7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]

Sztywny kark, wymioty po upadku i inne: jeśli zauważysz u swojego dziecka któryś z tych objawów, jak najszybciej zabierz je do lekarza!

Zobacz inne z serii: Bezpieczeństwo w domu (16)

Dzieci ciągle łapią wirusy, mają katar przez cały rok i często gorączkują. Czasami trudno zdecydować, czy to już pora na wizytę u lekarza, czy jeszcze można poczekać. Jeśli jednak zaobserwujesz u swojego dziecka któryś z tych objawów, od razu szukaj pomocy lekarskiej! Pamiętaj też, że w przypadku niemowląt zawsze powinnaś szybko skonsultować zdrowie dziecka z lekarzem.

Sprawdź, czy nie masz w domu tych trujących roślin!

Kiedy do lekarza z dzieckiem?

Koniecznie jedź do lekarza, na szpitalny oddział ratunkowy lub nocną pomoc lekarską, jeśli twoje dziecko:

Wymiotuje po upadku

Zwłaszcza po urazie głowy. To może być objaw wstrząśnienia mózgu. Wymioty u dziecka występują kilka do kilkunastu godzin po urazie głowy. 

Opuchnięta twarz, czerwone plamy, problemy z oddychaniem

Jeśli twoje dziecko nagle zacznie puchnąć na twarzy, będzie miało opuchnięty język, wysypkę, czerwone plamy na ciele, problemy z oddychaniem, od razu jedź do szpitala lub innego punktu, gdzie możecie otrzymać pomoc lekarską. Liczy się każda minuta, może to być bowiem niezwykle groźny wstrząs anafilaktyczny – reakcja alergiczna. Może dotknąć każdego, nawet jeśli wcześniej dziecko nie wydawało się na nic uczulone.

Utrzymująca się gorączka

Jeśli po 3 dniach zbijania gorączki paracetamolem i ibuprofenem, dziecko nadal ma temperaturę i źle się czuje, pora udać się do lekarza. Być może nie jest to zwykła infekcja wirusowa i będzie potrzebne inne leczenie.

Ból głowy i/lub sztywny kark + gorączka

Takie objawy towarzyszą zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Koniecznie do lekarza!

Nagły silny ból brzucha

Jeśli boli prawa strona brzucha, w okolicach pępka, może to być objaw zapalenia wyrostka robaczkowego. Mogą pojawić się też wymioty.

Ma problemy z oddychaniem

Jeśli oddech jest świszczący i dziecko wyraźnie oddycha z trudem, może to być objaw zapalenia oskrzeli lub atak astmy. Lekarz przepisze odpowiednie lekarstwa, by rozszerzyć oskrzela.

Krwawienie

Jeśli po urazie, pomimo założenia opatrunku i stałego ucisku przez ok. 10 minut, krew nadal mocno leci, być może konieczne będzie założenie szwów.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy