katar przy ząbkowaniu: ile trwa, jak wygląda
fot. adobe stock

Katar przy ząbkowaniu: ile trwa, jak wygląda

Katar przy ząbkowaniu niekoniecznie oznacza przeziębienie. Jest wodnisty i nie towarzyszy mu gorączka. Katar przy ząbkowaniu zwykle nie wymaga wizyty u lekarza, jeśli nie trwa długo i nie towarzyszą mu objawy infekcji.
Katarzyna Gałązkiewicz
katar przy ząbkowaniu: ile trwa, jak wygląda
fot. adobe stock
Katar przy ząbkowaniu ma związek z pojawianiem się pierwszych zębów (mleczaków). Zęby mleczne pojawiają się u dziecka już w trzecim i czwartym miesiącu życia — dziąsła stają się wtedy obrzęknięte i bolesne. Dziecko obficie się ślini i nie ma apetytu, może pojawić się także stan podgorączkowy. Oprócz tych najbardziej charakterystycznych dla ząbkowania u dziecka objawów, pojawiają się także te mniej oczywiste, do których zaliczamy właśnie katar przy ząbkowaniu – obfity i wodnisty. 
Spis treści:
 1. Katar przy ząbkowaniu: czy to normalne?
 2. Ile trwa katar przy ząbkowaniu?
 3. Jak wygląda katar przy ząbkowaniu?
 4. Katar od ząbkowania czy przeziębienie?
 5. Jak pomóc dziecku?

Katar przy ząbkowaniu

O ile katar przy ząbkowaniu jest wodnisty i nie towarzyszą mu inne niepokojące objawy (silny kaszel, wysoka gorączka, duszności), wydzielina nie zmienia koloru na żółty lub zielony, raczej nie ma powodów do niepokoju. Katar może być jednym z objawów ząbkowania - do takiego właśnie wniosku doszli naukowcy z Brazylii, którzy przez 8 miesięcy prowadzili obserwacje 47 dzieci w wieku od 5 do 15 miesięcy. Także lekarze przyznają, że kiedy dziecko ząbkuje, może pojawić się u niego wydzielina z nosa, lekki kaszel spowodowany spływającą do gardła śliną, a nawet stan podgorączkowy. Temperatura nie powinna jednak przekraczać 37 stopni, a powyższe objawy mają łagodne natężenie. Wysiłek związany z przebijaniem się mleczaków przez dziąsła jest na tyle duży, że organizm niemowlęcia jest osłabiony, a co za tym idzie: bardziej podatny na infekcje, w tym katar.
 
NURODENT® to wyrób medyczny, który szybko łagodzi ból, dyskomfort i stan zapalny powodowany przez ząbkowanie. Zawiera kwas hialuronowy i naturalne ekstrakty.
Sprawdź
Redakcja poleca: Nawyki żywieniowe a zdrowie zębów [WIDEO]
Czego nie może zabraknąć w diecie dziecka, by miało zdrowe zęby? Jakich produktów unikać? Czy dla zdrowia zębów ważna jest konsystencja posiłków? Ekspert podpowiada!

Ile trwa katar przy ząbkowaniu?

Katar przy ząbkowaniu trwa przeważnie kilka dni (od 3 do 5), natomiast kończy się wtedy, gdy pojawia się wyrzynający się ząb. Mimo że taki nieżyt nosa nie jest objawem przeziębienia, jest dla dziecka równie uciążliwy, przeszkadza mu w jedzeniu, oddychaniu i spaniu.

Jak wygląda katar przy ząbkowaniu?

Katarowi przy ząbkowaniu nie towarzyszą objawy charakterystyczne dla kataru bakteryjnego czy wirusowego. U dziecka mogą pojawić się za to kłopoty ze snem oraz rozdrażnienie. Katar przy ząbkowaniu zazwyczaj nie wymaga konsultacji u specjalisty. Pamiętaj jednak, żeby bacznie obserwować dziecko – w przypadku, gdy katar przy ząbkowaniu będzie utrzymywać się dłużej niż tydzień oraz kiedy dodatkowo pojawi się gorączka (ok. 38 stopni), konieczna będzie wizyta u lekarza.

Katar przy ząbkowaniu czy przeziębienie?

Jeśli twoje dziecko ząbkuje i ma katar, musisz uważnie przyglądać się jego samopoczuciu i obserwować, czy nie ma innych niepokojących objawów. Naukowcy z Jordanii przeprowadzili badanie, z którego jednoznacznie wynika, że 75 proc. rodziców mylnie interpretuje symptomy chorobowe jako objawy towarzyszące ząbkowaniu:
 • biegunka,
 • gorączka,
 • problemy ze snem.
Może się zdarzyć, że powyższe problemy oznaczają infekcję lub chorobę, a nie są związane z wyrzynaniem się zębów, szczególnie kiedy w tym samym czasie zaobserwujesz więcej niż jeden z tych symptomów. Powodem do niepokoju zawsze powinna być gorączka u dziecka, ponieważ ząbkowanie nie wywołuje mocno podwyższonej temperatury ciała.

Katar a ząbkowanie. Jak pomóc dziecku?

Ząbkowanie to trudny okres dla niemowlaka (i jego rodziców), dlatego jesli dodatkowo towarzyszy mu zatkany nosek, warto sięgnąć po sposoby na katar, które przyniosą dziecku ulgę w oddychaniu:
 • Inhalacja

Inhalacja na katar to jedna z najlepszych i najbezpieczniejszych metod na zatkany nos.Jeżeli twój niemowlak zmaga się z katarem przy ząbkowaniu, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór nebulizatora, czyli takiego inhalatora, który zmienia substancję ciekłą w delikatną mgiełkę. Przy katarze najczęściej robi się inhalacje z soli fizjologicznej, które doskonale nawilżają błonę śluzową nosa. 
 
 • Aspirator

Jeżeli twoje dziecko zmaga się z katarem przy ząbkowaniu oraz zauważasz u niego problemy z oddychaniem, sięgnij po aspirator do nosa, czyli urządzenie, które zastępuje chusteczkę. Niemowlęta nie umieją samodzielnie pozbyć się wydzieliny z nosa, więc początkowo używano w tym celu gumowych gruszek, które teraz zamieniono na tzw. odciągacze wydzieliny. 
 
 • Leki przeciwbólowe

Chociaż rodzice bardzo często stronią od podawania leków przeciwbólowych, pamiętaj, że są takie sytuacje, kiedy mogą być one najskuteczniejszym rozwiązaniem, przynoszącym maluchom ulgę. Leki przeciwbólowe nie pomogą na katar, ale chwilowo zmniejszą ból przy ząbkowaniu. W przypadku, kiedy mimo stosowania żelu na ząbkowanie na dziąsła, dziecko nadal nie odczuwa ulgi, podaj mu lek przeciwbólowy. Nie stosuj go jednak dłużej niż 3 dni bez konsultacji z lekarzem. Oczywiście musi to być to preparat przeciwbólowy dla niemowląt. Pamiętaj, by przed podaniem dokładnie przeczytać ulotkę i stosować się do wymienionych na niej zaleceń. 

Bibliografia:
 • Owais AI, Zawaideh  F., Bataineh O., Challenging parents’ myths regarding their children’s teething, International Journal of Dental Hygiene, Vol. 15, Issue 3, str.: 258-258 online: onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1601-5037.2009.00412.x [dostęp 24.02.2020]
 • Joana Ramos-Jorge, Isabela A. Pordeus, Maria L. Ramos-Jorge and Saul M. Paiva, Prospective Longitudinal Study of Signs and Symptoms Associated With Primary Tooth Eruption, Pediatrics, 2011, 128 (3) 471-476; online: pediatrics.aappublications.org/content/128/3/471 [dostęp 24.02.2020]

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy