Kiedy do jakiego lekarza

Sprawdź, kiedy wystarczą wizyty u pediatry, a kiedy powinnaś poszukać rady u innego specjalisty.


Sprawdź, kiedy wystarczą wizyty u pediatry, a kiedy powinnaś poszukać rady u innego specjalisty.

W pierwszych dwóch latach życia będziesz kontrolować zdrowie smyka bardzo często. Sprawdź, kiedy wystarczą wizyty u pediatry, a kiedy powinnaś poszukać rady u innego specjalisty.

Nawet jeśli szkrabowi nic nie dolega, od wyjścia ze szpitala powinien być pod stałą opieką wybranego przez Ciebie lekarza w poradni dla dzieci zdrowych. W razie potrzeby skieruje on maluszka na dodatkowe badania.

Pod stałą opieką
Wybierz dla maluszka jednego pediatrę i nie zmieniaj go bez ważnego powodu! Lekarz, który dobrze zna dziecko, lepiej oceni jego rozwój i szybciej wychwyci ewentualne problemy ze zdrowiem niż ktoś, kto widzi malucha po raz pierwszy. Jeśli jednak jesteś niezadowolona z dotychczasowej opieki lekarskiej, masz prawo poprosić w przychodni o zmianę pediatry.

U pediatry
Kiedy do niego iść?
Pierwszy raz zazwyczaj już między drugim a czwartym tygodniem życia maleństwa. Pediatra dokładnie zbada dziecko i oceni, czy prawidłowo przybiera na wadze. Rytm kolejnych wizyt będą wyznaczały terminy szczepień obowiązkowych. Przed podaniem szczepionki lekarz sprawdzi, czy malec jest zdrowy. Upewnisz się też, czy szkrab rozwija się odpowiednio dla swojego wieku i czy nie cierpi na żadne schorzenia. Przy okazji wizyt kontrolnych będziesz także mogła zadać lekarzowi pytania i uzyskać wskazówki, jak dbać o zdrowie dziecka.
Uwaga! Pediatra jest dla maluszka lekarzem pierwszego kontaktu. Zasięgaj jego porady zawsze, kiedy widzisz, że ze zdrowiem maleństwa dzieje się coś niepokojącego. Dziel się swoimi obserwacjami – Ty wiesz lepiej, w jaki sposób dziecko układa główkę, czy symetrycznie macha rączkami, czy gaworzy...

U neurologa
Kiedy do niego iść?
Jeśli pediatra podczas badania ogólnego zaobserwuje niepokojące objawy, np. zbyt duże lub za małe napięcie mięśni u maleństwa (np. gdy dzidziuś bardzo mocno zaciska piąstki, wygina się w łuk lub odwraca główkę tylko w jedną stronę). Neurolog zbada odruchy noworodka, sprawdzi, jak reaguje na bodźce i w razie potrzeby zaleci wizytę u fizjoterapeuty.
Uwaga! Jeśli okaże się, że maluszek potrzebuje ćwiczeń usprawniających, nie wpadaj w panikę. Lekarze zalecają je dosyć często, nawet gdy problemy są minimalne i prawdopodobnie ustąpiłyby samoistnie. Ćwiczenia maluszkowi nie zaszkodzą, a na pewno bardzo dobrze wpłyną na jego rozwój.

U ortopedy
Kiedy do niego iść?
Już w pierwszym miesiącu życia smyka (pediatra daje skierowanie do tego specjalisty zwykle na pierwszej wizycie kontrolnej). Ortopeda sprawdzi, czy maleństwo nie ma dysplazji stawów biodrowych. Jest to schorzenie wrodzone, które polega na nieprawidłowym ustawieniu tych stawów. Wcześnie leczona dysplazja (szerokie pieluchowanie, ćwiczenia, a czasem założenie rozwórki) jest całkowicie wyleczalna. Natomiast nie leczona może prowadzić do bolesnego zwyrodnienia stawów.
Uwaga! Jeżeli ortopeda podejrzewa dysplazję, skieruje malca na USG, by upewnić się, czy postawił dobrą diagnozę. Jeśli zaś wszystko jest w porządku, kolejną kontrolną wizytę zaleci, kiedy maluszek zacznie chodzić, czyli około 12. miesiąca życia.

U alergologa
Kiedy do niego iść?

Pediatra da skierowanie do tego specjalisty, jeśli u maluszka pojawiły się objawy uczulenia: szorstka skóra, wysypka, luźne i wyjątkowo brzydko pachnące kupki, a nie pomagają zalecone przez niego leki oraz dieta eliminacyjna (wykluczenie z jadłospisu małego alergika „podejrzanych” produktów).
Uwaga! Skierowania potrzebujesz tylko raz, by zapisać smyka do przychodni alergologicznej. Kolejne wizyty będzie wyznaczał leczący maluszka alergolog.

U stomatologa
Kiedy do niego iść?
Pierwszy raz, kiedy dziecko ma około roczku, a w buzi pojawiły się pierwsze ząbki. Lekarz oceni ich kształt i poradzi Ci, jak je pielęgnować. Do stomatologa wybierz się również, kiedy na ząbku maluszka zauważysz choć jedno przebarwienie albo gdy dziąsło wokół niego jest opuchnięte.
Uwaga! Do dentysty, nie potrzebujesz skierowania. Sprawdź tylko, czy ma on doświadczenie w leczeniu dzieci i czy jego usługi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

U okulisty
Kiedy do niego iść?

Gdy malec skończył już dwa miesiące i nadal ma wyraźnego zeza. Może to być objawem groźnych schorzeń: zaćmy, zmian na rogówce lub siatkówce, a nawet nowotworu. Wizyta u tego specjalisty jest konieczna również, gdy oczko dziecka ciągle jest załzawione, zaczerwienione lub mocno ropieje – często świadczy to o zapaleniu spojówek lub niedrożności kanału łzowego. Jeśli smyk urodził się przed 36. tygodniem ciąży, powinnaś iść z nim do okulisty w 4., 8. i 12. tygodniu życia. Wcześniaki są bowiem narażone na retinopatię.
Uwaga! Do okulisty nie trzeba skierowania. Gdy malec doznał urazu oka, jedź z nim do szpitala na ostry dyżur okulistyczny.

U laryngologa
Kiedy do niego iść?
Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia, że maluch źle słyszy. Może Cię zaniepokoić to, że smyk nie zwraca się w kierunku źródła dźwięku, np. grającej zabawki, głosu, nie reaguje na hałasy – np. nie budzi się, gdy trzasną drzwi, nie gaworzy, nie powtarza sylab ani słów, nie rozumie, co do niego mówisz.
Uwaga! Pediatra da prawdopodobnie skierowanie do laryngologa, jeżeli dziecko często choruje na ostre zapalenie ucha lub infekcje górnych dróg oddechowych.

U kardiologa
Kiedy do niego iść?
Pediatra wypisze skierowanie do tego specjalisty, jeśli podejrzewa, że maluszek może mieć problemy z serduszkiem, np. usłyszał szmer podczas standardowego badania lub gdy dziecko męczy się w czasie ssania piersi czy butelki, chociaż nie ma kataru.
Uwaga! Szmery w serduszku nie muszą świadczyć o jego wadzie – najczęściej są związane z jego rozwojem i wraz z wiekiem mijają bez śladu.

U chirurga
Kiedy do niego iść?

Jest potrzebny, jeżeli pediatra stwierdzi u maluszka niezstąpione jądro (po urodzeniu oba powinny być w mosznie, ale czasem zatrzymują się w innej części ciała), przepuklinę pachwinową (uwypuklenie w okolicy pachwin, które widać, kiedy maluch mocno płacze), krótkie wędzidełko języka, które utrudnia ssanie.
uwaga! Natychmiast zgłoś się do chirurga, jeśli smyk został pogryziony przez zwierzę lub poparzony.

U pulmonologa
Kiedy do niego iść?
To specjalista, który zajmuje się chorobami dróg oddechowych. Wizyta u niego może być konieczna, jeżeli maluszek połknął jakiś twardy przedmiot (np. guzik czy groszek) i podejrzewasz, że utknął on w drogach oddechowych.
Uwaga! Pediatra skieruje malca do pulmonologa, jeśli smyka gnębi przewlekły kaszel, który nie ustępuje mimo kuracji (może on świadczyć np. o początkach astmy).

U nefrologa
Kiedy do niego iść?
Wizyta może być konieczna, jeśli maluszek cierpi na nawracające infekcje dróg moczowych i wydala podczas siusiania tzw. złogi. Wyglądają one jak piasek i możesz je dostrzec na pieluszce.
Uwaga! Skierowanie do nefrologa daje pediatra, najczęściej wtedy, kiedy zalecona przez niego terapia nie przynosi rezultatów i konieczne są dodatkowe badania.

U gastrologa
Kiedy do niego iść?
Pediatra może zalecić wizytę u tego specjalisty, jeśli malca trapi przewlekła biegunka, smyk nie przybiera na wadze, często mu się ulewa i może mieć chorobę refluksową żołądka.
Uwaga! Natychmiast zgłoś się do gastrologa, jeżeli dziecko wypiło żrącą substancję.

Na wizytę u specjalisty zabierz ze sobą:
– Dokument poświadczający ubezpieczenie — książeczkę ubezpieczeniową z ważnym stemplem z zakładu pracy (lub odcinek ZUS RUMUA — dowód opłacenia składek).
– Książeczkę zdrowia dziecka — są w niej bardzo ważne dane o maluszku, daty szczepień, informacje o przebytych chorobach itd.
– Skierowanie — konieczne, by malec został przyjęty bezpłatnie.
– Numer PESEL dziecka — potrzebny do rejestracji w przychodni.
– Wyniki badań — dzięki nim lekarz szybciej oceni stan zdrowia malca.
– Ļoświadczenie ubezpieczenia – książeczkę ubezpieczeniową z ważnym stemplem z zakładu pracy (lub odcinek ZUS RUMUA, który jest dowodem opłacenia składek).

O tym pamiętaj!
Nikt nie może wymagać skierowania, jeśli zgłaszasz się do specjalisty z nagłym wypadkiem, np. dziecko zostało pogryzione przez psa.

Małgorzata Kaferska-Łysek
Redakcja poleca: Pasta z fluorem: czy jest szkodliwa dla dzieci? [WIDEO]
Pasta z fluorem stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna. Dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejsze jest to, by stosować taką pastę w odpowiednich ilościach. Dla małego dziecka wystarczy odrobina.
Oceń artykuł

Ocena 2 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy