Kiedy druga ciąża?
fot. AdobeStock

Narażają siebie i nienarodzone dziecko? Zdaniem badaczy tak

Naukowcy twierdzą, że taka ciąża może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u mamy i dziecka.
Dominika Bielas
Kiedy druga ciąża?
fot. AdobeStock
Specjaliści z University of British Columbia oraz Harvard TH Chan School of Public Health przeanalizowali dane dotyczące 150 tys. narodzin dzieci w Kanadzie. Wyniki badań opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma „JAMA Internal Medicine” mogą zaskoczyć wiele kobiet. Naukowcy odkryli bowiem, że zbyt krótka przerwa między kolejnymi ciążami może stanowić zagrożenie dla mamy i dziecka.

Plan idealny

Wiele kobiet widzi duże korzyści z zajścia w ciążę niemalże zaraz po porodzie. Mała różnica wieku między maluszkami i szybsze "wyjście z pieluch" może być kuszące, jednak naukowcy ostrzegają przed takim planem. Zbyt krótki odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami może skutkować przedwczesnym porodem, mniejszą wagą urodzeniową dziecka, a nawet wyższą śmiertelnością zarówno dzieci, jak i matek. Z analiz naukowców wynika, że ryzyko śmierci przy porodzie lub innych powikłań w przypadku kobiety mającej więcej niż 35 lat, która zaszła w ciążę do sześciu miesięcy po urodzeniu pierwszego dziecka, wynosi 1,2 proc. W przypadku kobiet w tym wieku, które odczekają jeszcze dodatkowe 12 miesięcy, ryzyko to spada do 0,5 proc. Statystki są mniej korzystne dla młodszych kobiet, w ich przypadku ryzyko przedwczesnego porodu wynosi 8,5 proc. Natomiast odczekanie 18 miesięcy przed poczęciem kolejnego dziecka, zmniejsza to ryzyko do 3,7 proc.
Redakcja poleca: Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog
Poród naturalny po cesarskim cięciu może zostać przeprowadzony, ale tylko pod pewnymi warunkami. Ważne jest np. to, jak dawno miało miejsce cesarskie cięcie oraz jaki był powód jego wykonania.

Kiedy kolejna ciąża?

Lekarze apelują do kobiety, by dały szansę swojemu organizmowi na odpoczynek i regenerację po olbrzymi wysiłku, jakim jest ciąża, poród i karmienie piersią. Wszytko, to zmniejsza ilość żelaza, kwasu foliowego oraz składników odżywczych. Kobieta może więc cierpieć na duże niedobory witamin i minerałów, które są niezbędne dla matki i dziecka. [content:2_1044,0_1446,2_1002,0_7113:CMNews] Eksperci zalecają, by z kolejną ciążą wstrzymać się kilkanaście miesięcy, a przynajmniej, by kolejny poród odbył się po kilkunastu miesiącach od poprzedniego. To szczególnie istotne w przypadku pań, które miało cięcie cesarskie. Tu odstęp między kolejnymi porodami powinien wynosić od 12 do 18 miesięcy. Natomiast zalecenia Światowa Organizacja Zdrowia mówią, by od porodu do zajścia w ciążę minęło jeszcze więcej czasu, bo: od 18 do 24 miesięcy. Warto pamiętać, że są to dane statystyczne, a każda z pań regeneruje się nieco inaczej. Jedne kobiety będą fizycznie gotowe na kolejne dziecko wcześniej, a inne później. Taką decyzję warto przedyskutować z własnym ginekologiem.

Źródło: independent.co.uk

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy