GRY
 
 

Kiedy dziecko jest gotowe na BLW? [WIDEO]

Chcesz rozszerzać dietę dziecka metodą BLW (Bobas Lubi Wybór)? Zastanawiasz się kiedy twój maluch będzie gotowy na rozszerzanie diety i samodzielne jedzenie? Pytamy o oznaki gotowości dziecka dwie doświadczone mamy: Annę Piszczek i Joannę Anger z bloga Ala'Antkowe BLW.

Metoda BLW (Baby Led Weaning, po polsku znana jako Bobas Lubi Wybór) to nic innego, jak sterowane przez dziecko (przy delikatnej kontroli rodzica) stopniowe odstawianie się dziecka od mleka (z piersi lub butelki). A tym samym poznawanie nowych smaków i rozszerzanie diety o kolejne produkty, później pełnowymiarowe dania. Dziecko samo decyduje kiedy, jak szybko i w jakiej ilości będzie jadło nowe pokarmy. Rodzic proponuje, przygotowuje odpowiednie, zdrowe jedzenie, ale nie zmusza!

Papkowate jedzenie i łyżeczka są niepotrzebne. I daj dziecku kubek!

Przy BLW nie ma tzw. etapu papek, karmienia łyżeczką (choć łyżeczka nie jest zakazana, a po prostu niepotrzebna). W przypadku zblendowanego na papkę jedzenia dziecko tak naprawdę nie wie co trafia do jego buzi, jak to wygląda, jaki ma zapach, a wszystko podobnie smakuje. Przy stosowaniu metody BLW dziecko dostaje do rączki dostosowane do jego umiejętności i rozwoju kawałki produktów, jedzenia, potraw i samodzielnie wkłada je do buzi. Poznaje smaki, zapachy, faktury, konsystencje, kolory. Jedzenie jest atrakcją i przyjemnością. Maluch może też samodzielnie pić wodę z kubeczka (np. typu Doidy). Najpierw więcej przy tym zabawy i bałaganu oraz chlapania, ale potem bardzo szybko maluch staje się smakoszem i pełnoprawnym uczestnikiem wspólnego spożywania posiłków przy rodzinnym stole. Brzmi świetnie? To kiedy możemy zaczynać? Kiedy niemowlę może samodzielnie zacząć jeść?

Zobacz też: BLW - zdrowe rozszerzanie diety czy moda?

Metoda BLW - 5 oznak gotowości dziecka

Kiedy najlepiej zacząć wprowadzać metodę BLW? Jakie są charakterystyczne oznaki gotowości dziecka? Kiedy możemy już zacząć rozszerzanie diety, a dziecko poradzi sobie z samodzielnym jedzeniem? Blogujące mamy Anna Piszczyk i Joanna Anger z Ala`Antkowe BLW, które na co dzień praktykują BLW przy rodzinnym stole, radzą, by zwrócić uwagę zwłaszcza na te 5 oznak gotowości u dziecka:
  1. Po pierwsze i najważniejsze: dziecko powinno mieć ukończony 6. miesiąc życia - wcześniej nie rozszerzamy diety niemowlęciu.
  2. Ważna jest pozycja siedząca – dziecko już samodzielnie siedzi lub posadzone siedzi stabilnie, nie chwieje się na boki.
  3. Kolejna oznaka gotowości - dziecko samodzielnie chwyta rączką przedmioty/jedzenie i celnie trafia nim do buzi. Nie w oczko, nie w czółko, ale właśnie do buzi.
  4. Poza tym - maluch wykazuje wyraźne zainteresowanie jedzeniem rodziców, sięga rączką do talerza mamy lub taty, chwyta jedzenie i chce je włożyć do buziaka.
  5. Równie ważne - niemowlę nie wypycha językiem jedzenia, które już trafi do buzi, tylko w jamie ustnej rozpoczyna się tzw. proces mielenia.
Zobacz też: Najczęstsze pytania rodziców o metodę BLW
Czy brak ząbków jest przeciwwskazaniem do rozszerzania diety metodą BLW? Nie. Nawet jeśli dziecko nie ma ząbków, można rozpocząć rozszerzanie diety metodą BLW. Dziecko spokojnie sobie poradzi z rozdrabnianiem pokarmu odpowiedniego na początek (a więc np. gotowanych warzyw, miękkich owoców, kasz itp.) dziąsłami. Dziąsła są całkiem silne, twarde i przygotowane na takie zadania!

Anna Piszczyk, Joanna Anger wydały nową książkę z przepisami BLW, Ala`Antkowe BLW
Gdzie szukać pomysłów na dania dla dzieci idealne przy BLW?

Najlepiej poradzić się innych doświadczonych w tym temacie mam. Anna Piszczek i Joanna Anger, dwie szalone i bardzo sympatyczne mamy, prywatnie nauczycielki, które prowadzą najpopularniejszego w Polsce bloga o tematyce BLW: Ala'Antkowe BLW, wydały już drugą książkę (Nowe alaantkoweBLW, Wydawnictwo Mamania) z ponad 100 przepisami na dania, które można podawać dzieciom (i całej rodzinie!) przy stosowaniu metody BLW (Bobas Lubi Wybór).

Znajdziecie w niej przepisy na smaczne śniadania, pożywne przekąski, które można zabrać ze sobą na spacer, na piknik lub na plac zabaw, nowe wersje tradycyjnych zup, które zapewnią mnóstwo energii ruchliwym maluchom. W książce znajdują się również przykładowe jadłospisy (na upały i na zimowe dni, na weekendy i czas choroby, wegetariańskie i na początek rozszerzania diety), dzięki którym łatwiej zaplanować posiłki na cały dzień.

Zobacz też: Wywiad z autorkami bloga Ala'Antkowe BLW: "Nie mamy czasu, by stać przy garach!"

Na zdjęciu: Anna Piszczek, Joanna Anger, alaantkoweblw.pl, fot. Małgorzata Rutkiewicz
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!