Małe dzieci lubią eksperymentować ze swoją płcią [WIDEO]

To, że chłopiec przebiera się w ubrania dziewczynki, a dziewczynka bawi się autami, nie jest niczym niepokojącym. Zobacz film, w którym psycholog i seksuolog kliniczny dr Agnieszka Izdebska wyjaśnia, w jakim wieku rodzi się u dziecka tożsamość seksualna.

Zobacz inne z serii: Rozwój seksualny dziecka (8)

Temat seksualności dzieci był jednym z przedmiotów dyskusji 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przedszkolaki eksperymentują ze swoją płcią

Dr Izdebska wyjaśniła, że aż do końca przedszkola i początku szkoły podstawowej kształtuje się w dziecku jego tożsamość seksualna. "To jest okres, kiedy dzieci zastanawiają się nad kwestami dotyczącymi płci, co to dla nich znaczy być chłopcem czy dziewczynką" – powiedziała.

Dzieci mogą w tym czasie eksperymentować i chętnie przebierać się, na przykład w ubrania innej płci albo bawić się innymi zabawkami.

Rodzice różnie przyjmują takie "zamiany" ról

W niektórych domach dziecięce przebieranki są traktowane jako coś zupełnie naturalnego. "Jest zupełnie oczywiste, że chłopiec może bawić się lalką, bo przecież kiedyś będzie ojcem. Więc czemu nie miałby się nauczyć, jak się pcha wózek?" – mówi seksuolog.

Ale w innych domach może budzić to lęk, jako sygnał czegoś nieprawidłowego. "W większości przypadków nie ma w tym nic niepokojącego" – podkreśliła dr Izdebska. Jak powiedziała, jest to wyraz eksperymentowania z różnymi rolami społecznymi.

Kiedy dziecko czuje, że urodziło się w nie swojej skórze?

Jednocześnie seksuolog podkreśliła, że w niektórych sytuacjach zdarza się, że już we wczesnym latach życia pojawia się u dziecka tzw. dysforia płciowa, czyli nie akceptacja swojej płci biologicznej.

"To są takie dosyć wyraziste sytuacje, w których dziecko bardzo uparcie, powtarzalnie i często z dużym cierpieniem twierdzi, że urodziło się w niewłaściwej płci, że nastąpiła pomyłka" – powiedziała.

Seksuolog podkreśliła, że w toku rozwoju dziecka na ogół ten stan ustępuje, ale u niektórych dzieci pozostaje. "Część osób rozwija się w kierunku transseksualności, dzisiaj już wiemy, że uwarunkowanej przede wszystkim czynnikami biologicznymi" – powiedziała.

Dr Agnieszka Izdebska jest psychologiem i seksuologiem klinicznym z Instytutu Psychologii oraz Pracowni Seksuologii Społecznej i Klinicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czy wasze dzieci lubią się przebierać i bawić się zabawkami płci przeciwnej? Napiszcie o swoim doświadczeniu w komentarzach.

Zobacz też:
  •  
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy