Kiedy dzwonić do lekarza, kiedy jechać do szpitala – musisz to wiedzieć!

Czasem nie można czekać ani minuty, tylko od razu trzeba jechać do szpitala lub dzwonić po pogotowie. Kiedy to jest konieczne, a kiedy wystarczy pomóc dziecku w domu?
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog
Chore dziecko
fot. Fotolia
Najlepiej, gdyby pediatra, który na stałe opiekuje się twoim dzieckiem, dał ci swój numer telefonu komórkowego. I zgodził się, byś w ważnej sprawie mogła dzwonić o każdej porze dnia i nocy.
Numer komórkowy lekarza, ale również numer telefonu do najbliższego szpitala dziecięcego i numer na pogotowie, powieś w domu gdzieś w widocznym miejscu.
Co robić, gdy dziecko jest poważnie chore: kiedy zostać z nim w domu, kiedy jechać do lekarza, a kiedy do szpitala?

Zobacz, jakie są prawa dziecka-pacjenta

Dziecko ma gorączkę

Gorączka u dziecka to temperatura powyżej 38 st C. Wysoka gorączka to u niemowlęcia powyżej 39°C, u starszego dziecka powyżej 39,5°C. Może być objawem poważnej infekcji bakteryjnej, np. wywołanej bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków.
Zostań z dzieckiem w domu, jeśli: dziecko mimo gorączki dobrze się czuje, je, pije, jest z nim dobry kontakt.
Idź do lekarza, jeśli: gorączkuje małe dziecko, ma też inne objawy infekcji: nie chce jeść, ma biegunkę, boli je gardło, infekcja trwa dłużej niż 2-3 dni.
Jedź do szpitala, jeśli: wysoką gorączkę ma noworodek oraz niemowlę w pierwszych sześciu miesiącach życia. To też konieczne, jeśli starsze niemowlę i małe dziecko ma gorączkę, której towarzyszą inne niepokojące objawy, jak: odmowa jedzenia i picia, wymioty, biegunka, apatia lub duże pobudzenie, wybroczyny na skórze.

Zobacz też: Paracetamol czy ibuprofen - jaki lek na gorączkę jest lepszy dla dziecka?
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Drgawki gorączkowe

Jeśli dziecko ma drgawki gorączkowe, podaj mu środek przeciwgorączkowy (paracetemol, ibuprofen) i jedź z nim do szpitala.
Wizyta w szpitalu jest konieczna, ponieważ dziecko musi mieć wykonane badania. Przyczyną drgawek może być np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Na skórze widać wybroczyny

Wybroczyny na skórze wyglądają inaczej niż typowa wysypka, taka jak przy alergii czy ospie wietrznej. Wybroczyny to drobne punkciki, które później zaczynają się zlewać w duże plamy. Zwykle pojawiają się przy wysokiej gorączce. Ich obecność może świadczyć o sepsie (groźnym dla życia uogólnionym zakażeniu organizmu), dlatego natychmiast jedź z malcem do szpitala.
Uwaga: wybroczyny od zwykłej wysypki można odróżnić, wykonując tzw. test szklanki. Po przyciśnięciu szklanki do skóry wybroczyny nie bledną.

Zobacz też: Sepsa - czym jest, co ją wywołuje.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozszerzanie diety

Wakacje z niemowlakiem