Chore dziecko
fot. Fotolia

Kiedy dzwonić do lekarza, kiedy jechać do szpitala – musisz to wiedzieć!

Czasem nie można czekać ani minuty, tylko od razu trzeba jechać do szpitala lub dzwonić po pogotowie. Kiedy to jest konieczne, a kiedy wystarczy pomóc dziecku w domu?
Katarzyna Pinkosz
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog
Chore dziecko
fot. Fotolia
Najlepiej, gdyby pediatra, który na stałe opiekuje się twoim dzieckiem, dał ci swój numer telefonu komórkowego. I zgodził się, byś w ważnej sprawie mogła dzwonić o każdej porze dnia i nocy.
Numer komórkowy lekarza, ale również numer telefonu do najbliższego szpitala dziecięcego i numer na pogotowie, powieś w domu gdzieś w widocznym miejscu.
Co robić, gdy dziecko jest poważnie chore: kiedy zostać z nim w domu, kiedy jechać do lekarza, a kiedy do szpitala?

Zobacz, jakie są prawa dziecka-pacjenta

Dziecko ma gorączkę

Gorączka u dziecka to temperatura powyżej 38 st C. Wysoka gorączka to u niemowlęcia powyżej 39°C, u starszego dziecka powyżej 39,5°C. Może być objawem poważnej infekcji bakteryjnej, np. wywołanej bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków.
Zostań z dzieckiem w domu, jeśli: dziecko mimo gorączki dobrze się czuje, je, pije, jest z nim dobry kontakt.
Idź do lekarza, jeśli: gorączkuje małe dziecko, ma też inne objawy infekcji: nie chce jeść, ma biegunkę, boli je gardło, infekcja trwa dłużej niż 2-3 dni.
Jedź do szpitala, jeśli: wysoką gorączkę ma noworodek oraz niemowlę w pierwszych sześciu miesiącach życia. To też konieczne, jeśli starsze niemowlę i małe dziecko ma gorączkę, której towarzyszą inne niepokojące objawy, jak: odmowa jedzenia i picia, wymioty, biegunka, apatia lub duże pobudzenie, wybroczyny na skórze.

Zobacz też: Paracetamol czy ibuprofen - jaki lek na gorączkę jest lepszy dla dziecka?
Redakcja poleca: Rotawirusy – jak je powstrzymać? [VIDEO]
Wymioty, wodnista biegunka i temperatura dochodząca nawet do 40°C to główne objawy zakażenia rotawirusami. Bardzo łatwo się nimi zakazić – bo wystarczy do tego zaledwie 10 cząsteczek wirusa, a trudno je zwalczyć środkami do dezynfekcji. Co więcej, potrafią długo przetrwać na powierzchniach. Na rękach do czterech godzin, a na zabawkach nawet do 10 dni! Jak zatem powstrzymać rotawirusy? Dowiedz się, oglądając materiał video!

Drgawki gorączkowe

Jeśli dziecko ma drgawki gorączkowe, podaj mu środek przeciwgorączkowy (paracetemol, ibuprofen) i jedź z nim do szpitala.
Wizyta w szpitalu jest konieczna, ponieważ dziecko musi mieć wykonane badania. Przyczyną drgawek może być np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Na skórze widać wybroczyny

Wybroczyny na skórze wyglądają inaczej niż typowa wysypka, taka jak przy alergii czy ospie wietrznej. Wybroczyny to drobne punkciki, które później zaczynają się zlewać w duże plamy. Zwykle pojawiają się przy wysokiej gorączce. Ich obecność może świadczyć o sepsie (groźnym dla życia uogólnionym zakażeniu organizmu), dlatego natychmiast jedź z malcem do szpitala.
Uwaga: wybroczyny od zwykłej wysypki można odróżnić, wykonując tzw. test szklanki. Po przyciśnięciu szklanki do skóry wybroczyny nie bledną.

Zobacz też: Sepsa - czym jest, co ją wywołuje.

Dziecko „leje się przez ręce”

Gdy dziecko ma wysoką gorączkę, ale oprócz „normalnych” objawów infekcji, zachowuje się inaczej niż zwykle, nie ma z nim kontaktu, wydaje się nieobecne, „leje się przez ręce”: jak najszybciej jedź do szpitala.

Dziecko ma silną biegunkę

Jeśli biegunkę ma niemowlę w pierwszych trzech miesiącach życia, jak najszybciej zadzwoń do lekarza: dziecko może szybko się odwodnić.
O odwodnieniu świadczy:
  • zapadnięte ciemiączko
  • senność
  • przesuszenie śluzówek
  • płacz bez łez
  • ciemny kolor moczu
  • rzadkie susianie
  • mała elastyczność skóry (po lekkim uszczypnięciu fałd od razu nie opada).
Dzwoń lub jedź do lekarza, gdy starsze dziecko ma silną biegunkę lub trwa ona dłużej niż sześć godzin, nie chce pić ani jeść, gorączkuje, wymiotuje albo w kupce pojawia się krew.
Jeśli widzisz, że dziecko jest odwodnione, jedź do szpitala.

Dziecko często wymiotuje

Jeśli dziecko zwymiotowało raz, a przy tym czuje się dobrze, zostań w domu. Wymioty zdarzają się nawet noworodkom.
Skontaktuj się z lekarzem, jeśli wymioty u dziecka powtarzają się. Być może będzie konieczne przeprowadzenie badań lub sprawdzenie, czy dziecko nie ma alergii.
Jedź z dzieckiem do szpitala, jeżeli wymioty powtarzają się, a dziecko ma mniej niż pół roku. To konieczne też, jeśli starsze dziecko ma też biegunkę i gorączkę (może się odwodnić).

Dziecko mocno kaszle, trudno mu złapać powietrze

Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko kaszle tak intensywnie, że sinieją mu usta, oddycha szybko, z dużym wysiłkiem. Niemowlę zwykle wtedy porusza skrzydełkami nosa, starsze dziecko wciąga przestrzenie międzyżebrowe. Gdy kaszel jest suchy, szczekający, może być spowodowany ostrym zapaleniem krtani lub atakiem astmy.
Jedź z dzieckiem do szpitala, jeśli dziecko oprócz silnego kaszlu ma inne objawy: gorączkę, silne osłabienie.

Dziwnie zachowuje się po urazie głowy

Jeśli dziecko uderzyło się w głowę, ale poza tym czuje się dobrze, jest z nim kontakt, nie straciło przytomności, zostań z nim w domu. Na bolesne miejsce zrób zimny okład.
Jedź szybko do lekarza lub wezwij pogotowie, jeśli dziecko po uderzeniu w głowę straciło przytomność, jest senne, wymiotuje, ma nieobecny wyraz twarzy (wpatruje się w dal), wolniej mówi lub – odwrotnie –  jest nienaturalnie pobudzone. Jest to konieczne nawet, jeśli takie objawy pojawią się 1-2 dni po urazie. Powodem może być wstrząśnienie mózgu.

Czytaj też: Jak wezwać pogotowie do dziecka

Ma silną reakcję alergiczną

Pokrzywka obejmująca całe ciało, obrzęk krtani, duszność - jeśli dziecko ma takie objawy, jak najszybciej jedź z nim do szpitala lub wezwij pogotowie.
Taka reakcja może się zdarzyć po kontakcie z alergenem, na który malec jest silnie uczulony, a szczególnie po ugryzieniu przez pszczołę lub osę (jeśli dziecko jest uczulone na jej jad).

Czytaj też:
dr Wojciech Trzeciakowski
Konsultacja: dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra, neonatolog

Pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 17 głosy

Zobacz także

Popularne tematy