Czy można pić kawę w ciąży, a jeśli tak, to w jakich ilościach?

Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to 200 mg na dobę.

Bywa, że kiedy kobieta dowiaduje się, że jest w ciąży, od razu rezygnuje z picia kawy, uważając, że każda jej ilość może szkodzić rozwijającemu się płodowi. Tymczasem niewielka ilość kofeiny jest dopuszczalna. Lepiej jednak wybierać cappuccino lub latte, zamiast espresso. Dr n. med. Ewa Kurowska-Mroczek wyjaśnia, jaka ilość kofeiny jest bezpieczna dla przyszłej mamy.

Spis treści:

Czy można pić kawę w ciąży?

Można, ale z umiarem. Kofeina wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, a także podnosi ciśnienie krwi. Jeśli jesteś zdrowa i nie masz nadciśnienia, możesz wypijać czasem słabą, rozpuszczalną kawę z mleczkiem. Dr Ewa Kurowska-Mroczek zwraca jednak uwagę na to, byś obserwowała dziecko i sprawdzała, czy kawa nie wywołuje u niego nadmiernej aktywności, wówczas lepiej z niej zrezygnować. Pamiętaj też, że twoja poranna ospałość jest w dużej mierze spowodowana działaniem hormonów (głównie na początku ciąży), a nie zapotrzebowaniem na kofeinę.

Ile kawy można pić w ciąży?

Dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z kolei pozwala na nieco więcej: kobieta w ciąży może wg jej zaleceń wypić 3 filiżanki kawy dziennie. Jeśli do tej pory wystarczała ci jedna kawa wypijana do śniadania, warto na tym poprzestać. Niektóre kobiety rezygnują jednak całkowicie z picia kawy w ciąży, a jej smak i zapach w ciąży przestaje być dla nich atrakcyjny. 

Czy kofeina spożywana w ciąży szkodzi dziecku?

Kofeina łatwo przenika przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Badania naukowe wykazały, że kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, przez co dziecko wolniej rośnie. Ponadto związki powstałe z rozkładu kofeiny gromadzą się w mózgu dziecka, co może zaburzać jego rozwój. Dlatego właśnie w ciąży należy ograniczać picie kawy.

Pamiętaj, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Do dziennej dopuszczalnej dawki 200 mg kofeiny należy doliczyć także jej inne źródła. Kofeinę zawierają także:
  • herbata,
  • napoje energetyczne,
  • napoje typu cola,
  • czekolada i kakao.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy