GRY
 
 

Co widzi noworodek? Zobacz sama!

Czy noworodek widzi, a jeśli tak, to co? Czy rozpoznaje twoją twarz, odróżnia kolory? Lepsze są dla niego zabawki kolorowe czy czarno-białe?

dzieci, niemowlęta, bliźniaki, noworodki
fot. oksun70 - Fotolia

Noworodek widzi: i to jest najważniejsza wiadomość. Widzi już od urodzenia, choć inaczej niż dorosły. Oczy noworodka potrzebują długiego treningu, aby widzieć tak jak dorosły. Nie wystarczy bowiem, by oko zarejestrowało obraz: mózg noworodka musi go jeszcze zinterpretować, a tego uczy się przez wiele miesięcy.
Stopniowo też poprawia się ostrość widzenia u noworodka. Czy wiesz, że u tygodniowego dziecka jest ona aż 30 razy gorsza niż u dorosłego?

Jakie kolory widzi noworodek?

Jeśli pokażesz noworodkowi dwa przedmioty, odróżni je – pod warunkiem, że nie będą zbyt blisko siebie. W przeciwnym razie po prostu mu się zleją w jeden obraz.
Noworodek nie rozpoznaje też jeszcze wszystkich kolorów. Na pewno najlepiej widzi wyraziste, kontrastujące kolory, jak biały i czarny, czerwony.

Czytaj też: Wiemy, co widzi, czuje i słyszy noworodek
 

Na pewno w 1. miesiącu życia dziecka najatrakcyjniejsze są zabawki w kontrastujących barwach, np. czarno-białe. Mogą to być np. duże białe kostki z czarnymi kropkami albo koła i pasy namalowane na zwykłej kartce przyczepionej do łóżeczka. Pełną paletę kolorów dziecko rozpozna najpóźniej w 4. miesiącu życia. Wtedy też staje się wrażliwe na różne odcienie szarości, barwy pastelowe czy złamane.

Redakcja poleca: Prof. Helwich: Obawy rodziców są nieracjonalne [WIDEO]
Czy wszystkie zabiegi w szpitalu po narodzinach są wykonywane w interesie dziecka? Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii wyjaśnia, jak wygląda sytuacja polskich noworodków na tle innych krajów w Europie.

Jak widzi noworodek

Dziecko w 1. miesiącu życia lepiej widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia (to tzw. widzenie peryferyjne) niż w centrum. Odwrotnie niż dorośli. Zmieni się to jednak w ciągu najbliższych tygodni. Noworodek potrafi skupić wzrok na przedmiotach znajdujących się 18-75 cm od niego, ale najlepiej widzi z odległości ok. 20 cm: to taka odległość jaka jest między jego oczami a twarzą mamy, gdy karmi go piersią.
W 2.-3. miesiącu niemowlę nawiązuje już z mamą kontakt wzrokowy. Będzie chętnie przyglądał się twarzom mamy i taty, a nawet odpowie uśmiechem na uśmiech.


Z czasem dziecko coraz sprawniej koordynuje pracę obu oczu – nie musi poruszać główką, by śledzić poruszający się przedmiot. Coraz rzadziej zdarza mu się zezować.
Zdolność widzenia szczegółów wzrasta na tyle, że pod koniec 3. miesiąca dziecko dostrzeże oczy misia czy korale mamy. Dobrą zabawką będą wtedy kolorowe grzechotki na gumce.
W 3.-6. miesiącu dziecko uczy się przewidywać, gdzie znajdzie się za chwilę poruszający się przedmiot. Wyrzuca więc namiętnie podawane mu zabawki (przy okazji poznaje związki przyczynowo-skutkowe).

Kiedy noworodek zobaczy wszystko


W drugim półroczu wzrok wyostrza się już do tego stopnia, że dziecko zauważa mały szczegół na zabawce. Proponuj mu wtedy zabawki manipulacyjne. Trzeba w nich coś przekręcić, nacisnąć, ćwiczą więc rączki, ale i poprawia się koordynacja wzrokowo-ruchowa. Dotykanie różnych przedmiotów, oglądanie ich i poznawanie innymi zmysłami to też lekcja widzenia.
Polecamy: Na następnej stronie: kalendarz - jak widzi noworodek

Doładuj
Przeładuj