GRY

Ostrożnie z kawą bezkofeinową w ciąży – ostrzega ginekolog

Bezkofeinowa nie zawsze znaczy lepsza. Jesteś w ciąży i unikasz kofeiny? Zanim sięgniesz po kawę bezkofeinową, sprawdź, czy to naprawdę dobry wybór.
Czy w ciąży można pić kawę bezkofeinową?
fot. AdobeStock
Kawę bezkofeinową piją głównie przyszłe mamy, które potrzebują smaku kawy, a nie chcą, by kofeina wpływała na dziecko. Wybierają ją również ciężarne, które mają problemy podwyższonym ciśnieniem. Tylko czy kawa bezkofeinowa rzeczywiście jest zdrowsza? Czy w ciąży możną pić ją bez ograniczeń tylko dlatego, że nie zawiera kofeiny?

Bezkofeinowa tak, ale nie chemiczna

Kawa bezkofeinowa jest pozbawiona kofeiny i to jest jej podstawowa zaleta – wyjaśnia dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Lekarka zwraca jednak uwagę, że kawa bezkofeinowa jest, niestety, pozbawiana kofeiny za  pomocą różnych metod chemicznych na etapie segregacji ziaren.

Według informacji, które podaje portal kawa.pl, ziarna poddawane są procesowi dekofeinizacji, czyli są oczyszczane z kofeiny np. przy użyciu chlorku metylenu lub octanu etylu. Istnieje też sposób usuwania kofeiny w wyniku obróbki wodnej lub przy użyciu dwutlenku węgla. Te dwie ostatnie metody są droższe metody, ale dzięki nim możliwa jest produkcja kawy z ekologicznym certyfikatem. Dr Marzena Jurczak Czaplicka podkreśla, że im mniej „chemiczną” kawę pijemy w ciąży, tym lepiej.
Redakcja poleca: Czy można pić kawę w ciąży - co mówią lekarze?
Na pewno słyszałaś różne zdania na ten temat. Od - " w ciąży nie wolno pić kawy", po "nawet kilka kaw nie zaszkodzi". Jak jest naprawdę. Czy ciężarna może sobie pozwolić na codzienne picie kawy? Jak kawa wpływa na płód? Poznaj zdanie ekspertów.

Bezkofeinowa, ale... z kofeiną

Nie wszyscy o tym wiedzą, że nazwa „kawa bezkofeinowa” może być myląca. Kawa ta jest pozbawiona kofeiny, ale nie całkowicie. Zawiera tylko znacznie mniejsze dawki tego związku niż normalna kawa.
  • filiżanka czarnej kawy – ok. 85 mg kofeiny,
  • filiżanka kawy bezkofeinowej – ok. 5 mg
To są wartości średnie. Dużo zależy od sposobu, w jaki kawa była pozbawiana kofeiny i od samego jej rodzaju (ziarnista, mielona, rozpuszczalna). Przyjmuje się, że filiżanka kawy bezkofeinowej może zawierać od 1 do 7 mg tego związku chemicznego. To nie jest dużo, ale jeśli w ciągu dnia pijemy ją  często, bo sądzimy, że nam nie zaszkodzi (sprawdź: Ile kaw można wypić w ciąży), to jednak może być problem. Pamiętajmy, że za bezpieczną dawkę kofeiny w ciąży uznaje się wartości nieprzekraczające 200 mg.

Zobacz też:

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wygląd i samopoczucie

Przygotowania do porodu