GRY

Alergiczny, wirusowy, bakteryjny – rodzaje kataru

Są różne rodzaje kataru - czasem katar trwa kilka dni i ustępuje bez śladu, kiedy indziej jest przewlekły lub prowadzi do różnych powikłań. Jeśli ustalisz, jaki katar męczy dziecko, łatwiej się z nim rozprawisz!
rodzaje kataru
fot. Fotolia

Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, mogą wywołać wirusy lub bakterie albo alergeny. Rodzaj kataru decyduje o sposobie leczenia. Inaczej leczymy katar alergiczny, a inaczej bakteryjny czy wirusowy. Przebieg choroby w różnych rodzajach kataru także bywa bardzo odmienny, bo zależy m.in. od jej przyczyny, wieku dziecka i indywidualnej podatności na infekcje, a także od tego, czy przed katarem dziecko było zdrowe.

Aby wiedzieć, jak postępować w różnych rodzajach kataru, naucz się je rozpoznawać. Oto pomocna ściągawka - przeczytaj i dowiedz się, co to jest katar wirusowy, bakteryjny (ropny) i alergiczny i jak je leczyć.

Rodzaje kataru: katar wirusowy

Objawy: Wydzielina jest początkowo wodnista, potem śluzowa (biała). Nosek jest spuchnięty i zaczerwieniony. Dziecko może mieć zapalenie spojówek i gardła, a także wysoką temperaturę (nawet do 40 st.C). Obrzęk śluzówki blokuje oddychanie. Prawie zawsze maluch jest niespokojny, nie ma apetytu i nie chce spać. Taki rodzaj kataru dokucza każdemu i to nawet kilka razy w roku.

Jak pomóc dziecku: Starannie oczyszczaj nosek, szczególnie przed snem i karmieniem. Sięgnij po: Łagodzą one dolegliwości, ale nie skracają choroby. Możesz też zaaplikować kropelki obkurczające śluzówkę noska, np. Nasivin, Otrivin. Ale uwaga, wolno je stosować góra 3 dni – dłuższa kuracja może uszkodzić delikatną śluzówkę noska. Ściśle też przestrzegaj zalecanych dawek. Katar u noworodka lub niemowlęcia wymaga wizyty u pediatry. W przypadku starszego dziecka wizyta u lekarza jest konieczna wówczas, gdyby katar zmienił się na ropny lub od początku przebiegał z wysoką gorączką.
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Katar bakteryjny (ropny)

Objawy: Ten rodzaj kataru wywołany przez bakterie zwany jest też katarem ropnym. Wydzielina jest biało-żółta lub zielonkawa. Dziecko ma zatkany nos, gorączkuje, jest niespokojne i nie je.

Jak pomóc dziecku: Z dzieckiem, które ma objawy ropnego kataru, powinnaś bezwzględnie pójść do pediatry. Lekarz może ocenić jego stan, prawidłowo rozpoznać rodzaj kataru i tylko on może przepisać odpowiednie leki. Nie dziw się też, jeśli będą to lekarstwa bardzo silnie działające (na przykład znajdą się wśród nich antybiotyki). U malutkiego dziecka (noworodka, niemowlęcia) ropny katar może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego za wszelką cenę trzeba starać się ich uniknąć. Ropna infekcja może się bowiem rozprzestrzeniać i wywołać zapalenie płuc u niemowlaka i starszego dziecka. Częste jest również zapalenie oskrzeli. Są to naprawdę poważne choroby, a u najmłodszych często trzeba je leczyć nawet w szpitalu. Dlatego również po wizycie u lekarza ściśle stosuj się do jego zaleceń. Uważnie obserwuj maluszka.
 

Przeczytaj też, kiedy zbijać i jak obniżać gorączkę u dziecka

Katar alergiczny (sienny)

Objawy: W tym rodzaju kataru, dziecko oprócz wydzieliny z nosa, ma najczęściej również zapalenie spojówek. Nos w środku obrzęka i przestaje oddychać, oczy łzawią i mogą być przekrwione. Dziecko często kicha, ma spuchnięte powieki, a z noska „leje mu się” wodnista wydzielina. Zarówno nosek, jak i oczy bardzo swędzą szkraba. Typowym rodzajem kataru alergicznego jest katar sienny, który pojawia się w okresie pylenia roślin (i jest wywołany przez pyłki) oraz tzw. katar całoroczny, związany z bardzo różnymi czynnikami – najczęściej uczuleniem na kurz domowy, pierze z poduszki i sierść zwierząt.

Jak pomóc dziecku: Alergia na pyłki lub inne alergeny (a zatem również wywołany przez nią katar) jest zbyt poważną chorobą, żebyś próbowała radzić sobie z nią sama. Jeśli podejrzewasz u dziecka uczulenie – koniecznie wybierz się z nim do dobrego alergologa i opowiedz o zachowaniu dziecka, objawach, o tym, co cię niepokoi. W tym przypadku naprawdę lepiej szybko działać: wszelkie próby leczenia kataru alergicznego na własną rękę mogą doprowadzić do astmy lub powikłań. Przed wizytą u lekarza zastanów się, z czym dziecko miało kontakt (z jakim alergenem). Czasem łatwo to określić – np. gdy w domu pojawiło się nowe zwierzątko lub smyk od jakiegoś czasu śpi na poduszkach z pierzem. Ale już w przypadku pyłków sprawa będzie trudniejsza. Jednak lekarz – znając okresy pylenia poszczególnych roślin i robiąc testy alergiczne – znajdzie roślinkę, która jest sprawcą choroby twojego dziecka. Ty też koniecznie śledź kalendarz pylenia roślin.

Katar przewlekły

Objawy: Dziecko ma wiecznie zatkany nos (sapkę), a wydzielina jest ropna. To oznaki kataru przewlekłego, który – nie leczony skutecznie – sam nie ustąpi. Jego przyczyną mogą być:
  • skrzywiona przegroda nosa,
  • wrodzone defekty w obrębie ujść zatok,
  • a także przerośnięty trzeci migdałek (który wprawdzie zmniejsza się, ale dopiero w 12.-15. roku życia). Nieprawidłowy przepływ powietrza przez nos sprzyja infekcjom.
Jak pomóc dziecku: Jedynym skutecznym leczeniem w takim wypadku jest operacja. Krzywa przegroda nosowa wymaga wyprostowania; jeśli ujścia zatok są zbyt wąskie – należy je poszerzyć. Przerośnięty trzeci migdałek trzeba usunąć. Musisz udać się z dzieckiem do pediatry albo od razu do laryngologa.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt