mama, niemowlę, rozwój mowy
fot. fotolia

Pożegnanie z karmieniem piersią

Podpowiadamy co zrobić, aby odstawienie od piersi nie było przykrym przeżyciem.
mama, niemowlę, rozwój mowy
fot. fotolia
Pediatrzy zalecają, aby niemowlę otrzymywało mleko matki co najmniej do szóstego miesiąca życia. W tym momencie trzeba włączyć do jego diety nowe produkty. Jak jednak postępować, gdy zakochany w mamie trzylatek nie chce zasnąć inaczej niż przy piersi? Podpowiadamy, co zrobić, aby odstawienie od piersi nie było przykrym przeżyciem.

Prawie każda kobieta może karmić swoje dziecko piersią, dostarczając mu w ten sposób nie tylko składników odżywczych, ale i dużo uczuć i miłości. Ostatnie badania dowodzą, że kobiety karmiące swoje dziecko w czasie pierwszych dwóch godzin po porodzie dwukrotnie wydłużają okres karmienia w porównaniu z matkami, które rozpoczynały karmienie dopiero pięć-siedem godzin później. Pediatrzy z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie zalecają, aby dziecko było karmione wyłącznie pokarmem naturalnym do szóstego miesiąca życia. Tak karmione dzieci są zdrowsze, bardziej odporne i spokojniejsze.

Coś się kończy, coś się zaczyna

Ssanie piersi jest dla dziecka czymś więcej niż tylko zaspokajaniem pragnienia i głodu. Bliskość mamy podczas karmienia sprawia, że czuje się ono spokojnie i bezpiecznie. Są to uczucia niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Niemowlę czuje ciepło ciała i zapach matki, zapamiętuje jej twarz i głos. To wspaniałe chwile, podczas których pomiędzy matką a dzieckiem wytwarza się niezwykła, niepowtarzalna więź.
Nadchodzi jednak moment, kiedy trzeba pożegnać się z piersią mamy. To nie tylko zmiana sposobu odżywiania, ale i zmiana w relacji matka – dziecko, naturalny proces, który pozwala dziecku na uniezależnienie się.
Redakcja poleca: 5 rad na: odstawienie dziecka od piersi [WIDEO]
Karmisz piersią i chciałabyś już skończyć, ale nie wiesz jak to zrobić, bo maluch dopomina się i płacze kiedy mu odmawiasz? Zobacz, jakie są na to sposoby!

Kiedy karmimy po raz ostatni?

Zdania pediatrów są podzielone. Niektórzy zalecają karmienie piersią przez pierwszy rok życia, inni twierdzą, że także w drugim jest to bardzo korzystne dla dziecka (m.in. ze względu na zgryz dziecka, mający wpływ na jego mowę). Mamy często odstawiają dziecko od piersi pod koniec pierwszego roku życia, choć jeszcze przez pewien czas kontynuują wieczorne lub poranne karmienie.
Niektóre dzieci bardzo źle znoszą odstawienie od piersi, zwłaszcza jeśli dzieje się to w pierwszym roku życia. Karmienie piersią daje dzieciom poczucie miłości, bezpieczeństwa i pewności. Jeśli dziecko nie jest jeszcze przygotowane na rozstanie z piersią, może przeżyć to jako sytuację stresową. Efektem może być odmawianie jedzenia łyżeczką, wypluwanie smoczka, wymioty i biegunka albo zaparcia, a także trudności z zasypianiem i rozdrażnienie. Niektóre dzieci tracą apetyt lub wprost odmawiają jedzenia.
Jeśli zdecydowałaś się zaprzestać karmienia piersią, staraj się być konsekwentna. Pediatrzy zalecają jednak, by w sytuacjach trudnych, np. gdy dziecko zachoruje, podać pierś. Nawet jeśli nie będzie w niej mleka, to ssanie i bliskość mamy dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa.

Polecamy: Czy jesteś gotowa na odstawienie dziecka od piersi? - test

Ocena (3 oceny)

4.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka