GRY
 
 

Katar u noworodka czy sapka? Podpowiadamy, jak czyścić nosek

Twoje dziecko dopiero co przyszło na świat, a już kicha, pokasłuje i trudno mu oddychać przez nos? Tak się zdarza! To jednak wcale nie musi być infekcja. Sprawdź, czy to na pewno katar, czy sapka i dowiedz się, jak pomóc dziecku.

Katar u noworodka czy sapka?
fot. AdobeStock

1. Sapka u noworodka
2. Katar u noworodka
3. Czyszczenie nosa u noworodka
4. Kiedy do lekarza z katarem u noworodka
5. Gorączka u noworodka

Zatkany nos u niemowlaka to problem, który bardzo często pojawia się u dzieci zaraz po urodzeniu. Przystawiasz noworodka do piersi, on ssie, ale denerwuje się, bo w nosie ciągle coś mu furkocze. Katar? Niekoniecznie. To najprawdopodobniej tylko pozostałości wód płodowych, które trafiają również do noska. Na pewno lekarz zaraz po porodzie odsączył wydzielinę, ale jej resztki mogą jeszcze zalegać. Często znajdują się w niej złuszczone nabłonki. Dziecko, kichając, oczyszcza sobie z nich nos. Zatkany nosek nie jest wtedy objawem choroby, ale wydzielina może przeszkadzać dziecku w ssaniu piersi i spaniu. Często też mylimy u noworodków katar z sapką - dowiedz się, jak odróżnić te rodzaje kataru i jak oczyszczać zatkany nosek noworodka.

Sapka u noworodka

Przyczyną sapki jest często obrzęk błony śluzowej nosa. W nosie nie ma wydzieliny, ale jest on przytkany. Powinien zaś być drożny, by zatrzymywać zanieczyszczenia i wirusy znajdujące się w powietrzu. To szczególnie ważne u noworodka, bo nie potrafi on oddychać buzią. Wypróbuj nasze sposoby na sapkę: 
 • Nawilżaj nos noworodka. Zapuść do każdej dziurki po kropli soli fizjologicznej. Oklep dziecku plecki.
 • Wietrz mieszkanie, w którym przebywa noworodek. Temperatura nie powinna przekraczać 21 st. C. Jeśli jest wyższa, przykręć kaloryfery.
 • Nawilżaj powietrze (ale nie przesadnie, bo zbyt duża wilgoć sprzyja namnażaniu się bakterii i roztoczy kurzu). Wystarczy zawiesić specjalne nawilżacze na kaloryferach.
Redakcja poleca: Czemu zmieniły się zasady podawania wit. K noworodkom? Mówi pediatra [WIDEO]
Jeszcze niedawno noworodki dostawały kropelki z wit. K przez prawie całe 3. miesiące życia – teraz to się zmieniło. Pediatra tłumaczy, dlaczego.

Katar u noworodka

Katar u noworodka niestety też się zdarza. Gdy zaobserwujesz, że wydzieliny już nie było, a teraz znowu jest, dziecko stało się marudne, źle śpi i je, niestety ma katar. Nie czekaj, aż choroba się rozszerzy. Oto co możesz zrobić, kiedy twój noworodek ma katar:
 • Gdy noworodek ma katar, karm go piersią. Przeciwciała z twojego mleka pomogą zwalczyć wirusy. Częściej proponuj pierś. Przy katarze noworodek powinien sporo pić.
 • Smaruj nos noworodka maścią majerankową. Działa przeciwbakteryjnie i ułatwia oddychanie, kiedy dziecko ma zatkany nosek.
 • Zrób noworodkowi inhalacje, pod warunkiem, że dziecko nie jest alergikiem. Na kołderkę wlej kroplę olejku miętowego lub eukaliptusowego.
Sapka Katar
świstanie, furkotanie śluzowa wydzielina z noska
chrumkanie, chrapanie kichanie
problemy  z oddychaniem problemy  z oddychaniem
problemy ze ssaniem problemy ze ssaniem
problemy ze snem problemy ze snem i płaczliwość
 

Czyszczenie nosa u noworodka

Zatkany nosek przeszkadza noworodkowi w oddychaniu i picu mleka, niestety nie potrafi jeszcze wydmuchać nosa, dlatego pomóż mu pozbyć się wydzieliny oczyszczając mu nosek:
 • Kilka razy dziennie, szczególnie przed karmieniem i spaniem, zakraplaj mu do noska sól fizjologiczną. Dobre są też preparaty wody morskiej, np. Stérimar, Marimer, Disnemar, sprej Nivea Baby.
 • Po zakropleniu noska połóż dziecko na brzuszku i delikatnie oklep mu plecki.
 • Możesz oczyścić nosek gruszką (ale tylko taką, której końcówka ma szeroki, łagodny, stożkowaty kształt) lub specjalnym aspiratorem z delikatną końcówką (Nose Frida, Marimer).

Jeśli to wszystko nie przynosi skutku, skontaktuj się z lekarzem. Może on zalecić podawanie dziecku witamin, środków przeciwzapalnych, a także kropli na katar obkurczających śluzówkę. Są takie, które można stosować już u niemowląt w 1. miesiącu życia. Używaj ich jednak tak, jak zaleca pediatra. Są skuteczne, ale nadmiar tego typu środków może zniszczyć delikatną śluzówkę noska.

Kiedy do lekarza z katarem u noworodka

U noworodka infekcja może łatwo rozprzestrzenić się na dolne drogi oddechowe. Idź z dzieckiem do lekarza, gdy katar trwa dłużej niż 3 dni albo:
 • pojawia się gorączka,
 • dziecko nie chce ssać piersi,
 • kaszle,
 • robi siusiu znacznie rzadziej niż zazwyczaj,
 • jest cały czas senny, a nawet gdy nie śpi, „leje się przez ręce”.
Konieczny może być antybiotyk, a niekiedy nawet pobyt noworodka w szpitalu.

Gorączka u noworodka

Czasami oprócz kataru, noworodek może mieć gorączkę. Gorączka u noworodka jest bardzo poważną sprawą. Ale pamiętaj, że 37 st. C na termometrze to jeszcze nic groźnego.
 • Zdrowy noworodek ma temperaturę 36–37 st. C,
 • Stan podgorączkowy to powyżej 37 st. C,
 • Gorączka to powyżej 38 st. C.
Pamiętaj – jeśli mierzysz temperaturę w pupie lub w uchu (termometrem dousznym), od uzyskanej wielkości musisz odjąć pół stopnia. Dopiero wtedy uzyskasz miarodajny wynik.

Jeżeli noworodek ma powyżej 37,5 st. C, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. Na pewno będzie chciał zobaczyć dziecko, gdyż gorączka u noworodka może być bardzo niebezpieczna. Prawdopodobnie pediatra każe obniżać gorączkę (gdy przekroczy 38–38,5 st. C ). Dla najmłodszych dzieci najbezpieczniejsze są środki zawierające paracetamol. Jednak lekarz może również zalecić podawanie ibuprofenu, który dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Przede wszystkim jednak pediatra musi ustalić przyczynę choroby i dobrać odpowiednie leczenie.

Zobacz, jaki termometr wybrać dla niemowlaka:Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!