Kiedy dziecko może jechać samochodem bez fotelika?
fot. Fotolia

Dziecko w samochodzie bez fotelika? Tylko w tych sytuacjach!

Czy dziecko zawsze musi podróżować w foteliku samochodowym? Powinno, ale polskie prawo dopuszcza kilka wyjątków, takich jak m.in. podróż taksówką czy waga powyżej 36 kg. Kiedy może podróżować bez fotelika?
Karolina Stępniewska
Kiedy dziecko może jechać samochodem bez fotelika?
fot. Fotolia
Dziecko do 150 cm wzrostu musi podróżować samochodem z zapiętymi pasami. Są jednak wyjątki od tej zasady, reguluje je ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Poz. 591). Kiedy możesz przewozić dziecko bez fotelika?

Kiedy dziecko nie musi jechać w foteliku?

Aktualne przepisy przewidują kilka wyjątków od obowiązku przewożenia dzieci w fotelikach:
  • jeśli twoje dziecko ma 135–150 cm, a jego waga przekracza 36 kg, może podróżować samochodem tylko z zapiętymi pasami. Wynika to z faktu, że większość fotelików samochodowych dla starszych dzieci, z homologacją, przeznaczonych jest do wagi 36 kg. Pamiętaj jednak, że można już dostać w polskich sklepach foteliki dla dzieci o wadze powyżej 50 kg, warto więc rozważyć zakup takiego fotelika;
  • jeśli masz troje dzieci i nie zmieścisz trzeciego fotelika na tylnej kanapie, jedno dziecko może podróżować z tyłu pomiędzy dwoma fotelikami, jeśli ma zapięte pasy i więcej niż 3 lata.
  • Nie martw się o fotelik, jeśli czeka cię podróż taksówką z dzieckiem – fotelik samochodowy nie jest obowiązkowy w taksówce. To samo dotyczy samochodów policji, służb medycznych, miejskich, straży granicznej.
  • w autobusie nie musisz mieć fotelika, ale jeśli jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć dziecku pasy.
Sprawdź, do kiedy dziecko musi podróżować w foteliku.
Redakcja poleca: Zasady montowania fotelika - co jest najważniejsze? [WIDEO]
Jak prawidłowo zamontować w samochodzie fotelik dla dziecka? Specjalista marki BeSafe przedstawia najważniejsze zasady: które miejsce w aucie jest najbezpieczniejsze i co należy zrobić jeszcze przed zakupem fotelika.

Jeśli w samochodzie nie ma pasów

Jeśli jesteście fanami starych samochodów, nie przewieziecie nimi dzieci, jeśli nie są one zaopatrzone w pasy bezpieczeństwa. Nowelizacja ustawy o prawie o ruchu drogowym nie zezwala na to.
Pamiętaj też, że za przewożenie dziecka bez fotelika – poza wymienionymi wyżej sytuacjami - grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy