GRY
 
 

Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?

Wcześniaki urodzone w okolicy 35-36. tygodnia, zwykle są na tyle silne, że mogą ssać pierś mamy tuż po narodzinach. U mniejszych wcześniaków trzeba czasem poczekać z przystawieniem do piersi, a póki zadbać, żeby nie zaburzyć u nich odruchu ssania.

Zobacz inne z serii: Jak wspierać rozwój wcześniaka? (14)

– Wcześniaki potrafią ssać dopiero wtedy, kiedy już umieją zbudować podciśnienie – tłumaczy Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela. – Kompetencje do samodzielnego ssania piersi u wcześniaka, czyli to, czy dziecko jest gotowe do pobierania pokarmu doustnie, są oceniane w szpitalu przez logopedów albo neurologopedów, czy innych ekspertów w tej dziedzinie. 

Kiedy rozpocząć próby przystawiania wcześniaka do piersi?

Kiedy tylko wcześniak jest gotowy do pobierania pokarmu doustnie, to tym samym jest gotowy na pierwsze próby ssania piersi. – Można jednak założyć, że te pierwsze próby ssania piersi przez wcześniaka będą nieudane i nieudolne – mówi ekspert Medeli. 

Ważne, żeby zadbać, aby u wcześniaka, który nie jest jeszcze w stanie samodzielnie ssać piersi nie zaburzyć odruchu ssania : – Chodzi szczególnie o smoczki, którymi karmimy dziecko zanim jeszcze zostanie przystawione do piersi. Smoczki dla wcześniaków powinny umożliwiać im budowania podciśnienia, wtedy dziecko może samo kontrolować wypływ i uczyć się prawidłowego ssania – mówi Beata Sikorska.

Ekspertka tłumaczy, że wbrew pozorom, wcześniak nie potrzebuje smoczka, przez który pokarm wypływa strumieniem na tylną ścianę gardła: – Dzieci przedwcześnie urodzone nie lubią procedur związanych z jamą ustną, nie lubią też takiego nagłego podawania pokarmu na tylną ścianę gardła, wobec tego wolą, gdy mogą same kontrolować wypływ pokarmu. 

Mylenie wzorca – co to takiego?

Jeżeli wcześniak nauczył się ssać w inny sposób niż ten, który występuje podczas ssania piersi, może po przystawieniu do piersi, nie umieć skutecznie pobierać pokarmu naturalnego. Takie zjawisko nazywane jest „myleniem wzorca”.

– Tradycyjne smoczki wymuszają nieprawidłowy mechanizm ssania, którego podstawą nie jest podciśnienie, ale zwykły nacisk – wyjaśnia Beata Sikorska. 

To nie znaczy, że dziecko z nieprawidłowym wzorcem ssania nie może być karmione naturalnie. Można wraz z konsultantem laktacyjnym próbować przywrócić naturalny sposób ssania – niejednokrotnie to się udaje. Jeśli natomiast nie uda się go przywrócić mama może  nadal podawać swój pokarm swojemu dziecku, np. poprzez butelkę, po odciągnięciu mleka laktatorem. 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!