angielski dla dziecka
fot. mat. prasowe

Kiedy jest najlepszy moment, aby zacząć uczyć dziecko angielskiego? Naukowcy to wyliczyli! 

Czy chcesz, żeby twoje dziecko znało perfekcyjnie język angielski? Pragniesz podarować mu najlepszy start w przyszłość? Sprawdź, jak, i przede wszystkim kiedy zacząć się tym zajmować!
angielski dla dziecka
fot. mat. prasowe
W pierwszych latach życia każde dziecko to urodzony poliglota. Dyrektor Instytutu Nauki i Nauk o Mózgu na Uniwersytecie Waszyngtońskim, Patricia Kuhl, podkreśla, że „pierwsze lata życia stanowią niezwykłe okno możliwości w nauce języków obcych”. Okno, które stopniowo się zamyka. Z każdym miesiącem i rokiem życia językowe supermoce malucha zanikają, a to, co pozostaje, to przymus żmudnej nauki ze szkolnej ławki. Istnieje jednak sposób, aby wykorzystać talent językowy twojego dziecka, zanim będzie za późno.

Gramatyka w jednym paluszku

Obecny system edukacji nie wykorzystuje predyspozycji językowych małych dzieci. Choć twoja pociecha może wyglądać bezbronnie, gdy przebiera nóżkami w kołysce, to jej mózg skrywa w sobie moc, o jakiej nie śniło się najwybitniejszym naukowcom. Małe dzieci przychodzą na świat wyposażone przez naturę w mechanizm, który pomaga im „rozgryźć” gramatykę języka. Przed ukończeniem drugiego roku życia maluch stosuje zaawansowane metody analizy oraz zasady algebry, aby rozróżnić dźwięki, słowa i składnię. Takie dziecko samo przyswaja strukturę języka. Nie potrzebuje do tego tłumaczenia zasad językowych ani nauki regułek na pamięć.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Wymowa rodowitego Anglika

Poprawna wymowa w obcym języku sprawia nam, dorosłym, sporo trudu. Jak wygląda nauka wymowy u dzieci? Znów mamy wynik 0 - 1 dla maluchów, ponieważ mają niezwykłą, wrodzoną zdolność rozróżniania i zapamiętywania dźwięków ze wszystkich języków świata. Organy mowy dziecka są wciąż elastyczne, dzięki czemu z łatwością łapie obce dźwięki i je
kopiuje. Ta umiejętność zanika jednak z czasem, jeśli maluch nie słyszy w otoczeniu dźwięków języka obcego. Rozwiązanie jest proste! Wystarczy zadbać o kontakt z językiem obcym w pierwszych latach życia… a nawet jeszcze przed urodzeniem! Badania dowodzą, że dzieci uczą rozpoznawać melodię języka jeszcze w brzuchu mamy.

Worek korzyści z nauki języka obcego

Rozpoczynając naukę języka obcego u dziecka wcześnie, dajemy mu nie tylko umiejętności językowe. To dopiero wierzchołek góry lodowej, skrywający wszechstronne korzyści dla rozwoju malucha. Mózg dzieci posługujących się dwoma językami rozwija się w nieco inny sposób i daje im przewagę w funkcjach poznawczych, komunikacyjnych i analitycznych. Dwujęzyczne dzieci lepiej radzą sobie z rozwiązywaniem problemów, są bardziej kreatywne i mają lepszą pamięć.

Entuzjazm i motywacja

Jak wiele energii w naszym dorosłym życiu musimy poświęcić utrzymaniu i pobudzaniu motywacji, ucząc się języków obcych. Podobnie wygląda „zmuszanie” starszego dziecka do nauki języka w podstawówce, czy w późniejszych etapach edukacji. Wspólne odrabianie pracy domowej i odpytywanie ze słówek, podczas gdy twoja pociecha narzeka „po co mi to?”. Inaczej wygląda to w przypadku małych dzieci. Dla malucha nauka języka to zupełnie naturalny element jego życia. Dziecko chce poznawać i eksplorować świat. Nie boi się popełniać błędów. Po prostu podejmuje próby i brnie naprzód.

Innowacyjny kurs na start

Na zmiany w edukacji języków przyjdzie nam zapewne jeszcze poczekać, jednak już teraz powstają inicjatywy, które mają za zadanie pomóc rodzicom we wprowadzeniu języka angielskiego w dzieciństwie. Nawet jeśli rodzice sami nie mówią w obcym języku. Jedną z nich jest kurs LingoStarKid, który pozwala dziecku przyswoić język obcy poprzez audiowizualne lekcje. Każda lekcja to kilkanaście minut zabawy z językiem angielskim poprzez rymowanki, piosenki i historyjki. Do każdej z nich dołączony jest Przewodnik Lekcji dla rodzica ze wskazówkami, w jaki sposób jego gestykulacja, ruchy i powtarzanie słów mają za zadanie pomóc dziecku przyswoić materiał. Anna Wroniecka, założycielka LingoStarKid: – Warto pomyśleć o zaoszczędzonym czasie i nerwach w przyszłości, których ani rodzic, ani dziecko nie będą tracić na wkuwanie słówek na pamięć oraz dojazdach na lekcje dodatkowe. Zamiast poświęcać lata na naukę w późniejszym wieku, warto wprowadzić język obcy jak najwcześniej i skorzystać z potencjału mózgowego małych dzieci. Jestem pewna, że pewnego dnia twój szkrab ci za to podziękuje!

 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy