pierwsza kąpiel noworodka
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl

Kiedy, gdzie i jak po raz pierwszy wykąpać noworodka?

Urodzone w Niemczech i Anglii noworodki kąpie się dopiero tydzień po narodzinach, a polskie dużo wcześniej. Możesz jednak mieć wpływ na to, kiedy zostanie umyte twoje dziecko. Ale warto upewnić się, czy zbytnie odwlekanie pierwszej kąpieli ma sens.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog
pierwsza kąpiel noworodka
fot. Adobe Stock / mamotoja.pl
Moment, w którym powinna odbyć się pierwsza kąpiel noworodka, nie jest nigdzie ściśle określony. Zwykle dziecko zostaje umyte na oddziale szpitalnym w pierwszej dobie po narodzinach. Nie wszyscy rodzice wiedzą jednak, że kąpiel w szpitalu nie jest obowiązkiem. Jeśli w planie porodu zastrzeżesz, że chcesz zrobić to w domu, personel powinien uszanować twoją prośbę. Są jednak sytuacje, w których obmycie dziecka w szpitalu jest konieczne, np. gdy noworodek przyszedł na świat ubrudzony krwią i smółką. 

Dlaczego nie warto odwlekać pierwszej kąpieli w domu?

Umycie dziecka w wannie po powrocie ze szpitala nie jest zwykłą czynnością pielęgnacyjną. Choć maź płodowa, z którą maluszki przychodzą na świat, stanowi dla skóry ochronę, w domu najlepiej ją zmyć. Wraz z nią dziecko pozbędzie się groźnych drobnoustrojów, które – chcąc nie chcąc – przyniosło ze sobą ze szpitala. Choć będziecie podekscytowani i zmęczeni, warto znaleźć czas na umycie dziecka pierwszego dnia po powrocie do domu.

 
Pamiętaj! Ze względu na niebezpieczne chorobotwórcze bakterie szpitale nie są miejscem przyjaznym dzieciom. Dlatego po powrocie do domu nie warto zwlekać z kąpielą noworodka. 
Redakcja poleca: O co pytać nianię na pierwszym spotkaniu [WIDEO]
Wielu rodziców poszukujących opiekunki do dziecka zastanawia się, o co pytać nianię na pierwszym spotkaniu. Jest schemat, który pozwala przygotować się do takiej rozmowy. Powinna ona składać się z trzech etapów, które pozwolą poznać osobę niani, jej doświadczenie oraz to, w jaki sposób będzie zajmować się dzieckiem.

Czy kąpiel nie zaszkodzi pępkowi?

Nie powinno się tak zdarzyć. Do dziecięcej wanny należy nalać tyle wody, aby kikut pępowinowy znajdował się nad jej powierzchnią. Jeśli mimo wszystko pępek noworodka zamoczy się, wystarczy dokładnie osuszyć go wacikiem
Jak dokładnie oczyszczać i wyraźnie zmiękczyć skórę dziecka, nie wysuszając jej? Który płyn to potrafi?
Zobacz


Jak często należy kąpać noworodka?

Dziecka nie trzeba kąpać codziennie – według zaleceń nowo narodzone dziecko powinno być kąpane minimum dwa, trzy razy w tygodniu, a w pozostałe dni można oczyszczać jego ciało myjką. Specjaliści zwracają jednak uwagę, że kąpiel w wanience jest lepsza od mycia poza nią i pełni nie tylko rolę zabiegu pielęgnacyjnego, ale także pomaga dziecku się odprężyć i wyciszyć, a potem lepiej i dłużej spać.  

Czy można kąpać o dowolnej porze?

Jak najbardziej. Najważniejsze, aby wybierać taki moment w ciągu dnia, który odpowiada rodzicowi oraz jest odpowiedni dla dziecka. Na początku pewnie trudno uwierzyć, że mycie może być dla dziecka zabiegiem odprężającym, ponieważ podczas pierwszych kąpieli większość noworodków głośno płacze. Ale gdy tylko dziecko przyzwyczai się do zanurzania w wanience, zauważysz, że po kąpieli i nakarmieniu lepiej śpi.
Ważne! Jeśli chcesz kąpać je rano albo w południe, planuj dzień w ten sposób, by nie wychodzić później na spacer - może to sprzyjać przeziębieniom.

Czy kąpiel musi odbywać się w łazience?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wanienkę ustawiać w dziecięcym pokoju albo w sypialni rodziców. Żeby rozebranemu dziecku nie było za chłodno (noworodki często płaczą w kąpieli dlatego, że jest im zimno), w pokoju powinno być cieplej niż zazwyczaj. Idealna temperatura powietrza do kąpieli to ok. 24 stopnie C.

Czym myć noworodka?

Płynnymi środkami myjącymi, które są polecane dla dzieci od pierwszego dnia życia (powinny mieć taką informację na opakowaniu). Najlepsze są emolienty, czyli preparaty, które myją i chronią skórę przed wysuszeniem (kupuje się je w aptece). Jeśli wlałaś do kąpieli emolient, nie używaj już mydła, żeby nie zniweczył działania emolientu.
Uwaga! Nie zaleca się już kąpania noworodków w roztworze nadmanganianu potasu, potocznie zwanym kali. Stosuje się go tylko na zlecenie dermatologa.

Kiedy oczyszczać buzię dziecka?

Najlepiej zrobić to na przewijaku przed kąpielą lub po niej. Do pielęgnacji  buzi noworodka potrzebna jest przegotowana letnia woda, płyn do mycia ciała i wacik, którym delikatnie przeciera się twarz. Ważne jest umycie oczu dziecka. Prawidłowo robi się to wacikiem nasączonym solą fizjologiczną, każde oko oosbnym. Należy jednym ruchem przetrzeć oczko dziecka w kierunku od zewnątrz do wewnątrz, nigdy odwrotnie. 

Jaki szampon kupić noworodkowi?

Główka dziecka jest wrażliwa na działanie kosmetyków, więc do szóstego miesiąca najlepiej myć włosy płynem do kąpieli. Szampon może wysuszać skórę na główce dziecka. Można też stosować produkty 2w1, przeznaczone zarówno do ciała, jak i do skóry głowy noworodka. 

Czy po kąpieli należy natłuszczać skórę?

Po kąpieli trzeba delikatnie osuszyć ciałko dziecka, pamiętając, aby nie trzeć skóry ręcznikiem – wystarczy ją po prostu dotykać przez materiał. Dziecko o zdrowej skórze smaruj po kąpieli kremem nawilżającym lub balsamem przeznaczonym dla dzieci od pierwszego dnia życia albo nie używaj niczego. Jeśli dziecko ma suchą, pękającą i złuszczająca się skórę, smaruj ją tłustymi kremami nawet dwa razy dziennie. Rodzaj kremu najlepiej skonsultować z lekarzem dermatologiem.
Pamiętaj! Obecnie odchodzi się od stosowania oliwki po kąpieli, ponieważ może ona wysuszać skórę dziecka. Warto jej jednak używać jako kosmetyku do masażu.

Zobacz też:
 

 
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja: Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich, neonatolog

Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii. W Instytucie Matki i Dziecka kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 13 głosy

Zobacz także

Popularne tematy