noworodek 5.png

Pierwsza kąpiel noworodka: w domu czy w szpitalu? Jaka temperatura wody?

Pierwsza kąpiel noworodka w niektórych krajach europejskich odbywa się dopiero po kilku tygodniach. U nas ma to miejsce przeważnie dużo wcześniej - maluchy są myte na oddziale szpitalnym już w pierwszej dobie po narodzinach.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
noworodek 5.png
Pierwsza kąpiel noworodka i odpowiedni moment na nią nigdzie nie są ściśle określone - zależy to wyłącznie od decyzji mamy bądź lekarzy zajmujących się dzieckiem w szpitalu. Zwykle maluch zostaje umyty na oddziale szpitalnym w pierwszej dobie po narodzinach. Nie wszyscy rodzice wiedzą jednak, że kąpiel w szpitalu nie jest obowiązkiem. Jeśli w planie porodu zastrzeżesz, że chcesz zrobić to w domu, personel powinien uszanować twoją prośbę. Są jednak sytuacje, w których obmycie dziecka w szpitalu jest konieczne, np. gdy noworodek przyszedł na świat ubrudzony krwią i smółką. 

Spis treści: 
 1. Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?
  - Mycie dziecka po porodzie w szpitalu
  - Pierwsza kąpiel noworodka w domu
 2. W jakiej temperaturze kąpać noworodka?
 3. Pierwsza kąpiel noworodka z kikutem - czy nie zaszkodzi pępkowi?
 4. Jak często należy kąpać noworodka?
 5. Kiedy kąpać noworodka: czy można o każdej porze?
 6. Czy kąpiel musi odbywać się w łazience?
 7. Płyn do kąpieli od 1. dnia życia - czym myć noworodka?
  - Kiedy oczyszczać buzię noworodka?
  - Jaki szampon wybrać dla noworodka?
  - Czy po kąpieli należy natłuszczać skórę?

Kiedy pierwsza kąpiel noworodka?

Wiele mam zadaje sobie pytanie kiedy powinno się umyć noworodka. W państwach takich jak Niemcy czy Wielka Brytania, czeka się z tym nawet kilka tygodni, jednak w Polsce lekarze i położne uważają, że z pierwszym myciem należy zaczekać min. 6 godzin od narodzin. 

Mycie dziecka po porodzie w szpitalu

Pierwsze obmycie dziecka mogą wykonać już położne czy pielęgniarki na oddziale w szpitalu. Noworodek jest zazwyczaj ubrudzony krwią, wodami płodowymi i innymi wydzielinami z organizmu. W szpitalu wystarczy jednak szybkie obmycie. „Prawdziwa” kąpiel z reguły odbywa się dopiero w domu.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Pierwsza kąpiel noworodka w domu

Umycie dziecka w wannie po powrocie ze szpitala nie jest zwykłą czynnością pielęgnacyjną. Choć maź płodowa, z którą maluszki przychodzą na świat, stanowi dla skóry ochronę, w domu najlepiej ją zmyć. Wraz z nią dziecko pozbędzie się groźnych drobnoustrojów, które – chcąc nie chcąc – przyniosło ze sobą ze szpitala. Choć będziecie podekscytowani i zmęczeni, warto znaleźć czas na umycie dziecka pierwszego dnia po powrocie do domu.
 
Pamiętaj! Ze względu na niebezpieczne chorobotwórcze bakterie szpitale nie są miejscem przyjaznym dzieciom. Dlatego po powrocie do domu nie warto zwlekać z kąpielą noworodka. 

W jakiej temperaturze kąpać noworodka?

Optymalna temperatura wody dla noworodka powinna mieć ok. 37 stopni. Można ją sprawdzić „na oko” łokciem, jednak bezpieczniejszy jest do tego termometr do wody - można je znaleźć w większości hipermarketów, drogerii czy sklepów dziecięcych. Warto też zadbać o to, aby w wanience nie było zbyt dużo wody - przez pierwsze kilka miesięcy wystarczy zaledwie ok. 10 cm wody.

Pierwsza kąpiel noworodka z kikutem - czy nie zaszkodzi pępkowi?

Nie powinno się tak zdarzyć. Do dziecięcej wanny należy nalać tyle wody, aby kikut pępowinowy znajdował się nad jej powierzchnią. Jeśli mimo wszystko pępek noworodka zamoczy się, wystarczy dokładnie osuszyć go wacikiem.

Jak często należy kąpać noworodka?

Dziecka nie trzeba kąpać codziennie – według zaleceń nowo narodzone dziecko powinno być kąpane minimum dwa, trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni można oczyszczać jego ciało myjką. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że kąpiel w wanience jest lepsza od mycia poza nią i pełni nie tylko rolę zabiegu pielęgnacyjnego, ale także pomaga dziecku się odprężyć i wyciszyć, a potem lepiej i dłużej spać.  

Kiedy kąpać noworodka: czy można o każdej porze?

Jak najbardziej. Najważniejsze, aby wybierać taki moment w ciągu dnia, który odpowiada rodzicowi oraz jest odpowiedni dla dziecka. Na początku pewnie trudno uwierzyć, że mycie może być dla dziecka zabiegiem odprężającym, ponieważ podczas pierwszych kąpieli większość noworodków głośno płacze. Ale gdy tylko dziecko przyzwyczai się do zanurzania w wanience, zauważysz, że po kąpieli i nakarmieniu lepiej śpi.
Ważne! Jeśli chcesz kąpać je rano albo w południe, planuj dzień w ten sposób, by nie wychodzić później na spacer - może to sprzyjać przeziębieniom.

Czy kąpiel musi odbywać się w łazience?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wanienkę ustawiać w dziecięcym pokoju albo w sypialni rodziców. Żeby rozebranemu dziecku nie było za chłodno (noworodki często płaczą w kąpieli dlatego, że jest im zimno), w pokoju powinno być cieplej niż zazwyczaj. Idealna temperatura powietrza do kąpieli to ok. 24 stopnie C.

Płyn do kąpieli od 1. dnia życia - czym myć noworodka?

Płynnymi środkami myjącymi, które są polecane dla dzieci od pierwszego dnia życia (powinny mieć taką informację na opakowaniu). Najlepsze są emolienty, czyli preparaty, które myją i chronią skórę przed wysuszeniem (kupuje się je w aptece). Jeśli wlałaś do kąpieli emolient, nie używaj już mydła, żeby nie zniweczył działania emolientu.
Uwaga! Nie zaleca się już kąpania noworodków w roztworze nadmanganianu potasu, potocznie zwanym kali. Stosuje się go tylko na zlecenie dermatologa.

Kiedy oczyszczać buzię dziecka?

Najlepiej zrobić to na przewijaku przed kąpielą lub po niej. Do pielęgnacji  buzi noworodka potrzebna jest przegotowana letnia woda, płyn do mycia ciała i wacik, którym delikatnie przeciera się twarz. Ważne jest umycie oczu dziecka. Prawidłowo robi się to wacikiem nasączonym solą fizjologiczną, każde oko osobnym. Należy jednym ruchem przetrzeć oczko dziecka w kierunku od zewnątrz do wewnątrz, nigdy odwrotnie. 

Jaki szampon kupić noworodkowi?

Główka dziecka jest wrażliwa na działanie kosmetyków, więc do szóstego miesiąca najlepiej myć włosy płynem do kąpieli. Szampon może wysuszać skórę na główce dziecka. Można też stosować produkty 2w1, przeznaczone zarówno do ciała, jak i do skóry głowy noworodka. 

Czy po kąpieli należy natłuszczać skórę?

Po kąpieli trzeba delikatnie osuszyć ciałko dziecka, pamiętając, aby nie trzeć skóry ręcznikiem – wystarczy ją po prostu dotykać przez materiał. Dziecko o zdrowej skórze smaruj po kąpieli kremem nawilżającym lub balsamem przeznaczonym dla dzieci od pierwszego dnia życia albo nie używaj niczego. Jeśli dziecko ma suchą, pękającą i złuszczająca się skórę, smaruj ją tłustymi kremami nawet dwa razy dziennie. Rodzaj kremu najlepiej skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Pamiętaj! Obecnie odchodzi się od stosowania oliwki po kąpieli, ponieważ może ona wysuszać skórę dziecka. Warto jej jednak używać jako kosmetyku do masażu.

Zobacz też:
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 14 głosy

Zobacz także

Popularne tematy