Pierwsza komunia święta
fot. Adobe Stock

Kiedy odbędą się pierwsze komunie? Minister zdrowia daje nadzieję, ale stawia jeden warunek

Kiedy odbędą się pierwsze komunie? To pytanie zadają sobie i rodzice, i usługodawcy: fryzjerzy, właściciele sal, restauratorzy. O terminie uroczystości komunijnych zdecydują biskupi diecezjalni. Wiele wskazuje na to, że zostaną przeniesione na jesień.
Sylwia Arlak
Pierwsza komunia święta
fot. Adobe Stock
W ubiegłym również pandemicznym roku Konferencja Episkopatu Polski wydała komunikat rekomendujący m.in. odłożenie pierwszych komunii świętych na okres lata. Wówczas decyzje w tej sprawie podejmowały poszczególne parafii. Choć przygotowania do pierwszych komunii powinny już ruszyć, w tym roku nie wiemy nic. 

Pierwsza komunia dopiero na jesieni?

Jak podał Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, o terminie uroczystości komunijnych zdecydują biskupi diecezjalni. Choć wciąż nie znamy żadnych szczegółów, już mówi się, że pierwsze komunie odbędą się dopiero na jesieni.

„Rodzice, którzy chcą wysłać dzieci do pierwszej komunii w maju, powinni sprawdzać wytyczne biskupów diecezjalnych na stronach internetowych poszczególnych diecezji” – informuje KEP. Ale problem jest jeszcze bardziej złożony. Niektóre diecezje nie podjęły jeszcze żadnej decyzji, a inne uważają, że to zadanie księży proboszczów. 

„Dobrym rozwiązaniem może być specjalnie sprawowana Eucharystia dla mniejszej grupy, tak aby zachować przepisy sanitarne. Gdyby zachodziła taka potrzeba duszpasterska, zezwalam kapłanom na odprawienie dodatkowej Mszy świętej”.  – pisze w oficjalnym komunikacie biskup Romuald Kamiński z diecezji warszawsko-praskiej. Jak podaje Portal Samorządowy, metropolita wrocławski postanowił, że decyzje o wspólnej uroczystości powinny być dostosowane do trybu pracy szkół. Jego zdaniem powinno się odwołać wszystkie uroczystości, jeśli szkoły wciąż będą zamknięte. 

Rząd przedłużył obowiązujące obostrzenia

Bardziej optymistyczny jest minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak powiedział w rozmowie z RMF FM, niewykluczone, że komunie mogłyby odbyć się nawet pod koniec maja. Jest jednak jeden warunek: spadek liczby zachorowań.  

Z pierwszych komunii, tradycyjnie organizowanych w maju, cieszyli się nie tylko rodzice i dzieci, ale też cała branża gastronomiczna, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Wiadomości nie są optymistyczne. Wciąż rośnie liczba zakażonych COVID-19, a w środę 7 kwietnia rząd ogłosił przedłużenie obowiązujących obostrzeń (na razie do 18 kwietnia).

Nauka w szkołach wciąż odbywa się zdalnie. Zamknięte są przedszkola i żłobki. Nie działają kina, teatry, centra handlowe, obiekty sportowe i hotele, a także zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Restauracje mogą wydawać jedynie posiłki na wynos. W kościołach obowiązuje limit wiernych (jedna osoba na 20 m² przy zachowaniu minimum 1,5 metra odległości).

Zobacz też:
Redakcja poleca: Elegancki makijaż na chrzest i komunię świętą – w 7 minut! [WIDEO]
Jak zrobić makijaż na uroczystości rodzinne wymagające specjalnej oprawy? Wizażystka pokazuje krok po kroku, jak się umalować szybko i pięknie, na chrzciny lub pierwszą komunię.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy