maluch, uśmiech, ząbki

Jak dbać o ząbki małego dziecka?

Pierwszy ząbek to oczywiście powód do radości dla rodziców. Ale też sygnał, że niedługo trzeba iść do stomatologa. Zobacz, kiedy najlepiej iść z dzieckiem do dentysty. I co zrobi stomatolog, żeby zabezpieczyć ząbki malucha przed próchnicą.
maluch, uśmiech, ząbki
Regularne odwiedzanie stomatologa jest tak samo ważne jak codzienne mycie zębów. Nie wolno czekać, aż coś cię zaniepokoi. Dentysta ma do dyspozycji nie tylko wiertło, lecz także inne zabiegi profilaktyczno-lecznicze. Sposób leczenia wybierze po dokładnym zdiagnozowaniu, jakiej pomocy potrzebuje dziecko. Może np. zaproponować zabiegi chroniące ząbki dziecka – lakierowanie lub lakowanie.

Kiedy z wizytą

Termin pierwszego spotkania twojego dziecka z dentystą nie powinien być odległy. Idź z maluchem do gabinetu:
 • Gdy pojawi się pierwszy ząb lub dwa. Stomatolog sprawdzi, czy ząbkowanie u dzieci przebiega prawidłowo, czy malcowi nie grozi próchnica. Powie, jak czyścić zęby i dziąsła dziecka.
 • Co trzy miesiące na wizytę kontrolną, a nie jak w przypadku dorosłych raz na pół roku. U dzieci próchnica rozwija się i niszczy zęby znacznie szybciej.
 • W wieku 3–4 lat, gdy maluch ma wszystkie zęby mleczne. Lekarz oceni ich stan oraz zgryz, który ma duży wpływ na wyrzynanie się zębów stałych.
 • Zawsze, gdy zauważysz na zębie ciemniejszą lub jaśniejszą plamkę. To sygnał, że szkliwo jest uszkodzone i rozwija się próchnica.
Aby wszystko przebiegało sprawnie:
 1. Wybierz taką porę dnia na wizytę, kiedy maluch nie jest śpiący, zmęczony lub też głodny. Ważne też, byście nie musieli czekać w kolejce. Zmęczone i znudzone dziecko z pewnością nie będzie spokojnym pacjentem. Możesz wziąć ze sobą książeczkę lub zabawkę;
 2. W zrozumiały dla malucha sposób uprzedź go o wszystkim, co będzie się działo u dentysty;
 3. Daj dobry przykład. Możesz poprosić lekarza, by najpierw obejrzał twoje zęby;
 4. Pozwól dziecku siedzieć na twoich kolanach - będzie mu raźniej;
 5. Nie spodziewaj się, że już za pierwszym razem dziecko da sobie zajrzeć do buzi. I nie zmuszaj go do tego. Twoja cierpliwość będzie procentowała w przyszłości;
 6. Po wizycie mały pacjent powinien dostać od dentysty nagrodę, coś na pamiątkę niezależnie od tego, jak się zachował. Może to być naklejka lub choćby jakiś dentystyczny rekwizyt, np. maseczka, plastikowa rurka, próbka pasty, którymi będziecie mogli bawić się w dentystę.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

3 X L, czyli... najważniejsza jest profilaktyka

Oto, jakie zabiegi czekają malca w gabinecie i jaki jest ich cel.
 • Lakierowanie to malowanie zębów specjalnym, bezbarwnym lub kolorowym lakierem zawierającym fluor. Uwalnia się on wolniej i dłużej niż fluor z pasty, wzmacnia szkliwo. Przed zabiegiem dziecko musi starannie umyć zęby. W gabinecie lekarz najpierw przepłucze buzię i doczyści ząbki z niewidocznych dla ciebie osadów, następnie osuszy je i używając małego pędzelka, pokryje powierzchnię zębów preparatem. W dniu zabiegu nie podawaj dziecku niczego słodkiego ani kwaśnego (także soczków), dwie godziny po zabiegu pilnuj, by niczego nie jadł ani nie pił. Wieczorem można zrezygnować z mycia zębów – dzięki temu preparat będzie w niektórych miejscach działał dalej. Zabieg ten powinno się powtarzać według zaleceń lekarza.
 • Lakowanie jest zabiegiem profilaktycznym, który ma ochronić bruzdy zębów przed rozwojem próchnicy. W tym celu wypełnia się je odpowiednim materiałem. Lakowanie wykonuje się najczęściej w zębach bocznych, których bruzdy są bardzo głębokie, a więc szczególnie narażone na próchnicę, trudno też je doczyścić szczoteczką. Zabieg wykonuje się na zębach, które już całkiem urosły, i nie widać na nich śladu próchnicy (pod warstwą laku próchnica rozwijałaby się podstępnie). Podczas lakowania na zęby oczyszczone specjalną szczoteczką lekarz nakłada preparat przypominający mleczko, a następnie utwardza je światłem UV. Niekiedy po pewnym czasie zabieg wymaga małej korekty. Za lakowanie nawet w państwowych gabinetach trzeba płacić (od 30 do 60 zł za ząb).
 • Lapisowanie (impregnacja) jest konieczna, gdy ząb zaatakowała już próchnica, a nie ma możliwości oczyszczenia ani wypełnienia ubytku. Sprawdza się na dużych i płaskich powierzchniach, na których plomba mogłaby się nie utrzymać, najczęściej na przednich. Lekarz pokrywa chore zęby specjalnym preparatem zawierającym związki srebra. Miejsca dotknięte próchnicą zabarwiają się niestety na czarno, ale próchnica zostaje zatrzymana i nie rozprzestrzenia się na sąsiednie zęby. Aby lapisowanie było skuteczne, konieczne są trzy wizyty w odstępach tygodniowych. Po zabiegu nie dawaj dziecku jeść ani pić przez dwie godziny. Jest to zabieg refundowany.
​Zobacz też: Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?

Ważne pytania

1. Co jest przyczyną próchnicy butelkowej?
Przyjmuje się, że próchnica butelkowa jest częścią zespołu niewłaściwego sposobu żywienia dziecka. Na jej przyczynę wskazuje już sama nazwa. Za próchnicę zębów tak małego dziecka odpowiada karmienie go butelką, a szczególnie pozwalanie maluchowi, by z nią zasypiał.

2. Czy lapisowanie chorych ząbków wystarczy, by zwalczyć tę chorobę?
Bardzo ważna jest również higiena, czyli częste mycie zębów oraz domowe wcieranie raz w tygodniu wieczorem po umyciu zębów np. Elmex żelu. Zwilż gazik tym preparatem i przecieraj dziecku zęby. Następną sprawą jest dieta. Dziecku należy ograniczyć picie soków owocowych i słodkich napojów oraz wyeliminować słodycze.

3. Czym kolorowe plomby różnią się od białych, tradycyjnych?
Barwne, a niekiedy także brokatowe wypełnienia są równie trwałe jak te białe. Są światłoutwardzalne, więc zaraz po wyjściu z gabinetu dziecko może już coś zjeść. Lekarze często je proponują, by dziecko zaakceptowało leczenie. Dając maluchowi możliwość wyboru koloru plomby, odwracają jego uwagę od samego zabiegu. To umożliwia lepszy kontakt z małym pacjentem i zachęca go do współpracy.

Konsultacja: dr n. med. Aleksander Remiszewski, stomatolog dziecięcy, kierownik Zakładu Stomatologii dziecięcej AM w Warszawie, konsultant wojewódzki ds. stomatologii dziecięcej.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy