dziecko bez fotelika
fot. Fotolia

Dziecko bez fotelika: od kiedy? Jak przewieźć dziecko bez fotelika? Przepisy 2021

Wiesz pewnie, że dziecko może jeździć samochodem bez fotelika. Ale ta zasada to wyjątek, który dotyczy tylko kilku rzadkich sytuacji! W pozostałych wypadkach dziecko zawsze musi podróżować w foteliku samochodowym. Wyjaśniamy, kiedy zgodnie z prawem dziecko może jeździć bez fotelika, i jak je wtedy przewozić.
Karolina Stępniewska
dziecko bez fotelika
fot. Fotolia
Dziecko bez fotelika samochodowego to powinien być jak najrzadszy widok na ulicach i drogach. Tylko fotelik, właściwie dobrany do wagi i wzrostu dziecka oraz prawidłowo zamontowany, zapewnia maksimum bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem.

Dziecko bez fotelika

Dziecko bez fotelika – tak, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach! Jeśli maluch ma mniej niż 150 cm wzrostu, musi podróżować samochodem w foteliku z zapiętymi pasami. Kilka odstępstw od tej zasady reguluje ustawa z 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Poz. 591). Jak przewieźć dziecko bez fotelika i jaki mandat grozi za złamanie przepisu?

Kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Zastanawiasz się, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika? Lepiej unikaj takich sytuacji, choć prawo je dopuszcza. Jeśli dziecko ma mniej niż 150 cm wzrostu, możesz przewieźć je bez fotelika tylko w kilku przypadkach:
  • Dziecko ma 135-150 cm, a jego waga przekracza 36 kg. Może wtedy podróżować samochodem tylko z zapiętymi pasami. Wynika to z faktu, że większość fotelików samochodowych dla starszych dzieci, z homologacją, przeznaczonych jest do wagi 36 kg. Pamiętaj jednak, że można już dostać w polskich sklepach foteliki dla dzieci o wadze powyżej 50 kg, warto więc rozważyć zakup takiego fotelika.
  • Masz troje dzieci i nie zmieścisz trzeciego fotelika na tylnej kanapie. Jedno dziecko może wówczas podróżować z tyłu pomiędzy dwoma fotelikami, jeśli ma zapięte pasy i więcej niż 3 lata.
  • Dziecko jedzie taksówką – fotelik samochodowy nie jest obowiązkowy. To samo dotyczy samochodów policji, służb medycznych, miejskich, straży granicznej.
  • Jedziecie autobusem lub autokarem. Nie musisz mieć fotelika, ale jeśli pojazd jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, masz prawny obowiązek zapiąć dziecku pasy.

Jeśli spełniasz któryś z tych warunków i musisz przewieźć dziecko bez fotelika, koniecznie zapnij mu pasy. Ostatecznie możesz wówczas użyć podstawki samochodowej. Ale uwaga, podkładka to nie jest alternatywa dla fotelika samochodowego! Używaj jej tylko w wyjątkowych sytuacjach. Warto też wiedzieć, że z obowiązku zapinania pasów nie zwalnia ich brak w samochodzie – po prostu stare modele aut bez pasów bezpieczeństwa nie nadają się do przewożenia dzieci.
Od kiedy dziecko może już zawsze jeździć bez fotelika? Dopiero gdy osiągnie wzrost wyższy niż 150 cm. Pamiętaj jednak wtedy o zapinaniu pasów!

Mandat za przewożenie dziecka bez fotelika

Za złamanie przepisów i narażanie życia i zdrowia dziecka mandat grozi kierowcy samochodu: kara za przewożenie dziecka bez fotelika to 150 zł oraz 6 punktów karnych. Mandat zapłacisz także wtedy, gdy fotelik samochodowy będzie zamontowany niezgodnie z instrukcją producenta, czyli nie będzie spełniał swojej roli. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Zasady montowania fotelika - co jest najważniejsze? [WIDEO]
Jak prawidłowo zamontować w samochodzie fotelik dla dziecka? Specjalista marki BeSafe przedstawia najważniejsze zasady: które miejsce w aucie jest najbezpieczniejsze i co należy zrobić jeszcze przed zakupem fotelika.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy