500 plus wyczerpał się
fot. AdobeStock

Rodzina 500 plus: jeżeli się spóźnisz, pieniądze przepadną

Od 1 lipca możliwe jest składanie wniosków o świadczenie 500 plus, jednak wkrótce upływa ważny termin. Sprawdź, jak nie stracić aż 1500 zł.
Dominika Bielas
500 plus wyczerpał się
fot. AdobeStock

Zgodnie z nowymi zasadami, do uzyskania świadczenia prawo mają wszystkie dzieci do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny. 500 plus na pierwsze dziecko wypłacane jest od lipca 2019 tym, którzy już złożyli swoje dokumenty o świadczenie zarówno online, jak i w wersji papierowej. Rodzice, którzy złożą wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko do końca września 2019 dostaną od państwa wyrównanie, czyli całe 1500 zł (po 500 zł za lipiec, sierpień i wrzesień).

Wniosek na jedyne dziecko

W praktyce zmiany oznaczają, że rodzice jedynaka już nie będą musieli dokumentować swoich dochodów. Świadczenie otrzymają także rodzice i opiekunowie samotnie wychowujący dzieci, niezależnie od kwoty świadczeń alimentacyjnych. Od 1 lipca rodzice jedynego dziecka, na które obecnie nie pobierają świadczenia 500 Plus, mogą złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić w wersji elektronicznej  lub w wersji papierowej. Jest jednak jeden haczyk. Jeśli zależy ci na czasie, złóż wniosek przez Internet (przez stronę empatia.mrpips.gov.pl, przez bankowość elektroniczną lub przez portal PUE ZUS). W gminie, w której mieszkasz lub od 1 sierpnia listownie za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Wniosek należy złożyć do 30 września 2019 r. Tylko w tym przypadku świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca, a pieniądze - nawet 1500 zł - trafią do rodziny najpóźniej do 31 listopada 2019 r. Po 30 września, uzyskasz świadczenie od miesiąca złożenia wniosku, a tym samym nie otrzymasz wyrównania za poprzednie miesiące.

Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Rodziny wielodzietne

Rodzice, którzy otrzymywali do tej pory świadczenie na drugie lub kolejne dziecko, także w terminie od 1 lipca (w wersji elektronicznej lub 1 sierpnia w wersji papierowej) do 30 września powinni złożyć jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Można to zrobić także po 30 września, jednak w takim przypadku rodzice nie będą mogli liczyć na wyrównanie za poprzednie miesiące.

Do tej pory prawo do świadczeń miało 3,5 mln małoletnich. Dzięki zmianom z 500 Plus skorzysta teraz każde dziecko do ukończenia 18 roku życia, czyli ok. 6,8 mln osób. Formularz wniosku zostanie uproszczony i skrócony, także łatwiej będzie składać wnioski drogą elektroniczną.

Źródło: rp.pl

[content:0_23113,0_18939,0_26463,0_25788:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 6 na 9 głosy

Zobacz także

Popularne tematy