GRY
 
 

Prof. Skarżyński: Każdemu dziecku zbadamy słuch – Mazowsze pierwsze na świecie! [WIDEO]

Co piąte dziecko w wieku 7 lat ma problemy ze słuchem. Wiele z nich można wcześnie wyleczyć pod warunkiem wczesnego zdiagnozowania. Mazowsze będzie pierwszym regionem na świecie, w którym każde dziecko będzie miało przebadany słuch!

Zobacz inne z serii: Problemy ze słuchem u dzieci (4)

Od wielu lat Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przeprowadza przesiewowe badania słuchu u dzieci. Z badań prof. Henryka Skarżyńskiego wynika, że co piąte dziecko rozpoczynające naukę w szkole, ma niedosłuch.

Z badań Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu wynika, że co piąte dziecko w Polsce ma problem ze słuchem. Czy można coś z tym zrobić? Można poprawić słuch dziecka?

Na pewno jeśli będziemy przeprowadzać badania przesiewowe, które powinny być prowadzone w każdej szkole, to będziemy wykrywać bardzo wcześnie większość problemów u dzieci, zwłaszcza spowodowanych zmianami pozapalnymi (poinfekcyjnymi), których leczenie jest stosunkowo proste, ale tylko wtedy, jeśli wada jest wykryta wcześnie.
Zobacz także: Prof. Skarżyński – Co 5. dziecko w Polsce ma wadę słuchu

Czy każda szkoła może się zgłosić do badań przesiewowych?

W tej chwili Mazowsze staje się pierwszym regionem w Europie, a właściwie na świecie, gdzie cala populacja osób rozpoczynających naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej będzie objęta przesiewowymi badaniami słuchu. Niezależnie od tego współpracujemy z różnymi szkołami, w ramach różnych programów przesiewowych. Staramy się wspierać badania przesiewowe, zachęcając szkoły, by na ich terenie mógł znajdować się punkt, gdzie mogłyby odbywać się badania słuchu – nie tylko dla pierwszoklasistów. 
Więcej na temat badań przesiewowych u dzieci na stronie: przesiewy-mazowsze.ifps.org.pl.
Prof. Henryk Skarżyński jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej dokonał w 1992 roku operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej. Jako pierwszy w świecie wykonał stworzoną przez siebie metodą operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie u pierwszego w świecie dziecka. Angażuje się w wiele programów profilaktycznych dotyczących wad słuchu i mowy – w Polsce oraz na świecie.
Zobacz także: Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma niedosłuch przez 50 minut!

Ocena (2 oceny)

4.5
Doładuj
Przeładuj