katar
fot. Fotolia

Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka

Nieleczony katar u dziecka może się skończyć poważną chorobą. Jak szybko pomóc niemowlakowi, który ma katar i zatkany nos?
katar
fot. Fotolia

Zatkany nosek utrudnia oddychanie, przeszkadza w jedzeniu, spaniu, zabawie. To dla dziecka naprawdę spory kłopot. Jeśli katar u niemowlaka trwa długo, może dojść do zapalenia ucha lub zatok, a wtedy znacznie trudniej wyleczyć małego pacjenta. 

Bywa też tak, że ze zwykłego kataru i zatkanego nosa u niemowlaka po kilku dniach wywiązuje się nawet zapalenie płuc, bo dzieci nie potrafią wydmuchać noska ani wykasłać wydzieliny, która spływa im do oskrzeli. Dlatego nie lekceważ kataru, a jeśli przedłuża się lub niemowlak zaczyna gorączkować, idź do lekarza.

Gdy niemowlę ma katar - wietrz i nawilżaj mieszkanie

Temperatura w pokoju, gdzie śpi dziecko, nie powinna przekraczać 20–21°C (niestety, zwykle są to 23–24°C, czasem nawet więcej!). Dlatego kilka razy dziennie otwieraj okno i wietrz mieszkanie. Uważaj tylko, by niemowlak nie przebywał w przeciągu, a najlepiej na czas wietrzenia wynieść go do drugiego pokoju. Gdy w domu grzeją kaloryfery, powietrze jest mocno wysuszone, a to jeszcze bardziej utrudnia dziecku oddychanie. Na kaloryferze zawieś więc nawilżacz (i nie zapomnij o uzupełnianiu wody) lub połóż mokry ręcznik. Możesz też rozwiesić wokół łóżeczka dziecka zmoczone pieluszki tetrowe albo użyć elektrycznego nawilżacza. Pamiętaj jednak, że zbyt duża wilgoć również jest niekorzystna, szczególnie dla dzieci uczulonych na roztocza i pleśnie (w takich warunkach najlepiej się namnażają). Włączaj więc nawilżacz najwyżej 2–3 razy dziennie na 10–15 minut.
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.

Rozgrzewaj stópki i plecy niemowlaka

Często pomaga posmarowanie pleców i stóp maściami zawierającymi olejki eteryczne (np. Pulmex Baby). Rozgrzejesz w ten sposób dziecko, ułatwisz mu pozbycie się kaszlu i odkrztuszenie wydzieliny przy katarze. A olejki eteryczne pozwolą dziecku oddychać przez nosek.

Na katar stosuj inhalacje

Najlepsze są z soli kuchennej (masz pewność, że nie wywoła ona reakcji alergicznej). Do garnka wlej 2 litry wody, dodaj 2 łyżki soli i postaw w pobliżu łóżeczka niemowlęcia. Uważaj jednak, by się nie oparzyło, bo dla dziecka jest to bardzo niebezpieczne! Jeśli dziecko nie ma alergii, możesz zrobić mu inhalacje z dodatkiem ziół, np. rumianku i tymianku (mają działanie odkażające i ściągające). Inhalację dla niemowlaka wykonasz także za pomocą tzw. nebulizatora. Jest to elektryczny inhalator, który zmienia płynny lek lub sól fizjologiczną w delikatną mgiełkę (aerozol). Służy nie tylko do nawilżania, ale też do podawania leków.

Skuteczne jest też smarowanie noska maścią majerankową (warto to robić kilka razy dziennie). A na poduszkę lub kołdrę możesz wlać 1–2 krople olejku eterycznego (np. miętowy, eukaliptusowy). Dziecko będzie go wdychać podczas snu, a to również udrożni mu nosek i ułatwi oddychanie.

Zobacz, jaki termometr wybrać dla niemowlaka:Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka