). Obrzęk śluzówki blokuje oddychanie. Prawie zawsze maluch jest niespokojny, nie ma apetytu i nie chce spać. Taki rodzaj kataru dokucza każdemu i to nawet kilka razy w roku.

Jak pomóc dziecku? Starannie oczyszczaj nosek, szczególnie przed snem i karmieniem.
 

Sięgnij także po: Łagodzą one dolegliwości, ale nie skracają choroby. Możesz też zaaplikować kropelki obkurczające śluzówkę noska, np. Nasivin, Otrivin, jeśli zaleci lekarz. Ale uwaga, wolno je stosować góra 3 dni – dłuższa kuracja może uszkodzić delikatną śluzówkę noska. Ściśle też przestrzegaj zalecanych dawek. Katar u noworodka lub niemowlęcia wymaga wizyty u pediatry. W przypadku starszego dziecka wizyta u lekarza jest konieczna wówczas, gdyby katar zmienił się na ropny lub od początku przebiegał z wysoką gorączką.
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Żółty lub zielony katar bakteryjny (ropny)

Wydzielina jest biało-żółta lub zielonkawa, dziecko ma zatkany nos, gorączkuje, jest niespokojne i nie je? Ten rodzaj kataru wywołany przez bakterie zwany jest też katarem ropnym.

Jak pomóc dziecku? Z maluszkiem, które ma objawy ropnego kataru, powinnaś bezwzględnie pójść do pediatry. Lekarz może ocenić jego stan, prawidłowo rozpoznać rodzaj kataru i tylko on może przepisać odpowiednie leki. Nie dziw się też, jeśli będą to lekarstwa bardzo silnie działające (na przykład znajdą się wśród nich antybiotyki). U malutkiego dziecka (noworodka, niemowlęcia) ropny katar może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego za wszelką cenę trzeba starać się ich uniknąć. Ropna infekcja może się bowiem rozprzestrzeniać i wywołać zapalenie płuc u niemowlaka i starszego dziecka. Częste jest również zapalenie oskrzeli. Są to naprawdę poważne choroby, a u najmłodszych często trzeba je leczyć nawet w szpitalu. Dlatego również po wizycie u lekarza ściśle stosuj się do jego zaleceń. Uważnie obserwuj maluszka.
 
 

Wodnisty katar alergiczny (sienny)

W tym rodzaju kataru, dziecko oprócz wydzieliny z nosa, ma najczęściej również zapalenie spojówek. Nos w środku obrzęka i przestaje oddychać, oczy łzawią i mogą być przekrwione. Dziecko często kicha, ma spuchnięte powieki, a z noska „leje mu się” wodnista wydzielina. Zarówno nosek, jak i oczy bardzo swędzą szkraba. Typowym rodzajem kataru alergicznego jest katar sienny, który pojawia się w okresie pylenia roślin (i jest wywołany przez pyłki) oraz tzw. katar całoroczny, związany z bardzo różnymi czynnikami – najczęściej uczuleniem na kurz domowy, pierze z poduszki i sierść zwierząt.
  Jak pomóc dziecku? Alergia na pyłki lub inne alergeny (a zatem również wywołany przez nią katar) jest zbyt poważną chorobą, żebyś próbowała radzić sobie z nią sama. Jeśli podejrzewasz u dziecka uczulenie – koniecznie wybierz się z nim do dobrego alergologa i opowiedz o zachowaniu dziecka, objawach, o tym, co cię niepokoi. W tym przypadku naprawdę lepiej szybko działać: wszelkie próby leczenia kataru alergicznego na własną rękę mogą doprowadzić do astmy lub powikłań. Przed wizytą u lekarza zastanów się, z czym dziecko miało kontakt (z jakim alergenem). Czasem łatwo to określić – np. gdy w domu pojawiło się nowe zwierzątko lub smyk od jakiegoś czasu śpi na poduszkach z pierzem. Ale już w przypadku pyłków sprawa będzie trudniejsza. Jednak lekarz – znając okresy pylenia poszczególnych roślin i robiąc testy alergiczne – znajdzie roślinkę, która jest sprawcą choroby twojego dziecka. Ty też koniecznie śledź kalendarz pylenia roślin.

Katar przewlekły

Jeśli dziecko ma wiecznie zatkany nos (sapkę), a wydzielina jest ropna. To oznaki kataru przewlekłego, który – nie leczony skutecznie – sam nie ustąpi. Jego przyczyną mogą być:
  • skrzywiona przegroda nosa,
  • wrodzone defekty w obrębie ujść zatok,
  • a także przerośnięty trzeci migdałek (który wprawdzie zmniejsza się, ale dopiero w 12.-15. roku życia). Nieprawidłowy przepływ powietrza przez nos sprzyja infekcjom.


Jak pomóc dziecku? Jedynym skutecznym leczeniem w takim wypadku jest operacja. Krzywa przegroda nosowa wymaga wyprostowania; jeśli ujścia zatok są zbyt wąskie – należy je poszerzyć. Przerośnięty trzeci migdałek trzeba usunąć. Musisz udać się z dzieckiem do pediatry albo od razu do laryngologa.
Nie myl kataru z sapką! Zanim zaczniesz myśleć o leczeniu kataru, wróć uwagę, czy dziecko rzeczywiście ma katar. U noworodka kanaliki nosowe są jeszcze bardzo wąskie. Gdy w pokoju jest sucho, dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa. Dziecku trudno wtedy oddychać, nie ma kataru, tylko sapkę, czasem nawet lekko pochrapuje, ale nie jest przeziębione.
   
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Znowu płacze

Wiosna z maluszkiem