kiedy dziecko przesypia całą noc
fot. Adobe Stock

Kiedy dziecko przesypia całą noc i jak mu w tym pomóc

Moment, kiedy dziecko przesypia całą noc, to dla wielu rodziców początek nowego rozdziału w życiu. Zazwyczaj dzieje się to między 6. a 9. miesiącem życia. Tyle mówi teoria. Praktyka może być zupełnie inna.
Konsultacja: dr n. med. Anetta Jeziorek
kiedy dziecko przesypia całą noc
fot. Adobe Stock

Kiedy dziecko przesypiać całą noc? Zazwyczaj nie wcześniej niż przed ukończeniem pół roku. To, ile śpi niemowlę, jest nieustannym tematem rozmów młodych mam. Tymczasem nie ma na niejednej, prawidłowej odpowiedzi. Dzieci są różne, przebywają w różnych warunkach, mogą być różnie karmione, a to właśnie od tych rzeczy zależy, kiedy dziecko prześpi całą noc. Zresztą pierwsza przespana w całości noc nie znaczy, że tak będzie już zawsze.

Spis treści:

Kiedy dziecko przesypia całą noc

Jeśli dziecko jest na mleku modyfikowanym, najprawdopodobniej zacznie przesypiać całe noce wcześniej niż niemowlę karmione piersią. Wszystko dlatego, że mleko mamy, choć jest najlepsze, to szybciej jest przez dziecko trawione, więc szybciej po posiłku niemowlę zaczyna ponownie odczuwać głód. I budzi się na nocne karmienie. Starsze dziecko potrafi na raz zjeść więcej, a większa porcja mleka mamy syci na dłużej. To wtedy powstają warunki do tego, aby maluszek mógł zacząć przesypiać całe noce. Ogromna większość rocznych dzieci przesypia już całe noce.

Ok. 10 proc. dzieci rodzi się z podwyższoną wrażliwością na bodźce. Takie maluchy śpią jak zające, budzi je byle hałas, wolniej się wyciszają i z reguły później niż inne dzieci zaczynają przesypiać całe noce.
Redakcja poleca: Jak nauczyć dziecko samodzielnego spania? - film
Zobacz porady psychologa, które pomogą ci nauczyć dziecko przesypiania całych nocy.

Kiedy niemowlę przesypia całą noc?

Noworodek przesypia prawie całą dobę, ale nie rozróżnia dnia i nocy i tak samo budzi się na karmienie, zwykle co 2-3, czasem co 4 godziny. Niemowlę zaczyna już nocą mieć dłuższe przerwy między karmieniami, ale jeśli jest karmione piersią, budzi się kilka razy. Teoria mówi, że niemowlę zaczyna przesypiać całe noce między 6. a 9. miesiącem życia. Praktyka pokazuje, że reguły nie ma – czasami dzieje się to wcześniej, czasami później. Sen jest ważny. Nie tylko dla ciebie (sama przecież marzysz, by w końcu przespać całą noc), ale przede wszystkim dla dziecka. Dlaczego? Bo sen jest potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka. Dzięki niemu maluszek odpoczywa od nadmiaru wrażeń w ciągu dnia, a jego mózg dojrzewa.

Jak pomóc dziecku przespać noc?

Zadaniem rodziców jest stworzenie dziecku bezpiecznych i dobrych warunków do snu i rozwoju. To oznacza prawidłowe żywienie, spokojną atmosferę i stałe rytuały, które pomagają dziecku oswajać świat. Im młodsze dziecko, tym bardziej jednak trzeba zaufać jemu samemu. To niemowlę najlepiej wie, czy musi posilić się w nocy, czy nie. Trzeba się z tym pogodzić, a nie sluchać rad w stylu: „nakarm kaszką, to będzie spać", „Przejdź na butelkę, będzie przesypiać noce".

Karmienie piersią w nocy

Karmienie piersią w nocy powinno, tak jak w dzień, odbywać się na żądanie dziecka. Niektóre maluchy budzą się co 2-3 godziny, inne potrafią na raz przespać cztery nocne godziny. Nie należy zamieniać piersi na butelkę z mieszanką tylko po to, aby zwiększyć szansę na to, że dziecko szybciej zacznie przesypiać całe noce.

Wiele mam podczas karmienia piersią w nocy zasypia z dzieckiem u boku. O ile takie postępowanie było kiedyś piętnowane (zobacz: Mity o spaniu z dzieckiem w jednym łóżku), to obecnie specjaliści już nie upierają się, że odkładanie niemowlęcia do własnego łóżeczka jest jedynym słusznym działaniem. Wiele mam właśnie dzięki temu, że nie musiały za każdym razem wstawać na nocne karmienie, nie wspomina niemowlęctwa swoich dzieci jako katorgi.

Jak długo karmić piersią w nocy

To proste: tak długo, jak dziecko budzi się w nocy na karmienie piersią. Specjaliści twierdzą, że nocne karmienie stymuluje produkcję mleka. Jeśli maluszek potrzebuje jeść w nocy, a mamie pokarmu nie brakuje, powinna podawać dziecku pierś. W ten sposób zwiększają się szansę na to, że uda się dziecko karmić piersią dłużej, co jest dla niego bardzo korzystne.

Specjaliści twierdzą, że ze względu na zdrowie ząbków dziecka, lepiej nie karmić go w nocy. Na szczęście większość niemowląt zaczyna przesypiać całą noc, zanim pojawią się u nich pierwsze ząbki.

Ile śpi noworodek, a ile starsze niemowlę i dziecko

Najmniej kłopotów sprawiają noworodki, które przesypiają większość doby, budząc się najczęściej tylko na karmienie. Potem okresy snu i czuwania stają się wyraźniejsze, a półroczne niemowlę jest już zwykle przyzwyczajone do 24-godzinnego cyklu dnia i nocy.

W drugim półroczu życia, kiedy dzieci śpią w ciągu dnia już tylko 2-3 razy, a pod koniec 1. roku życia tylko raz dziennie. Trzylatki natomiast rzadko już sypiają w ciągu dnia, choć takie drzemki bywają również normą i u starszych dzieci. Tak jest najczęściej. Ale to wcale nie znaczy, że akurat twoje dziecko jest modelowym niemowlakiem. Jeśli czytasz ten tekst, pewnie wcale tak nie jest... Choć z pewnością właśnie na moment, kiedy prześpisz całą noc, budząc się dopiero rano, czekasz najbardziej. I z pewnością w końcu tak będzie.

Nie wszystkie dzieci w podobnym wieku wymagają tej samej ilości snu – podajemy tylko wartości orientacyjne. Zapotrzebowanie na sen zależy od temperamentu, pory roku, sposobu spędzania dnia. To, ile śpi dziecko, może być też uwarunkowane genetycznie.
 
ile śpi dziecko w różnym wieku

Najczęstsze problemy ze snem dziecka

Problemów z dziecięcym spaniem jest tyle, ile maluchów. Ale niektóre powtarzają się częściej. Poniżej znajdziesz te, z którymi ma problem największa liczba rodziców.

Dziecko nie może zasnąć wieczorem
Zmęczone i najedzone dziecko zwykle szybko zasypia. Malec harcujący w najlepsze, gdy śpiewasz mu kołysanki, być może sypia zbyt długo w dzień. Lub odwrotnie – jest zbyt zmęczony, by zasnąć.
Co robić: Skróć lub wydłuż dzienną drzemkę malca. Niektóre dzieci, np. dwulatki, mogą z niej zrezygnować.
 
Dziecko nie zasypia podczas głaskania
W każdym wieku dziecko ma inne wymagania. Roczne dzieci potrzebują innych rytuałów niż niemowlaki.
Co robić: Od czasu do czasu wprowadzaj nowe elementy, np. wieczorne czytanie książeczek, śpiewanie kołysanki lub nową przytulankę. Niekiedy dobrze robi zmiana osoby, która usypia. Zachęć partnera, by cię zastąpił.
 
Dziecko budzi się w nocy nawet co 2 godziny
To normalne u najmłodszych niemowlaków, którym jeszcze nie ustalił się stały rytm doby z podziałem na czas aktywności i czas spania. Starsze dziecko może budzić się, odreagowując napięcia całego dnia. Bywa, że staje się to nawykiem, zwłaszcza jeśli je rozbudzasz, karmiąc lub podając butelkę.
Co robić: Gdy dziecko obudzi się w nocy, pogłaszcz je i zachęć do snu, daj mu przytulankę. Mimo swojego zmęczenia bądź cierpliwa i konsekwentna, bo efekty wcale nie muszą przyjść szybko.
 
Starsze niemowlę źle przesypia całą noc
Im starsze dziecko, tym ważniejsze, by czas czuwania spędzało jak najbardziej aktywnie. Zabawy i ruch sprawiają, że wieczorem maluch jest zmęczony i fizycznie, i psychicznie. Dobrze, czyli wystarczająco intensywnie jak na jego wiek spędzony dzień sprawi, że noc będzie dla niego czasem odpoczynku.
Co robić: Zadbaj o to, aby dziecko miało możliwość ruchu w ciągu dnia: obracania się na boczki bądź raczkowania. Powinno też mieć w ciągu dnia wiele wrażeń, np. podczas spacerów i zabawy.
 
Dziecko budzi najmniejszy szmer
Niemowlęta potrafią przyzwyczaić się zarówno do ciszy w domu, gdy chodzi się wokół nich na placach, jak i do hałasu, który powodują zwyczajne domowe odgłosy: rozmowy czy włączony telewizor. Jeśli w ciągu dnia dziecko śpi w całkowitej ciszy, trudno mu jest potem zasnąć w innych warunkach.
Co robić: Gdy dziecko śpi, nie chroń go przed dźwiękami dobiegającymi z zewnątrz. Z czasem do nich przywyknie.

Dziecko zasypia tylko w łóżku rodziców
Małe dziecko uwielbia stale być z rodzicami, więc chętnie zasypia w ich łóżku. Czuje się w nim pewnie i bezpiecznie. Przyzwyczaja się do tego od razu, ale odzwyczaja znacznie dłużej.
Co robić: Albo nauczysz dziecko zasypiać w jego łóżeczku, wprowadzając różne rytuały, albo poczekasz, aż samo zmieni nawyki, bo w końcu na pewno z tego wyrośnie. Najważniejsze, byś była pewna swojej decyzji i w niej wytrwała.
 
Dziecko zasypia tylko w wózku
Niemowlę szybko zasypia kołysane w wózku. Niestety, najczęściej trudno bez rozbudzenia przenieść je do łóżeczka. Gdy spostrzega zmianę, jest niezadowolone i zaczyna płakać.
Co robić: Zmiana przyzwyczajeń nie jest łatwa, ale cierpliwość daje efekty, zwłaszcza gdy wprowadzisz nowe rytuały (kołysanki, czytanie).

Warto też wypróbować praktyczny gadżet marki BeSafe. Izi Transfer umożliwia przenoszenie dziecka bez zmieniania jego pozycji, np. z samochodu albo z wózka. Bez wybudzania!
Izi Transfer
zdjęcie: marko-baby.pl, cena 160 zł
 
BESAFE IZI TRANSFER
ALLEGRO
129,00 zł
 
Dziecko w nocy przychodzi do łóżka mamy i taty
Spragnione ciepła i bliskości rodziców dziecko, zwłaszcza to, które na co dzień zostaje z nianią lub opiekunką, z łatwością znajduje do was drogę nocą. Jeśli raz czy dwa przyzwolisz na nocne wędrówki, maluch nabierze zwyczaju przychodzenia do waszego łóżka.
Co robić: Jeśli nie chcesz spać z dzieckiem (wśród rodziców jest wielu zwolenników spania w jednym łóżku z dzieckiem), konsekwentnie odprowadzaj dziecko do jego łóżeczka i pozostawaj przy nim, dopóki nie zaśnie. Z kilkulatkiem porozmawiaj (może czegoś się boi?) i razem poszukajcie dobrego rozwiązania.
 
Dziecko budzi się nocą, śpiąc w wózku
W wózku może być za ciasno już trzy-, czteromiesięcznemu dziecku, przez co budzi się, zmieniając pozycję. Przede wszystkim jest to jednak niebezpieczne.
Co robić: Najlepiej, dla spokojnego snu i bezpieczeństwa, by dziecko od początku spało w łóżeczku. Jeśli tak nie jest, jak najszybciej przenieś malca do niego. Jeśli dziecko umie już samo się podnosić, pozbądź się głębokiego wózka, zamieniając go na spacerówkę (ale rozkładaną na płasko, gdyby zasnęło na spacerze). Postaw jego łóżeczko blisko własnego i podaruj mu nową przytulankę.
 
Zasypianie zajmuje dziecku 2 godziny
Niektóre dzieci przedłużają w nieskończoność moment zaśnięcia, dokazując, prosząc o picie lub jedzenie. Chcą odsunąć moment rozstania z rodzicem.
Co robić: Ustal jasne zasady, np. po kąpieli czytaj dziecku 15 minut, potem je utul, ucałuj i wyjdź. Na początku dziecko zaprotestuje i będzie cię wołało. Podejdź do jego łóżeczka i powiedz, że czas spać, pogłaszcz je i znów wyjdź. Zawsze wracaj, jeśli dziecko płacze. Sytuacja może się powtórzyć kilka razy, ale malec na pewno w końcu zaśnie.
 
Dziecko usypia tylko na rękach
Dziecko przyzwyczajony do kołysania na rękach mamy, jej bliskości i zapachu, niemal natychmiast budzi się po odłożeniu do łóżeczka. Trudno się dziwić, skoro nagle zostaje pozbawione takich przyjemności.
Co robić: Spróbuj odkładać dziecko do łóżeczka przed zaśnięciem. Uspokajaj je, odchodząc najpierw na minutę, potem na kilka minut, wreszcie na kilkanaście. Powoli przyzwyczai się do dłuższych okresów twojej nieobecności.
 
Dziecko wstaje o świcie
Dziecko jest ciekawe każdego nowego dnia, chętne do odkrywania kolejnych tajemnic świata. Gdy budzi się wyspane, od razu jest aktywne.
Co robić: Aby opóźnić pobudki, zasłoń szczelniej zasłony, by wpadało przez nie mniej światła. Możesz też zostawić w łóżeczku bezpieczne zabawki (ale nie za dużo) – zajmie się nimi tuż po obudzeniu i nie będzie cię od razu wołać. Nie przybiegaj na pierwsze wezwanie, gdy tylko usłyszysz, że już nie śpi. Daj dziecku czas na samodzielną zabawę.
 
Dziecko wygłupia się tuż przed zaśnięciem
Dzieci podekscytowane zdobywaniem nowych umiejętności starają się nimi chwalić także przed snem.
Co robić: Nie okazuj zainteresowania popisami maluszka, lecz spokojnie, choć stanowczo, ułóż go do snu. Nie daj się wciągnąć do zabawy z dzieckiem leżącym w łóżeczku, przypomnij mu o spaniu, zgaś światło i wycisz kołysanką.
 
Podczas zasypiania dziecko trzyma palec lub włosy mamy
Takie zachowanie daje dziecku namiastkę fizycznej bliskości. Z czasem dziecko nie potrafi już bez tego zasnąć.
Co robić: Zamiast palca podsuń mu pluszaka lub otul je miękkim kocykiem. Jeśli w usypianiu zastąpi cię mąż i wprowadzi nowe rytuały, dziecko zapomni o swoich nawykach.
 
Dziecko zasypia tylko blisko rodzica
To naturalne, że gdy zabraknie cię obok, dziecko czuje się nieswojo i płacze. Podobnie jest, gdy malec zasypia w waszym łóżku, a potem budząc się, odkrywa, że jest sam.
Co robić: Stopniowo przyzwyczajaj dziecko do samodzielnego spania we własnym łóżeczku. Najpierw zamiast leżeć obok niego, usiądź niedaleko łóżeczka, kolejnego dnia – dalej na krześle. I każdego dnia powoli zwiększaj dystans.


Przeczytaj też:

Konsultacja: dr n. med. Anetta Jeziorek

neurolog dziecięcy z Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie

Oceń artykuł

Ocena 4 na 22 głosy

Zobacz także

Popularne tematy