fot. Piotr Ratajski

Jak oczyszczać nosek dziecku?

Oczyszczanie nosa to podstawa leczenia kataru u dziecka. Aby wydzielina nie zalegała w nosie, wystarczy kilka prostych sposobów. Poznaj je koniecznie!
Sylwia Niemczyk
fot. Piotr Ratajski
Taka niegroźna choroba i tyle zachodu? – myślisz podczas pierwszego kataru dziecka. Jeszcze nie wiesz, że jeśli nie będziesz walczyć z wydzieliną, malec będzie budził się w nocy co godzinę, płakał i nie dawał się uspokoić.

To jeszcze nie koniec. Przezroczysta na początku wydzielina po kilku dniach zmieni kolor, zgęstnieje, do tego dojdzie jeszcze gorączka i wtedy stanie się jasne, że konieczny może być antybiotyk. Diagnoza lekarza: zapalenie ucha (ależ boli!) albo zapalenie oskrzeli (te straszne furkoty w klatce piersiowej). Zatkany nosek będzie przeszkadzał mu w jedzeniu, więc straci ochotę nawet na ulubione mleko. W dodatku po antybiotyku dostanie biegunki i będziesz myślała tylko o tym, aby malec się nie odwodnił. Stop! Dość tego czarnego scenariusza – na szczęście wcale nie musi być tak źle.
  [content:0_4639,0_6590,0_5416,0_5646:CMNews]

Wystarczy, że w porę zauważysz katar i pomożesz dziecku się z nim uporać. Zadbaj o to, aby oddychało świeżym powietrzem – katar nie jest przeciwwskazaniem do spaceru.Wprost przeciwnie. Chłodne powietrze obkurczy nieco śluzówkę, dzięki czemu maluchowi będzie trochę łatwiej oddychać. Podawaj mu też dużo picia, aby rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszenie. Pod nogi łóżeczka podłóż kilka książek, tak aby główka dziecka była wyżej niż klatka piersiowa. W pobliżu łóżeczka rozwieś mokre pieluchy tetrowych – to nawilży powietrze.

No i najważniejsze: regularnie oczyszczaj nosek. Zalegająca wydzielina to pożywka dla bakterii. Dlatego:

Noś malca w pionowej pozycji

Dzięki temu wydzielina nie będzie spływała do uszu, ale wypłynie z noska. Taki sam skutek przyniesie układanie malca na brzuszku (na krótko). Podczas karmienia staraj się, aby malec nie leżał płasko na plecach, tylko tak, aby jego główka była wyżej niż reszta ciała. Możesz też spróbować udrożniających nos inhalacji – do garnka wlej gorącą wodę, dodaj dwie łyżki soli kuchennej i postaw w pobliżu łóżeczka malca (fot. 1).
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.


Wpuść do nosa kilka kropel soli fizjologicznej

Rozrzedzi ona wydzielinę i ułatwi jej wydalanie. Jeśli chcesz wpuścić sól fizjologiczną do lewej dziurki, przekręć główkę malca w prawo (i odwrotnie). Poczekaj chwilę, aby sól spłynęła w głąb noska. Możesz też użyć odpowiedniej dla wieku malca wody morskiej w spreju (fot. 2).

Oczyść nosek specjalnym aspiratorem

Kupisz go w aptece. Jest bezpieczniejszy i bardziej higieniczny od tradycyjnej gruszki i tak skonstruowany, że nie uszkodzi błony śluzowej w nosie, nawet kiedy malec poruszy się podczas zabiegu. Przyłóż końcówkę aspiratora do noska, a ustnik do swoich ust. Przytrzymaj główkę malca i wciągnij powietrze, tak aby odessać wydzielinę. Zatkanie drugiej dziurki noska zwiększy podciśnienie i ułatwi odessanie (fot. 3).

Przy katarze układaj dziecko na brzuchu

Dzięki temu resztka wydzieliny spłynie sama. Posmaruj miejsce między nosem a górną wargą maścią majerankową (kupisz w aptece bez recepty) – nie tylko natłuszcza podrażnioną skórę, ale też działa przeciwbakteryjnie i dzięki olejkom aromatycznym ułatwia maluszkowi oddychanie (fot. 4).


Konsultacja: dr n. med. Marek Pleskot, pediatra, prowadzi prywatną praktykę lekarską w Podkowie Leśnej k. Warszawy.
 
Oceń artykuł

Ocena 2 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy