Kiedy mama wcześniaka może przystawić swoje dziecko do piersi?

Wcześniaki urodzone w okolicy 35-36. tygodnia, zwykle są na tyle silne, że mogą ssać pierś mamy tuż po narodzinach. U mniejszych wcześniaków trzeba czasem poczekać z przystawieniem do piersi, a póki zadbać, żeby nie zaburzyć u nich odruchu ssania.

Zobacz inne z serii: Jak wspierać rozwój wcześniaka? (14)

– Wcześniaki potrafią ssać dopiero wtedy, kiedy już umieją zbudować podciśnienie – tłumaczy Beata Sikorska, ekspert ds. laktacji firmy Medela. – Kompetencje do samodzielnego ssania piersi u wcześniaka, czyli to, czy dziecko jest gotowe do pobierania pokarmu doustnie, są oceniane w szpitalu przez logopedów albo neurologopedów, czy innych ekspertów w tej dziedzinie. 

Kiedy rozpocząć próby przystawiania wcześniaka do piersi?

Kiedy tylko wcześniak jest gotowy do pobierania pokarmu doustnie, to tym samym jest gotowy na pierwsze próby ssania piersi. – Można jednak założyć, że te pierwsze próby ssania piersi przez wcześniaka będą nieudane i nieudolne – mówi ekspert Medeli. 

Ważne, żeby zadbać, aby u wcześniaka, który nie jest jeszcze w stanie samodzielnie ssać piersi nie zaburzyć odruchu ssania : – Chodzi szczególnie o smoczki, którymi karmimy dziecko zanim jeszcze zostanie przystawione do piersi. Smoczki dla wcześniaków powinny umożliwiać im budowania podciśnienia, wtedy dziecko może samo kontrolować wypływ i uczyć się prawidłowego ssania – mówi Beata Sikorska.

Ekspertka tłumaczy, że wbrew pozorom, wcześniak nie potrzebuje smoczka, przez który pokarm wypływa strumieniem na tylną ścianę gardła: – Dzieci przedwcześnie urodzone nie lubią procedur związanych z jamą ustną, nie lubią też takiego nagłego podawania pokarmu na tylną ścianę gardła, wobec tego wolą, gdy mogą same kontrolować wypływ pokarmu. 

Mylenie wzorca – co to takiego?

Jeżeli wcześniak nauczył się ssać w inny sposób niż ten, który występuje podczas ssania piersi, może po przystawieniu do piersi, nie umieć skutecznie pobierać pokarmu naturalnego. Takie zjawisko nazywane jest „myleniem wzorca”.

– Tradycyjne smoczki wymuszają nieprawidłowy mechanizm ssania, którego podstawą nie jest podciśnienie, ale zwykły nacisk – wyjaśnia Beata Sikorska. 

To nie znaczy, że dziecko z nieprawidłowym wzorcem ssania nie może być karmione naturalnie. Można wraz z konsultantem laktacyjnym próbować przywrócić naturalny sposób ssania – niejednokrotnie to się udaje. Jeśli natomiast nie uda się go przywrócić mama może  nadal podawać swój pokarm swojemu dziecku, np. poprzez butelkę, po odciągnięciu mleka laktatorem. 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy