kiedy odpada pępek u noworodka, kikut pępowinowy - kiedy odpada, pepowina, pępek noworodka
fot. Fotolia

Kiedy wreszcie odpadnie ten pępek? Znamy odpowiedź

Nie możesz się doczekać, kiedy wreszcie twoje dziecko pozbędzie się kikuta pępowiny? Przygotuj się, że czasem trzeba na to trochę poczekać.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
kiedy odpada pępek u noworodka, kikut pępowinowy - kiedy odpada, pepowina, pępek noworodka
fot. Fotolia
Kikut pępowiny może szokować rodziców noworodka. Nic dziwnego. Nikt, kto do tej pory nie miał dziecka, nie miał też do czynienia z fragmentem ludzkiej tkanki, która jest pozostałością po łączącej płód z łożyskiem pępowinie. Dlatego też świeżo upieczeni opiekunowie maluszka jak najszybciej chcieliby się pozbyć tego problemu. Kiedy odpada pępek u noworodka? Nie zawsze tak szybko, jak byśmy sobie tego życzyli.

Kiedy odpada kikut pępowiny?

Nie ma jednego z góry określonego terminu. Zwykle pępek noworodka odpada między 7 a 10. dniem po narodzinach, a czasem pod koniec 2. tygodnia. Wasze dziecko ma już trzy tygodnie i kikut pępowiny nadal trzyma się mocno? To nie znaczy, że dzieje się coś złego. Eksperci uważają, że pępowina może odpaść znacznie później – bo aż do 29. dnia od porodu i nie należy się tym martwić, jeśli jej gojenia nie zakłóca stan zapalny.

Zdaniem lekarzy proces oddzielania się kikuta zajmuje więcej czasu, jeśli:
  • pępowina jest gruba,
  • dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie
  • jest wcześniakiem.

Warto wiedzieć, że u dzieci urodzonych przed czasem jest większe ryzyko infekcji pępka. Ale w czasie, gdy kikut pępowiny jeszcze tkwi przy brzuszku, maluszki na ogół przebywają w szpitalu, a tam kontroluje się, w jakim stanie są ich pępki.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Jak goi się pępek?

Kikut pępowinowy najpierw jest wilgotny i elastyczny. Można nim bez problemu manipulować, np. gdy próbujemy go umyć i osuszyć. Gdy wysycha – twardnieje i bardziej przylega do skóry. Ale nawet wtedy można go unosić, np. gdy próbujemy doprowadzić pępowinę do czystości lub chcemy osuszyć skórę pod nią. Wszelkie tego typu zabiegi nie są dla dziecka bolesne.
Kikut pępowiny u noworodka

Co robić, aby pępek odpadł szybciej?

W gojeniu się pępka pomaga sucha pielęgnacja i dostęp powietrza. Z tego powodu pępowina noworodka nie powinna być mocno okrywana. Lekarze zalecają wywijanie brzegu pieluszki w taki sposób, aby kończyła się poniżej kikuta. Nie poleca się natomiast stosowania spirytusu do pępka. Ważne jest, by pępowinę utrzymywać w czystości. Jeśli nie ma stanu zapalnego, inne środki dezynfekujące również nie są potrzebne. Nawet jeśli pojawi się niewielkie zaczerwienienie, które ma kilka milimetrów, wystarczy zwrócić większą uwagę na wietrzenie okolicy pępka i sprawdzenie, czy nie przykrywamy jej za bardzo.

Kikut pępowinowy powinien odpaść sam. Nawet jeśli wisi na cienkim skrawku tkanki, nie próbujmy go odrywać, tylko cierpliwie czekajmy, aż sam się oddzieli.

Jak wygląda pępek po odpadnięciu kikuta?

Gdy pępek odpadnie, może pojawić się krew – nie jest jej dużo, to zwykle tylko kropla. Nie należy tym się niepokoić. Zupełnie normalne jest również to, że miejsce po pępowinie może być wilgotne – tkanka, która łączyła skórę na brzuchu z kikutem pępowinowym musiała ulec wchłonięciu. Stan ten również nie świadczy o infekcji.
 

Pępek wciąż nie odpada – co może niepokoić?

Powodem do niepokoju jest zaczerwienienie wokół pępka. Jeśli jest duże, pojawia się obrzęk i cuchnąca wydzielina, jednorazowo można zastosować środki odkażające (np. Octenistept lub chlorheksydynę), ale przede wszystkim trzeba pójść z dzieckiem do pediatry, aby zdecydował, jak dalej postępować.

Zobacz też:
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 4 na 10 głosy

Zobacz także

Popularne tematy