kawa rozpuszczalna w ciąży
fot. Adobe Stock

Kawa rozpuszczalna w ciąży: czy można pić? Czy jest szkodliwa?

Kawa rozpuszczalna w ciąży to nie najlepszy wybór. Picie kawy rozpuszczalnej w ciąży może szkodzić i ciężarnej, i dziecku, bo to zwykle napój gorszej jakości niż kawa świeżo mielona lub sypana. Poza tym kawa rozpuszczalna pita w ciąży dostarcza do organizmu większe ilości kofeiny. Wyjaśniamy, czy można pić kawę rozpuszczalną z mlekiem w ciąży.
Magdalena Drab
kawa rozpuszczalna w ciąży
fot. Adobe Stock
Kawa rozpuszczalna w ciąży to nie jest dobry pomysł. Wiele przyszłych mam nie wie, czy można pić kawę rozpuszczalną w ciąży, albo mylnie sądzi, że kawa rozpuszczalna i kawa sypana to to samo. Niestety kawa rozpuszczalna, choć smaczna i łatwa w przygotowaniu, może zaszkodzić w ciąży.

Kawa rozpuszczalna w ciąży

Picie kawy rozpuszczalnej w ciąży jest dozwolone, ale należy robić to rozsądnie, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po zapłodnieniu. Kawa w ciąży pita w umiarkowanych ilościach może pozytywnie wpłynąć na samopoczucie przyszłej mamy. Trzeba jednak pamiętać, że kawa rozpuszczalna może zawierać większe ilości kofeiny – nawet ok. 117 mg na filiżankę o pojemności 160 ml w stosunku do 74 mg kofeiny w filiżance kawy mielonej. Kofeina w ciąży nie szkodzi, o ile nie przekroczysz dawki ok. 200 mg na dobę. Przedawkowanie kofeiny może skutkować m.in. porodem przedwczesnym oraz nadaktywnością psychoruchową dziecka. Poza tym nadmierne obciążenie organizmu dziecka kofeiną sprawia, że jest on gorzej dotleniony i odżywiony. Kofeina podrażnia też żołądek mamy, wypłukuje z organizmu magnez, utrudnia przyswajanie wapnia i żelaza.

Czy kawa rozpuszczalna w ciąży szkodzi?

Jeśli lubisz smak kawy i zależy ci na jej pobudzającym działaniu, możesz wybrać kawę rozpuszczalną, choć zdrowiej będzie pić kawę sypaną lub świeżo zmieloną. Dlaczego? Do produkcji kawy rozpuszczalnej wykorzystuje się zazwyczaj ziarna z drugiego sortu, dlatego napój, jaki z nich powstaje, też jest gorszej jakości. Ponadto kawa rozpuszczalna zawiera więcej akrylamidu, niklu i kwasu szczawiowego niż parzona. Związki te są szkodliwe dla zdrowia, mogą działać alergizująco i toksycznie na organizm. 

Czy można pić kawę rozpuszczalną w ciąży?

Kawa rozpuszczalna w ciąży nie jest polecana ze względu na dużą zawartość kofeiny oraz potencjalnie szkodliwe działanie na zdrowie mamy i dziecka. Jeśli jednak kawa rozpuszczalna to twój ulubiony napój i trudno ci z niego zrezygnować, nie zapominaj, ile kawy można pić w ciąży. Przyrządzaj sobie maksymalnie 1-2 filiżanki dziennie (to ok. 200 mg kofeiny). 
Ważne! Jeśli już pijesz kawę rozpuszczalną w ciąży, wybieraj napoje dobrej jakości od solidnych producentów. Jednym z gorszych wyborów dla kobiety w ciąży jest kawa rozpuszczalna typu 2w1 lub 3w1. Wystrzegaj się takich gotowych produktów, bo poza niewielką ilością kawy zawierają mnóstwo sztucznych dodatków, cukru i niezdrowych tłuszczów. Uważaj też na kawę bezkofeinową w ciąży, bo może być zanieczyszczona związkami chemicznymi.

Kawa rozpuszczalna z mlekiem w ciąży

Picie kawy rozpuszczalnej w ciąży będzie zdrowsze, jeśli do kawy dodasz mleko. Kawa rozpuszczalna z mlekiem nie podrażni twojego układu pokarmowego. Co więcej, mleko zmniejszy wchłanianie kofeiny i zahamuje wypłukiwanie wapnia i witamin z organizmu. Kawa rozpuszczalna z mlekiem w ciąży to zatem lepszy wybór, a także – delikatniejszy smak.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży
Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Bardzo ważne jest to, jaką kawę wybierasz i ile kawy pijesz w ciąży. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to ok. 200 mg na dobę. Skutki picia większej ilości kawy w ciąży mogą być poważne, bo kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy