fot. Fotolia

Urodziłaś po 25.roku życia? – naukowcy odkryli coś niezwykłego!

Najnowsze badania niosą wspaniałą nowinę dla tych mam, które zdecydowały się trochę później na pierwsze dziecko.
Ewa Podleśna-Ślusarczyk
fot. Fotolia
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego sprawdzili, jak wiek kobiety, kiedy zachodzi w pierwszą ciążę, ma wpływ na długość jej życia.

W ramach badań wzięto pod uwagę ponad 200 tysięcy kobiet w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że te z nich, które zaszły w ciążę po 25.roku życia, żyły o 11% dłużej, niż te, które wcześniej zostały mamami.
Choć lekarze cały czas tłumaczą, by kobiety nie odkładały rodzenia dzieci na późniejsze lata, gdyż niewątpliwie wzrasta ryzyko wad wrodzonych u dziecka, a także komplikacji okołoporodowych, to jednak najnowsze badania dają nadzieję, że są też plusy takiej decyzji.

Drugie dziecko - kiedy się zdecydować i co wziąć pod uwagę?

Czym naukowcy tłumaczą wyniki badań? Po pierwsze sugerują, że skoro kobieta w późniejszym wieku zaszła w ciążę, musi być silniejsza i zdrowsza, więc to zwiększa jej szanse na dłuższe życie. Drugi powód jest bardziej przyziemny, gdyż wynika z czynników ekonomicznych. Kobieta, która później zaszła w ciążę, zdążyła zapewnić już sobie lepszą sytuację ekonomiczną, więc i jakość jej życia i zdrowia będzie przez to lepsza.
 

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Sprawdź to kupując test ciązowy online. My polecamy poniższe:Wyniki badań zostały opublikowane w „American Journal of Public Health”.

Czytaj także: Polki zwlekają z macierzyństwem - film

źródło: rynekseniora.pl., zdrowie.dziennik.pl
Redakcja poleca: Ciąża po 40. to ciąża wysokiego ryzyka. Dlaczego? [WIDEO]
Ciąża po 40. niesie większe ryzyko zatrucia ciążowego i cukrzycy ciążowej. Nie jest łatwo w nią zajść – okazuje się, że tylko u 10 proc. kobiet może dojść do naturalnego zapłodnienia. Mimo wszystko zmiana stylu życia doprowadziła do tego, że coraz więcej kobiet decyduje się na późne macierzyństwo. Dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog położnik, wymienia wady i zalety ciąży po 40.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy