GRY
 
 

Kiedy do jakiego lekarza

Sprawdź, kiedy wystarczą wizyty u pediatry, a kiedy powinnaś poszukać rady u innego specjalisty.Sprawdź, kiedy wystarczą wizyty u pediatry, a kiedy powinnaś poszukać rady u innego specjalisty.

W pierwszych dwóch latach życia będziesz kontrolować zdrowie smyka bardzo często. Sprawdź, kiedy wystarczą wizyty u pediatry, a kiedy powinnaś poszukać rady u innego specjalisty.

Nawet jeśli szkrabowi nic nie dolega, od wyjścia ze szpitala powinien być pod stałą opieką wybranego przez Ciebie lekarza w poradni dla dzieci zdrowych. W razie potrzeby skieruje on maluszka na dodatkowe badania.

Pod stałą opieką
Wybierz dla maluszka jednego pediatrę i nie zmieniaj go bez ważnego powodu! Lekarz, który dobrze zna dziecko, lepiej oceni jego rozwój i szybciej wychwyci ewentualne problemy ze zdrowiem niż ktoś, kto widzi malucha po raz pierwszy. Jeśli jednak jesteś niezadowolona z dotychczasowej opieki lekarskiej, masz prawo poprosić w przychodni o zmianę pediatry.

U pediatry
Kiedy do niego iść?
Pierwszy raz zazwyczaj już między drugim a czwartym tygodniem życia maleństwa. Pediatra dokładnie zbada dziecko i oceni, czy prawidłowo przybiera na wadze. Rytm kolejnych wizyt będą wyznaczały terminy szczepień obowiązkowych. Przed podaniem szczepionki lekarz sprawdzi, czy malec jest zdrowy. Upewnisz się też, czy szkrab rozwija się odpowiednio dla swojego wieku i czy nie cierpi na żadne schorzenia. Przy okazji wizyt kontrolnych będziesz także mogła zadać lekarzowi pytania i uzyskać wskazówki, jak dbać o zdrowie dziecka.
Uwaga! Pediatra jest dla maluszka lekarzem pierwszego kontaktu. Zasięgaj jego porady zawsze, kiedy widzisz, że ze zdrowiem maleństwa dzieje się coś niepokojącego. Dziel się swoimi obserwacjami – Ty wiesz lepiej, w jaki sposób dziecko układa główkę, czy symetrycznie macha rączkami, czy gaworzy...

U neurologa
Kiedy do niego iść?
Jeśli pediatra podczas badania ogólnego zaobserwuje niepokojące objawy, np. zbyt duże lub za małe napięcie mięśni u maleństwa (np. gdy dzidziuś bardzo mocno zaciska piąstki, wygina się w łuk lub odwraca główkę tylko w jedną stronę). Neurolog zbada odruchy noworodka, sprawdzi, jak reaguje na bodźce i w razie potrzeby zaleci wizytę u fizjoterapeuty.
Uwaga! Jeśli okaże się, że maluszek potrzebuje ćwiczeń usprawniających, nie wpadaj w panikę. Lekarze zalecają je dosyć często, nawet gdy problemy są minimalne i prawdopodobnie ustąpiłyby samoistnie. Ćwiczenia maluszkowi nie zaszkodzą, a na pewno bardzo dobrze wpłyną na jego rozwój.

U ortopedy
Kiedy do niego iść?
Już w pierwszym miesiącu życia smyka (pediatra daje skierowanie do tego specjalisty zwykle na pierwszej wizycie kontrolnej). Ortopeda sprawdzi, czy maleństwo nie ma dysplazji stawów biodrowych. Jest to schorzenie wrodzone, które polega na nieprawidłowym ustawieniu tych stawów. Wcześnie leczona dysplazja (szerokie pieluchowanie, ćwiczenia, a czasem założenie rozwórki) jest całkowicie wyleczalna. Natomiast nie leczona może prowadzić do bolesnego zwyrodnienia stawów.
Uwaga! Jeżeli ortopeda podejrzewa dysplazję, skieruje malca na USG, by upewnić się, czy postawił dobrą diagnozę. Jeśli zaś wszystko jest w porządku, kolejną kontrolną wizytę zaleci, kiedy maluszek zacznie chodzić, czyli około 12. miesiąca życia.

U alergologa
Kiedy do niego iść?

Pediatra da skierowanie do tego specjalisty, jeśli u maluszka pojawiły się objawy uczulenia: szorstka skóra, wysypka, luźne i wyjątkowo brzydko pachnące kupki, a nie pomagają zalecone przez niego leki oraz dieta eliminacyjna (wykluczenie z jadłospisu małego alergika „podejrzanych” produktów).
Uwaga! Skierowania potrzebujesz tylko raz, by zapisać smyka do przychodni alergologicznej. Kolejne wizyty będzie wyznaczał leczący maluszka alergolog.

U stomatologa
Kiedy do niego iść?
Pierwszy raz, kiedy dziecko ma około roczku, a w buzi pojawiły się pierwsze ząbki. Lekarz oceni ich kształt i poradzi Ci, jak je pielęgnować. Do stomatologa wybierz się również, kiedy na ząbku maluszka zauważysz choć jedno przebarwienie albo gdy dziąsło wokół niego jest opuchnięte.
Uwaga! Do dentysty, nie potrzebujesz skierowania. Sprawdź tylko, czy ma on doświadczenie w leczeniu dzieci i czy jego usługi są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Ocena (1 ocena)

2.0
Doładuj
Przeładuj