Narażają siebie i nienarodzone dziecko? Zdaniem badaczy tak

Naukowcy twierdzą, że taka ciąża może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u mamy i dziecka.
Dominika Bielas
Kiedy druga ciąża?
fot. AdobeStock
Specjaliści z University of British Columbia oraz Harvard TH Chan School of Public Health przeanalizowali dane dotyczące 150 tys. narodzin dzieci w Kanadzie. Wyniki badań opublikowane na łamach prestiżowego czasopisma „JAMA Internal Medicine” mogą zaskoczyć wiele kobiet. Naukowcy odkryli bowiem, że zbyt krótka przerwa między kolejnymi ciążami może stanowić zagrożenie dla mamy i dziecka.

Plan idealny

Wiele kobiet widzi duże korzyści z zajścia w ciążę niemalże zaraz po porodzie. Mała różnica wieku między maluszkami i szybsze "wyjście z pieluch" może być kuszące, jednak naukowcy ostrzegają przed takim planem. Zbyt krótki odstęp pomiędzy kolejnymi ciążami może skutkować przedwczesnym porodem, mniejszą wagą urodzeniową dziecka, a nawet wyższą śmiertelnością zarówno dzieci, jak i matek. Z analiz naukowców wynika, że ryzyko śmierci przy porodzie lub innych powikłań w przypadku kobiety mającej więcej niż 35 lat, która zaszła w ciążę do sześciu miesięcy po urodzeniu pierwszego dziecka, wynosi 1,2 proc. W przypadku kobiet w tym wieku, które odczekają jeszcze dodatkowe 12 miesięcy, ryzyko to spada do 0,5 proc. Statystki są mniej korzystne dla młodszych kobiet, w ich przypadku ryzyko przedwczesnego porodu wynosi 8,5 proc. Natomiast odczekanie 18 miesięcy przed poczęciem kolejnego dziecka, zmniejsza to ryzyko do 3,7 proc.
Redakcja poleca: Czy jest możliwy poród naturalny po cesarskim cięciu? [WIDEO]
Czy kobieta, która miała cesarskie cięcie może następne dziecko urodzić drogami natury? Tak – ale pod pewnymi warunkami, wyjaśnia ginekolog.

Kiedy kolejna ciąża?

Lekarze apelują do kobiety, by dały szansę swojemu organizmowi na odpoczynek i regenerację po olbrzymi wysiłku, jakim jest ciąża, poród i karmienie piersią. Wszytko, to zmniejsza ilość żelaza, kwasu foliowego oraz składników odżywczych. Kobieta może więc cierpieć na duże niedobory witamin i minerałów, które są niezbędne dla matki i dziecka. Eksperci zalecają, by z kolejną ciążą wstrzymać się kilkanaście miesięcy, a przynajmniej, by kolejny poród odbył się po kilkunastu miesiącach od poprzedniego. To szczególnie istotne w przypadku pań, które miało cięcie cesarskie. Tu odstęp między kolejnymi porodami powinien wynosić od 12 do 18 miesięcy. Natomiast zalecenia Światowa Organizacja Zdrowia mówią, by od porodu do zajścia w ciążę minęło jeszcze więcej czasu, bo: od 18 do 24 miesięcy. Warto pamiętać, że są to dane statystyczne, a każda z pań regeneruje się nieco inaczej. Jedne kobiety będą fizycznie gotowe na kolejne dziecko wcześniej, a inne później. Taką decyzję warto przedyskutować z własnym ginekologiem.

Źródło: independent.co.uk

Zobacz także:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dzień Ojca - już w niedzielę!

Jakim jesteś tatą?