Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Picie kawy w ciąży jest dozwolone, ale trzeba to robić z umiarem. Bardzo ważne jest to, jaką kawę wybierasz i ile kawy pijesz w ciąży. Dopuszczalna, bezpieczna ilość kofeiny dla ciężarnych to ok. 200 mg na dobę. Skutki picia większej ilości kawy w ciąży mogą być poważne, bo kofeina przenika przez łożysko i może zaburzać rozwój płodu.

Kawa w ciąży to napój dozwolony, ale trzeba ją pić rozsądnie. Nie musisz więc całkowicie rezygnować z picia kawy, zwróć tylko uwagę, jaką kawę wybierasz i ile dziennie jej pijesz. Niewielka ilość kofeiny jest dopuszczalna, lepiej jednak pić w ciąży kawę z mlekiem lub latte zamiast espresso. Dr n. med. Ewa Kurowska-Mroczek wyjaśnia, ile kawy można pić w ciąży i jakie są skutki picia dużych ilości kawy w ciąży.

Spis treści:

 1. Kawa zbożowa w ciąży
 2. Kawa bezkofeinowa w ciąży
 3. Kawa rozpuszczalna w ciąży

Kawa w ciąży

Wiele przyszłych mam zadaje sobie pytanie, czy kawa w ciąży jest zdrowa i dozwolona, a jeśli tak, to ile można jej pić. Czy lepiej wybrać kawę latte czy cappuccino, rozpuszczalną czy świeżo zmieloną? Picie kawy w ciąży jest bezpieczne, o ile nie przesadzasz z jej ilością. Szkodliwa dla dziecka może być bowiem przede wszystkim kofeina, którą razem z kawą dostarczasz maluszkowi w brzuchu.

Kofeina w ciąży

Kofeina wypłukuje z organizmu cenne witaminy i minerały, a także podnosi ciśnienie krwi. Ale uwaga, zanim zaczniesz przeliczać dopuszczalną ilość kofeiny w wypijanej kawie, weź pod uwagę, że kofeina znajduje się nie tylko w niej! Zastanów się, czy nie dostarczasz kofeiny do organizmu także z innych źródeł: 
 • herbaty,
 • napojów energetycznych,
 • napojów typu cola,
 • czekolady,
 • kakao.

Kofeina w ciąży może poważnie zaszkodzić i tobie, i dziecku, a nawet wywołać przedwczesny poród.

Czy można pić kawę w ciąży?

W ciąży można pić kawę, ale z umiarem. Jeśli jesteś zdrowa i nie masz nadciśnienia, możesz wypijać czasem słabą, rozpuszczalną kawę z mleczkiem. Dr Ewa Kurowska-Mroczek zwraca jednak uwagę na to, byś obserwowała dziecko i sprawdzała, czy kawa nie wywołuje u niego nadmiernej aktywności (wówczas lepiej z niej zrezygnować). Pamiętaj też, że twoja poranna ospałość jest w dużej mierze spowodowana działaniem hormonów (głównie na początku ciąży), a nie zapotrzebowaniem na kofeinę.

Jaka kawa jest bezpieczna w ciąży?

Jeśli zdecydujesz się na picie kawy w ciąży, wybierz kawę sypaną lub świeżo zmieloną, najlepiej kawę z mlekiem lub kawę latte (mleko hamuje wchłanianie kofeiny).
Uwaga na kawę cappuccino w ciąży. Pamiętaj, że cappuccino przygotowuje się na bazie mocnego espresso. Unikaj też gotowych produktów typu 3w1, które często mają przypominać cappuccino, ale tak naprawdę nie mają wiele wspólnego z tą kawą.

Kawa zbożowa w ciąży

Co pić zamiast kawy w ciąży? Najzdrowszym rozwiązaniem jest kawa zbożowa w ciąży, np. popularna Inka lub kawa z cykorii − możesz je pić bez ograniczeń. Kawa zbożowa zawiera śladowe ilości kofeiny, ale za to obfituje w witaminy, minerały i białko, poprawia trawienie, usprawnia działanie układu nerwowego i działa antynowotworowo.

Kawa bezkofeinowa w ciąży

Jeśli zamiast zwykłej kawy parzonej wybierasz kawę bezkofeinową, zachowaj ostrożność. To prawda, że kawa bezkofeinowa w ciąży jest zdrowsza, bo nie zawiera szkodliwej w nadmiarze kofeiny. Ważny jest jednak sposób, w jaki ziarna zostały pozbawione tej substancji. Jeśli na opakowaniu kawy nie znajdziesz certyfikatu ekologicznego, zrezygnuj z picia takiego napoju – prawdopodobnie ziarna kawy oczyszczono z kofeiny za pomocą chemicznych substancji.

Kawa rozpuszczalna w ciąży

Kawa rozpuszczalna w ciąży nie jest zalecana, bo jej jakość jest zwykle dużo niższa. Co więcej, w kawie rozpuszczalnej jest więcej kofeiny: ok. 117 mg na filiżankę o pojemności 160 ml (w tej samej ilości kawy mielonej znajdują się tylko ok. 74 mg kofeiny).

Ile kawy można pić w ciąży?

Jeśli nie wiesz, ile kawy pić w ciąży, przede wszystkim pamiętaj o umiarze. Picie kawy w ciąży trzeba ograniczyć. Dwa niezależne ośrodki naukowe: Amerykańskie Collegium Położników i Ginekologów oraz norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zalecają, aby kobiety w ciąży nie piły więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (co odpowiada 200 mg kofeiny). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z kolei pozwala na nieco więcej: kobieta w ciąży może wg jej zaleceń wypić 3 filiżanki kawy dziennie. Jeśli do tej pory wystarczała ci jedna kawa wypijana do śniadania, warto na tym poprzestać. Niektóre kobiety rezygnują jednak całkowicie z picia kawy, bo jej smak i zapach w ciąży przestaje być dla nich atrakcyjny. 

Skutki picia kawy w ciąży

Kofeina łatwo przenika przez łożysko, a nienarodzone dziecko nie ma jeszcze enzymów, które ją rozkładają. Badania naukowe wykazały, że kofeina może zmniejszać przepływ krwi przez łożysko, przez co dziecko wolniej rośnie. Ponadto związki powstałe z rozkładu kofeiny gromadzą się w mózgu dziecka, co może zaburzać jego rozwój. Kofeina w ciąży bywa więc szkodliwa. Inne skutki picia dużych ilości kawy w ciąży (ponad 300 mg na dobę) to:
 • anemia u ciężarnej.
 • zgaga;
 • mdłości;
 • poronienie;
 • poród przedwczesny.

Film powstał we współpracy ze Szpitalem Medicover

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy