supermama 2019 plebiscyt mamotoja.pl
fot. Adobe Stock

Katarzyna Błędowska z vloga OMatkoiCórko! została Supermamą 2019 [KOMENTARZ SOCJOLOGA]

Siedzi na kanapie i gada z córką - tak można by streścić niewtajemniczonej osobie, na czym polega jej vlog. Ale w tym "nicnierobieniu" jest ukryta znacznie większa mądrość - mówi socjolog dr Marta Bierca.
Agnieszka Majchrzak
supermama 2019 plebiscyt mamotoja.pl
fot. Adobe Stock
Do naszego plebiscytu na Supermamę 2019 wytypowałyśmy 8 wspaniałych mam. Każda z nich jest wyjątkowa i każda zasługuje na wielkie brawa i słowa uznania! Jednak zwyciężczyni zawsze jest jedna. Decyzją ogromnej większości głosujących osób tytuł Supermamy 2019 przypadł Katarzynie Błędowskiej.

To mama vlogerka, od kilku lat prowadząca z córką videobloga OMatkoiCórko!, na którym pokazuje ich codzienne życie. Pokonała tak mocne i znane kobiety, jak prezydentową Danutę Wałęsę, czy Iwonę Hartwich, dzielnie walczącą o poprawę jakości życia w naszym kraju dzieci niepełnosprawnych.

Poprosiłyśmy o komentarz do wyników plebiscytu socjolożkę dr Martę Biercę ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktor Bierca specjalizuje się w tematyce przemian, jakie zachodzą w rodzinach, szczególnie w nowych modelach macierzyństwa i ojcostwa. Na rynku wydawniczym ukazała się jej książka pt. "Nowe wzory ojcostwa w Polsce", będąca wnikliwą jego analizą.

Jak przyjęła Pani wynik naszego plebiscytu?

Nie ukrywam, że z zaskoczeniem. Styl macierzyństwa pani Katarzyny Błędowskiej jest inny niż pozostałych kobiet biorących udział w plebiscycie. Nie jest tak spektakularny. Pozostałe panie nie dość, że są mamami, w tym także dzieci adoptowanych i schorowanych, to jeszcze robią mnóstwo na rzecz innych dzieci i osób poszkodowanych. Nie wiem w ogóle, kiedy znajdują czas na sen i zjedzenie śniadania.

Ale to nie przekreśliło szans mamy vlogerki.

Pani Katarzyna ma fajny pomysł na bycie mamą i opowiadanie o swojej relacji z córką. To jest taka opowieść o codzienności, o różnych, często banalnych sprawach, ale przecież cały czas nam towarzyszących. Fajnie, że jest mama, która to pokazuje. Bycie supermamą nie musi oznaczać wielkiego heroizmu? Od matek bardzo dużo się oczekuje. Pewnie każda kobieta to potwierdzi, że każdego dnia musi się sprawdzić na każdym polu, łącząc bycie mamą z pracą, domem i mnóstwem innych rzeczy. Kobiety - i to potwierdzają badania - mają dosyć takiego heroizmu.

I dlatego głosują na mamę vlogerkę?

Ta wygrana jest uhonorowaniem takiej codzienności i trudu bycia mamą każdego dnia. Macierzyństwo w postaci spektakularnych sukcesów dziecka czy superimprezy urodzinowej zdarza się tylko od czasu do czasu.

Pani Katarzyna pokazuje, jak doceniać codzienność i budować relację z córką. Ten vlog istnieje już dobrych kilka lat i jest bardzo ciekawym zapisem, jak zmienia się dziecko, jak córka dojrzewa i z dziecka przeistacza się w nastolatkę, z problemami typowymi dla jej wieku.

Pani Katarzyna uświadamia nam, że za mało czasu spędzamy na po prostu przebywaniu ze sobą?

Często zajmujemy się dziećmi, poprzez odhaczanie kolejnych zadań z nimi związanych. Od wielu już lat dziecko jest inwestycją, którą trzeba rozwijać na wielu płaszczyznach. Wymaga to pracy, czasu i pieniędzy. W efekcie czego nasze dziecko, a i nasze macierzyństwo, zamienia się w korporacyjny wręcz projekt.

Brakuje wspólnego spędzania czasu polegającego po prostu na byciu ze sobą, bez konieczności planowania kolejnych zadań, typu pójdziemy na trampolinę lub pograć w piłkę. Vlog OMatkoiCórko! pokazuje, że takie zwykłe bycie z dzieckiem jest czymś bardzo cennym.

Nicnierobienie jest cenne?

Chcemy razem robić pizzę, to robimy, a jak nie chcemy robić, to sobie leżymy na kanapie. Możemy pogadać, bo ta rozmowa jest bardzo ważna. Ten vlog ujął mnie tym, że nie ma w nim specjalnych fajerwerków. Mama z córką siedzą na kanapie i po prostu rozmawiają ze sobą. Nie jest to sztuczne, czujemy się tak, jakbyśmy przyglądali się zwyczajnej, niewymuszonej rozmowie mamy z córką, w domowych pieleszach. To jest pewnie bliskie wielu kobietom, które też tęsknią za tym.

Partnerem plebiscytu jest:


Zwyciężczyni plebiscytu otrzyma nagrody:

• zestaw kosmetyków Ziaja z linii Jagody Acai   


• zestaw walizek marki Wittchen   [content:0_27006,0_25306,,1_2898,2_1006:PsychologicalTest]
Redakcja poleca: Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy