Zapalenie opon mózgowych u dziecka
fot. Terri Lewsley

Każdy rodzic musi zobaczyć skutki tej choroby!

To niebezpieczna choroba zakaźna, która może rozwinąć się w ciągu jednego dnia! Poznaj jej objawy, by móc szybko reagować.
Marta Kabulska
Zapalenie opon mózgowych u dziecka
fot. Terri Lewsley
Taylor Marshallma 20 miesięcy i podobnie, jak jego rówieśnicy stawia pierwsze kroki. Niestety jego nauka chodzenia jest dużo trudniejsza, gdyż uczy się chodzić z protezą zamiast jednej nogi, a na całej długości drugiej ma szynę.

"To wszystko wydarzyło się w ciągu jednego dnia"

Zaledwie rok temu u chłopca zdiagnozowano posocznicę meningokokową. To wtedy jego matka Terri Lewsley usłyszała, że jej dziecku pozostalo zaledwie kilka godzin życia. "To wszystko wydarzyło się w ciągu jednego dnia" – wspomina Terri.

Taylor miał zaledwie 8 miesięcy, kiedy jego rodzina usłyszała przerażającą wiadomość, że ich dziecko ma zapalenie opon mózgowych. Ta choroba bakteryjna może zabić w ciągu kilku godzin  (jest około 1,2 miliona przypadków na całym świecie). Lekarze utrzymywali dziecko w śpiączce medycznej przez 17 dni, a jego rodzina patrzył, jak gangrena wyniszcza kończyny. "Ochrzciliśmy go i cała rodzina przyszła się pożegnać" – opowiada matka.

Chłopcu amputowano lewą nogę, palce u prawej nogi i obu rączek. Spędził kolejne 7 miesięcy w szpitalu. Teraz wrócił do domu i z protezą uczy się stawiać pierwsze kroki.
 
 

"Znowu jest jak jego rówieśnicy uśmiechniętym chłopcem. Jego osobowość się nie zmieniła. Odkąd wyszedł ze szpitala, wraca do siebie. Bawi się i śmieje. Jest szczęśliwym małym chłopcem" - mówi Terri.
Redakcja poleca: Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]
Co musisz wiedzieć o sepsie i co możesz zrobić, by twoje dziecko nigdy na nią nie zachorowało? Dowiesz się tego, uczestnicząc w bezpłatnych wirtualnych warsztatach, na które zapraszamy wraz z dr n.med. Anetą Górską-Kot, pediatrą.

Bakteryjne zapalenie opon mózgowych

Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych to infekcja ochronnych błon zwanych oponami, które otaczają mózg i rdzeń kręgowy. Infekcje bakteryjne stanowią połowę wszystkich przypadków zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych. W Polsce zapada na nie co trzecia osoba na 100 tys. mieszkańców. 

Dzieci są bardziej narażone na ryzyko zachorowania na bakteryjne zapalenie opon mózgowych niż jakakolwiek inna grupa wiekowa, a noworodki są szczególnie podatne na zapalenie opon mózgowych spowodowane przez Listeria, coli i paciorkowce grupy B. Choć szczepionki potencjalnie chronią, nie są w stanie zapobiec wszelkim formom opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicy. Poznaj więc objawy bakteryjnego zapalenia opon mózgowych:
  • wysoka gorączka 
  • dreszcze 
  • senność
  • apatia a nawet utrata przytomności
  • drgawki
  • nadwrażliwość na dźwięk i światło 
  • sztywność karku 
  • bóle w mięśniach i stawach 
  • bóle głowy i karku 
  • wymioty.
Zobacz też: Ibuprofen może być niebezpieczny, jeśli podasz go dziecku podczas tej choroby!
Oceń artykuł

Ocena 4 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy