katar sienny
fot. Adobe Stock

Katar sienny: przyczyny, objawy, leczenie

Katar sienny jest przewlekłą chorobą zapalną występującą na tle alergicznym. Dlatego nazywa się go także katarem alergicznym lub alergicznym nieżytem nosa.
Ewa Janczak-Cwil
katar sienny
fot. Adobe Stock
Katar sienny pojawia się w wyniku kontaktu z alergenem, np. pyłkiem rośliny, na który organizm jest uczulony. Alergen drażni błonę śluzową nosa, co wywołuje katar alergiczny.

Katar sienny:

Objawy kataru siennego

Najczęściej jest to obrzęk błony śluzowej nosa (zatkany nos), częste kichanie, wyciekająca z nosa bezbarwna wydzielina. Bardzo często alergicznemu nieżytowi nosa towarzyszą też bóle głowy, światłowstręt, zaczerwienienie oczu, swędzenie w nosie.

Cechy charakterystyczne kataru siennego

Alergiczny nieżyt nosa można pomylić z katarem towarzyszącym przeziębieniu. Jednak katar sienny jest inną dolegliwością niż ostry nieżyt nosa pojawiający się w wyniku infekcji. Oto cechy charakterystyczne kataru alergicznego:
 • pojawia się w momencie kontaktu z alergenem (od razu lub kilka godzin po nim),
 • katar sienny trwa tak długo, jak organizm jest narażony na kontakt z alergenem,
 • alergiczny nieżyt nosa nie jest zaraźliwy,
 • wydzielina z nosa jest bezbarwna i wodnista,
 • dolegliwość jest sezonowa – w przypadku alergii na pyłki lub całoroczna – w przypadku np. alergii na kota czy roztocza.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Leczenie kataru siennego

Najczęściej stosuje się doustne środki antyhistaminowe, które ograniczają nasilenie reakcji alergicznej. Poza nimi można także stosować leki działające miejscowo – w obrębie błony śluzowej nosa. Są to najczęściej krople zawierające kortykosteroidy. Oba rodzaje leków – doustne i w postaci kropli – są dostępne w aptekach bez recepty. Jeśli krople te zawiodą, można poprosić lekarza o receptę na krople zawierające kromoglikany. Także wydawanymi na receptę są doustne środki zawierające sterydy.

Można także zdecydować się na immunoterapię. Jest to długotrwały proces polegający na podawaniu szczepionek, które mają za zadanie stopniowe przyzwyczajenie organizmu do alergenu i sprawienie, by nie reagował na niego zbyt intensywnie. Metody tej nie stosuje się u dzieci poniżej piątego roku życia, u kobiet w ciąży oraz u osób, u których stwierdzono chorobę nowotworową.

Domowe sposoby na katar sienny

Trzeba pamiętać, że przynoszą one ulgę tylko na pewien czas i u każdego ta ulga może być inna – mniejsza lub większa. Aby ulżyć sobie czy dziecku, które cierpi na katar sienny, można spróbować:
 • inhalacji z soli fizjologicznej z dodatkiem olejków eterycznych,
 • picia herbatek ziołowych: z lipy, mięty, rumianku,
 • płukania zatok (zestawy dostępne w aptekach).

Katar alergiczny u dziecka

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko ma katar sienny, skonsultuj się z lekarzem. Gdy potwierdzi on diagnozę, zaleci testy pozwalające wykryć, co uczula dziecko. Gdy już będzie to wiadomo, najlepszym sposobem na unikanie kataru siennego jest unikanie alergenu. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, ale zawsze można próbować ograniczać ryzyko wystąpienia alergii:
 • alergia na pyłki – spacerować z dzieckiem po deszczu,
 • alergia na roztocza – często odkurzać pokój dziecka i prać jego pościel (można ją też wymrażać),
 • alergia na kota – nie brać do domu uczulającego zwierzaka.

Aby ograniczyć nasilenie kataru siennego u dziecka w sytuacji, gdy nie da się uniknąć alergenu, trzeba mu podawać leki zalecone przez lekarza, a doraźnie stosować inhalacje.

Więcej o alergii:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy