Kiedy dziecko siada: w którym miesiącu dziecko zaczyna siadać i jak je wspierać?

Dziecko siada wtedy, gdy jest na to gotowe. Pierwsze próby siadania podejmuje, gdy odpowiednio rozwiną się jego mięśnie i układ kostno-stawowy. Zwykle dzieje się to na przełomie 6-7 miesiąca, ale norma rozwojowa jest szersza. Być może zastanawiasz się, czy warto pomagać niemowlakowi w siadaniu, czy sadzać dziecko, które jeszcze tego nie umie, czy korzystać z leżaczka. I czy to źle, jeśli 7-miesięczne dziecko nie siedzi? O naukę siadania zapytałyśmy lekarza pediatrę.
To, kiedy dziecko siada, zależy od wielu czynników. Warto wiedzieć, że tylko niektóre niemowlęta zdobywają nowe umiejętności dokładnie w tym momencie, który wskazują poradniki dla rodziców. Inne dzieci potrzebują więcej czasu na osiągnięcie kolejnych etapów rozwoju. Jeśli zastanawiasz się, kiedy dziecko zacznie siadać, albo martwisz się, że twoje 7-miesięczne dziecko jeszcze nie siedzi, sprawdź normy rozwojowe i uważnie obserwuj malucha. Zapytałyśmy pediatrę, co w rozwoju dziecka powinno niepokoić.

Wyjaśniamy:

Kiedy dziecko siada?

Większość niemowląt zaczyna siadać bez podparcia dopiero w wieku 7-8 miesięcy. Ale nawet wówczas nie umieją samodzielnie przejść z pozycji leżącej do siedzenia. Zdarzają się, oczywiście, dzieci, które zaczynają siedzieć wcześniej, już w 6. miesiącu, ale są to wyjątki. Są też i takie maluszki, które osiągają tę umiejętność dopiero w 9. miesiącu. Każde z nich mieści się w normie. Jest to szeroka norma rozwojowa.
Zgodnie z normą dzieci opanowują umiejętność siedzenia między 6. a 9. miesiącem życia.
Niemowlę zaczyna siedzieć wtedy, kiedy jest do tego gotowe. Umiejętność siedzenia to jeden z ważnych kamieni milowych w rozwoju niemowlaka. Gdy dziecko nauczy się siedzieć, będzie mogło raczkować, samodzielnie jeść i bawić się. Warto wykazać się cierpliwością i nie przyspieszać rozwoju dziecka, np. sadzając malucha i podpierając poduszkami. 

Kiedy dziecko zaczyna siadać: oznaki gotowości

Sygnały, że dziecko jest gotowe do samodzielnego siedzenia, pojawiają się zwykle w 4.-6. miesiącu życia:
Jeśli twoje dziecko skończyło 4 miesiące i nie opanowało tych umiejętności, porozmawiaj z pediatrą podczas najbliższej wizyty. Dzieci rozwijają się w różnym tempie, ale lekarz sprawdzi, czy nic nie zaburza rozwoju malucha.

Czy można sadzać dziecko, które nie jest do tego gotowe?

Sadzanie z podparciem niemowlęcia, które nie jest jeszcze gotowe do samodzielnego siedzenia, może prowadzić do rozwoju wad postawy. Kręgosłup jest jeszcze za słaby, aby utrzymać dziecko w pozycji siedzącej. Za słabe są również mięśnie. Dziecko może siedzieć dopiero, kiedy umie kontrolować ruchy głowy i utrzymywać ją bez podparcia rodzica, a także ma odpowiednio rozwinięte mięśnie brzucha i mięśnie wokół kręgosłupa. Mamy pytają też często:

Czy używać spacerówki, jeśli dziecko jeszcze nie siedzi?

Niemowlę, które jeszcze nie siedzi, można przewozić w spacerówce, ale należy ustawić oparcie w pozycji półleżącej. Dziecko z czasem będzie chwytać boki wózka i zechce podciągać się do siedzenia. Można mu na to pozwolić – to bardzo dobre ćwiczenie dla mięśni brzuszka i kręgosłupa. Jeśli dziecku uda się usiąść – niech siedzi tak długo, ile da radę. To mu nie zaszkodzi. Nie można go jednak wozić w wózku z oparciem ustawionym pionowo – takie wymuszone siedzenie nie jest zdrowe. 

Czy niemowlę, które nie siedzi, można sadzać w leżaczku?

Niemowlę, które cały dzień leży w łóżeczku, widzi tylko to, co znajduje się na poziomie jego oczu. Gdy podniesiesz je wyżej, jest zachwycone – może zobaczyć o wiele więcej! To dlatego od pierwszych tygodni życia dzieci uwielbiają spędzać czas w leżaczku, nosidełku czy foteliku samochodowym. Dziecko może korzystać z tych sprzętów, ale nie powinno spędzać w nich dużo czasu. To może prowadzić do opóźnień w rozwoju motorycznym (także do późniejszej nauki samodzielnego siedzenia). Warto często zmieniać pozycję niemowlaka, układać go na podłodze (na kocyku lub macie edukacyjnej), by mogło pobawić się rączkami i nóżkami. Taka swoboda przyspieszy rozwój ruchowy dziecka.
 
Leżaczek dla niemowlaka powinien mieć regulowany kąt ustawienia oparcia. Na początku musi być ustawiony w pozycji leżącej, potem półleżącej. Gdy maluch będzie miał 5-6 miesięcy, pozycja półleżąca przestanie mu odpowiadać – będzie chciał więcej czasu spędzać na siedząco, by oglądać otoczenie. Niektóre 4-miesięczne dzieci nie chcą już spokojnie leżeć w leżaczku, tylko wychylają się na boki i podciągają do siadania. Leżaczek powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa. 

Czy dziecko może siedzieć w domu w foteliku samochodowym?

Zdarza się, że rodzice w domu używają fotelika samochodowego zamiast leżaczka. W foteliku niemowlak ma mniej miejsca i jest zmuszony do przebywania w jednej pozycji. W leżaczku możesz uregulować położenie oparcia tak, że dziecko będzie prawie leżało, co jest zdrowsze dla jego kręgosłupa. 
Uwaga! Jeśli używasz fotelika zamiast leżaczka, pamiętaj, że dziecko, które jeszcze samo nie siedzi, nie powinno przebywać w nim dłużej niż godzinę. Pozostawianie niemowlaka do spania w foteliku może być niebezpieczne.

Czy niemowlę, który nie umie siedzieć, można nosić w nosidełku?

Dla niemowlęcia, które nie umie siedzieć, nawet z podparciem, najlepsze jest nosidełko zakładane na brzuch. Można w nim nosić dziecko już od 2. miesiąca życia, ale nie dłużej niż godzinę dziennie. Aby dziecku było w nim wygodnie i bezpiecznie, siedzenie powinno być wykonane z miękkiego materiału, mieć usztywnione plecy i podparcie pod główkę. Niemowlę ma jeszcze bardzo słabe mięśnie kręgosłupa i główka nie powinna bezwładnie zwisać. Gdy dziecko skończy 5 miesięcy, można wkładać go do nosidełka ze stelażem, które nosi się na plecach. 
 
Uwaga! Jeśli chcesz spacerować z dzieckiem w nosidle, zwróć uwagę na pogodę. Podczas upału niemowlę poci się i może sobie odparzyć pachwiny. Z kolei w czasie chłodów, unieruchomione w nosidle, marznie.

7-miesięczne dziecko nie siada: co robić?

Choć dzieci rozwijają się indywidualnie, warto poradzić się pediatry, jeśli dziecko skończyło 6 miesięcy i posadzone przez rodzica nie siedzi bez podparcia. Porozmawiaj z lekarzem także wtedy, gdy:
  • Półroczne dziecko podczas prób siadania ma bardzo napięte lub zbyt wiotkie mięśnie. To może świadczyć o problemach z napięciem mięśniowym.
  • Dziecko skończyło 9 miesięcy i nie próbuje samo usiąść.
  • Dziecko skończyło 11 miesięcy i nie umie usiąść z pozycji stojącej.

A jeśli dziecko już umiało samo siedzieć i nagle przestało to robić, koniecznie powiedz o tym lekarzowi podczas najbliższej wizyty. Czasem dzieci na pewien czas zapominają nabytych umiejętności. Dzieje się tak, np. gdy zbliża się skok rozwojowy. Czasem jednak może być to objaw świadczący o zaburzeniach w rozwoju.
Pamiętaj, wiele niemowląt w wieku 9 miesięcy umie już stanąć na nóżkach (przy szczebelkach łóżeczka albo podtrzymywane pod paszkami), ale nie potrafi z tej pozycji usiąść. Maluchy opanowują tę sztukę około 10. miesiąca życia, często dopiero wtedy, gdy nauczą się raczkować (z pozycji na czworakach łatwiej usiąść). Warto pokazywać stojącemu niemowlęciu, jak może zgiąć nóżki w kolanach. Jeśli dziecko skończy 11 miesięcy i nadal nie będzie potrafiło usiąść z pozycji stojącej, skonsultuj się z lekarzem.

Jak pomagać dziecku w nauce siadania - ćwiczenia i zabawy

Aby dziecko mogło dobrze się rozwijać i szybko opanowało umiejętność siedzenia, potrzebuje odpowiednich warunków do swobodnej aktywności. Dzieci, które dużo leżą w łóżeczku, mają mniej szans, aby ćwiczyć różne grupy mięśni.
  • Jak najczęściej układaj niemowlę na brzuszku – najlepiej na podłodze, na kocu lub macie. Możesz tak układać dziecko od samego początku, gdy odpadnie kikut pępowinowy. W takiej pozycji niemowlak będzie próbował podnosić i trzymać głowę, potem dźwigać klatkę piersiową na przedramionach, sięgać po zabawki, a z czasem również się turlać. Leżenie na brzuchu to doskonały sposób ćwiczenia mięśni szyi, karku, ramion i tułowia, które są tak ważne do opanowania umiejętności siadania.
  • Kładź dziecko na swoich kolanach (pleckami oparte o brzuch) – to pozwala oglądać świat z innej perspektywy. Możesz w tej pozycji czytać mu książkę lub bawić się w Kosi, kosi łapci. Pamiętaj, by dziecko, które jeszcze samo nie siedzi, miało zawsze podparte plecki i główkę.
  • Gdy dziecko ma ok. 4 miesiące, wypróbuj zabawę, która wzmacnia mięśnie karku, kręgosłupa i brzuszka. Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Ułóż niemowlę pleckami na swoich udach, buzią do siebie. Chwyć je za ręce, powiedz „hop do góry!” i lekko podciągnij do siadu. W tym samym momencie odchylaj się do tyłu i uginaj nogi w kolanach, podpierając nimi plecki dziecka. Potem powiedz „bęc na plecki” i usiądź, prostując kolana i kładąc jednocześnie niemowlę. Zachęcaj niemowlaka, by sam podrywał się do siadania.
 
 
Uwaga! Nie forsuj dziecka w czasie ćwiczeń – przerywaj zabawę, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy zmęczenia.
Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 23 głosy

Zobacz także

Popularne tematy