GRY
 
 

Każdego wcześniaka trzeba leczyć i karmić inaczej! Przełomowe odkrycie!

Dlaczego jedno dziecko choruje, a drugie nie? Nowatorskie badania dają odpowiedź.

wcześniak nowe metody leczenia
fot. Fotolia
Przebadano 120 wcześniaków z Polski w ramach polsko-norweskiego programu NEOMICS. U dzieci urodzonych przed 30.tygodniem ciąży, zauważono pewną prawidłowość, która może mieć ogromne znaczenie dla ich życia i zdrowia!

Organizm dziecka w zależności od stopnia dojrzałości, produkuje inne zestawy białek. - "Postanowiliśmy sprawdzić, dlaczego dzieci, mimo że są urodzone w tym samym wieku płodowym, jedne chorują, a drugie nie, u jednych objawy są bardziej nasilone, u innych są łagodne lub nie ma ich wcale" - mówił na konferencji prasowej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym kierownik projektu prof. Jacek J. Pietrzyk. - Badamy, które geny u noworodków urodzonych przedwcześnie stają się aktywne na jakim etapie rozwoju dziecka, i jaki jest produkt tych genów, czyli białka w komórkach – wyjaśnia.

Rozwój wcześniaka w pierwszym roku - film! 

Współczesna medycyna ma zdecydowanie większe szanse na przebadanie genomu dziecka i to za pomocą kropli krwi. To daje nadzieję, że lekarze znajdą odpowiedź, co tak naprawdę wpływa na uszkodzenie płuc i retinopatię wcześniaków i jak temu przeciwdziałać.

Badania będą prowadzone do kwietnia 2017 r. -"'Chcemy na podstawie tych badań wybrać 2-3 takie białka, które mogłyby być wskaźnikami, że dane dziecko należy potraktować inaczej niż pozostałe wcześniaki, jeśli białka te występują u niego w dużym stężeniu. Być może będzie ono potrzebowało innej ilości tlenu, innego pokarmu albo leków" - mówił prof. Kwinta, kierownik Kliniki Chorób Dzieci CM UJ w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym . "Już dziś widzimy, że te dzieci muszą być traktowane bardzo indywidualnie, każde z nich inaczej" – podkreślił.

Karmienie enteralne wcześniaka - na czym polega?

Każde odkrycie, które może pomóc dzieciom urodzonym przedwcześnie jest na wagę złota. Umiejętne i potwierdzone badaniami podejście do wcześniaka, może dać mu szansę na uniknięcie powikłań, na które niestety jest narażony. Gratulujemy polskim lekarzom i czekamy na końcowe wyniki badań

W którym tygodniu ciąży urodził się Twój maluszek?

Czytaj także:
Rodzice zastąpili wcześniakom inkubator. Znasz już tę metodę?

źródło: www.deon.pl 

Redakcja poleca: Obecność mamy to lek dla wcześniaka – mówi. prof. Dobrzańska z CZD
Wcześniak bardzo potrzebuje bliskości i czułości mamy – mówi. prof. Anna Dobrzańska z Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki bliskości mamy wcześniaki rozwijają się lepiej i szybciej przychodzą do zdrowia.
Doładuj
Przeładuj