kobieta, mężczyzna, leżeć

Dziecko tak, ale po ślubie – wyniki sondy

Z sondy przeprowadzonej wśród użytkowniczek portalu Feminatal.pl wynika, że dla 75 proc. badanych posiadanie dzieci wiąże się z obrączką na palcu. Wypowiadały się też na temat diety i trybu dziecka oraz jego płci, czy wola chłopca, czy dziewczynkę
kobieta, mężczyzna, leżeć
Sondę przeprowadzono na stronie internetowej Feminatal.pl. Internautki odpowiadały na pytania dotyczące zmian, jakie w ich życie wprowadziła decyzja o macierzyństwie, wpływu ciąży na sformalizowanie związku oraz planowania płci dziecka.

Kiedy czas na dziecko

Z sondy wynika, że kobiety żyjące w wolnych związkach chcą czuć się bezpiecznie jako przyszłe matki, dlatego planując ciążę, podejmują jednocześnie decyzję o ślubie.

Dla dużej grupy badanych (75 proc.) posiadanie dzieci wiąże się z obrączką na palcu. Wyraźnie jednak zmieniają się relacje między ciążą a ślubem, ponieważ coraz częściej decyzja "czas na dziecko" jest związana z zawarciem związku małżeńskiego.

Dotychczas młodzi po ślubie chcieli najpierw nacieszyć się życiem we dwoje, a dopiero po jakimś czasie zaczynali myśleć o dzieciach. Teraz – zgodnie z odpowiedziami naszych respondentek – dopóki nie planuje się dziecka, związek może być niesformalizowany. Większość kobiet planowała dziecko po ślubie (43 proc.) lub decyduje się na ślub dopiero wtedy, kiedy planuje zajść w ciążę. Jednak 22 proc. badanych nie zdecydowało się na sformalizowanie związku i ślub z ojcem dziecka, a jedynie 3 proc. nie planowało ciąży i samotnie wychowuje dziecko.
Redakcja poleca: Wygląd w ciąży a płeć dziecka. Czy to prawda, że syn dodaje ciężarnej urody, a córka ją odbiera?
Wygląd w ciąży świadczy o tym, czy urodzi się chłopiec i dziewczynka - twierdzi mądrość ludowa. Ale to tylko kolejny przesąd ciążowy. To, jak kobieta wygląda w ciąży, a płeć dziecka, które nosi w brzuchu, to dwie różne sprawy. Przyszła mama może czuć się i wyglądać świetnie niezależnie od tego, czy nosi pod sercem chłopca, czy dziewczynkę.

Rozwój dziecka a dieta i tryb życia

Sonda pokazała także, że kobiety są coraz bardziej świadome tego, jak dużą rolę dla rozwoju dziecka ma troska o odpowiednią dietę i tryb życia. Unikanie stresów związanych z pracą i wolniejsze tempo życia – to najczęstsze postanowienia podjęte równocześnie z decyzją o powiększeniu rodziny.

Aż 40 proc. kobiet zdrowie dziecka i własne stawia wyżej niż aktywności zawodowe i własną wygodę, a 30 proc. internautek podczas ciąży zmieniło dietę. Przyszłe mamy są coraz bardziej świadome, że niezdrowe przyzwyczajenia kulinarne mogą utrudnić zajście w ciążę. Co ciekawe, tylko niewiele ponad 10 proc. kobiet, decydując się na macierzyństwo, uznaje za istotne poświęcenie więcej czasu i uwagi na relacje ze swoim partnerem.

Płeć dziecka – czy ma znaczenie?

Jeśli chodzi o płeć dziecka, dla przeważającej większości respondentek (60 proc.) nie ma ona znaczenia przy planowaniu powiększenia rodziny. Jedna trzecia zadeklarowała, że zawsze chciała mieć dziewczynkę lub chłopca (odpowiednio 22 proc. i 14 proc.), a jedynie 3,5 proc. kobiet sugerowało się preferencjami swego partnera.

Zobacz też: Planowanie płci dziecka

Można zatem wnioskować, że kobiety większą wagę przywiązują do zdrowego rozwoju dziecka niż do tego, jakiej będzie płci. W miarę trwania ciąży, gdy przebiega ona prawidłowo, ta proporcja zapewne się zmienia.

Zobacz też: Jakie są sposoby na płeć dziecka
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy