zespół znikającego bliźniaka
fot. Adobe Stock

Kiedy jedno z dzieci znika, czyli zespół znikającego bliźniaka

Niektóre z kobiet, choć na wczesnym etapie ciąży spodziewają się bliźniaków, rodzą tylko jedno dziecko. Tak stało się w przypadku KisLevonii Givens z USA.
Ewa Janczak-Cwil
zespół znikającego bliźniaka
fot. Adobe Stock
KisLevonia Given, była w ciąży bliźniaczej. Jednak ok. 9. tygodnia ciąży okazało się, że jedno z dzieci nie rozwija się tak szybko, jak drugie. Po miesiącu jedno z bliźniąt znikło. Lekarze poinformowali panią Givens, że silniejszy płód wchłonął tkanki słabszego płodu, który obumarł. Zjawisko to nosi nazwę zespołu znikającego bliźniaka lub zespołu znikającego płodu.

Zespół znikającego bliźniaka (VTS)

Uważa się, że zjawisko to dotyczy nawet 1/3 ciąż. Jednak większość kobiet nawet nie wie, że początkowo były w ciąży mnogiej, gdyż jeden z płodów znika na wczesnym jej etapie, między 5. a 9. tygodniem ciąży. Płód może zostać wchłonięty (resorbowany) przez rozwijającego się prawidłowo bliźniaka lub przez tkanki matki.

Zespół znikającego bliźniaka jest powikłaniem ciąży mnogiej. Sprzyjają mu:
  • wiek matki – powyżej 35. roku życia,
  • wcześniejsze leczenie niepłodności,
  • wrodzone wady jednego z płodów,
  • nieprawidłowa implantacja łożyska,
  • nieprawidłowości w przyczepie pępowiny.

Gdy zespół znikającego płodu pojawi się w pierwszym trymestrze ciąży, najczęściej przebiega bezobjawowo, a kobieta nie wymaga hospitalizacji.
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.

Pamiątka po bliźniaku, który znikł

Pani Givens w styczniu tego roku urodziła zdrowego synka. Na nodze dziecka odkryła znamię, które ma kształt, jaki przybrał drugi płód podczas badania USG.Trzeba przyznać, że faktycznie kształt znamienia i obrazu z USG są do siebie uderzająco podobne. W ten sposób mały Polo, bo tak ma na imię synek pani Givens, już na zawsze będzie miał na ciele pamiątkę po bliźniaku, który nie przetrwał do porodu.

Fajna pamiątka, czy jednak jest nieco straszna? Jak myślisz?

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Więcej o ciąży bliźniaczej:
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy