tabletki
fot. fotolia.com

Kiedy podawać dziecku antybiotyk?

Nie warto bać się antybiotyków, ale też nie można wierzyć, że pomagają na wszystko. Antybiotyki to bardzo skuteczna broń, jednak zastosowana bez potrzeby przynosi więcej szkody niż pożytku. Wyjaśniamy wątpliwości, podpowiadamy, jak i kiedy je stosować.
tabletki
fot. fotolia.com
Antybiotyki są najlepszą, najbardziej skuteczną bronią przeciw chorobotwórczym drobnoustrojom - taki jest powszechny pogląd. To nie zawsze prawda! Środki te nie działają na wirusy, dlatego nie powinno się ich stosować w przypadku infekcji wirusowych.

Jak działają antybiotyki?

W uproszczeniu można powiedzieć, że antybiotyki działają dwojako:
  • hamują namnażanie się bakterii,
  • zabijają bakterie.
Oba sposoby są tak samo skuteczne. Dobrze dobrany antybiotyk zwalcza zakażenie wywołane przez bakterie. Ale wiele dziecięcych infekcji, np. ostre zapalenie gardła, jest w większości przypadków wywoływanych przez wirusy. Dlatego nie można ich pokonać antybiotykami!
Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.

Antybiotyk na infekcję bakteryjną

Leczenie infekcji bakteryjnej zaczyna się od antybiotyku, który ma wąskie spektrum działania, tzn. niszczy te bakterie, które wywołały chorobę. Lek o szerokim spektrum zwalcza wprawdzie bakterie odpowiedzialne za infekcję, ale przy okazji wyjaławia organizm z innych, które nie są szkodliwe. A ponieważ „przyroda nie lubi pustki”, zamiast nich mogą pojawić się zakażenia grzybicze, np. drożdżakowe.

Dlatego szerzej działający antybiotyk stosuje się dopiero wtedy, gdy lek o węższym spektrum nie zadziała. Problemem jest też niszczenie przez antybiotyk pożytecznych bakterii probiotycznych, które zapewniają równowagę mikroflory bakteryjnej w jelitach, regulują procesy trawienne i zapobiegają biegunkom. Z tego powodu podczas leczenia antybiotykiem i po nim maluch powinien dostawać jogurt, kefir lub mleko zsiadłe, zawierające żywe kultury bakterii, lub probiotyczny preparat z apteki.

Zanim podasz dziecku antybiotyk - diagnoza

Czasem lekarzowi trudno jest stwierdzić, jaka infekcja rozwija się u dziecka – wirusowa czy bakteryjna. Dzieje się tak zwłaszcza na początku choroby. Dlatego warto najpierw porozumieć się z pediatrą malca przez telefon. Oceni on, czy wizyta jest konieczna, czy też można poczekać 2-3 dni, stosując leczenie objawowe: np. płukanie gardła wodą z solą, a w razie wysokiej gorączki – podając paracetamol lub ibuprofen.

Rodzice czasami wywierają presję na lekarzu, by przepisał antybiotyk (licząc, że choroba skończy się szybciej). Ale i pediatrzy stosują niekiedy antybiotyk „na wszelki wypadek” – by, w razie pogorszenia się stanu zdrowia dziecka, nie narazić się na zarzut lekceważenia choroby. Pamiętaj jednak, że jeżeli dziecko niepotrzebnie otrzyma antybiotyk, obniży to jego odporność. A osłabiony organizm nie będzie w stanie skutecznie walczyć z atakującymi go wirusami!

Antybiotyki nie zawsze dobre dla dziecka

W Polsce antybiotyki zapisuje się nadmiernie, zwłaszcza dzieciom. Częste ich podawanie powoduje, że coraz więcej bakterii staje się na nie opornych. Grozi to tym, że już niedługo nie będzie czym leczyć groźnych infekcji bakteryjnych! Już są takie trudności w przypadku chorób wywoływanych przez niektóre szczepy pneumokoków, gronkowców, enterokoków. Na niektórych oddziałach szpitalnych aż 80 proc. szczepów bakterii jest opornych na antybiotyki.

Alergia na antybiotyk

Antybiotyki mogą uczulać. Jeśli po podaniu leku u dziecka pojawi się wysypka, wymioty, obrzęk, skontaktuj się z lekarzem. Być może lekarstwo trzeba będzie zmienić. Malec nie powinien być nim już więcej leczony.

Czasem antybiotyki mogą uszkadzać narządy wewnętrzne. Znane są np. skutki uboczne gentamycyny, która uszkadza słuch. Takie powikłania występują, na szczęście, bardzo rzadko!

Antybiotyk - instrukcja obsługi

Nie nakłaniaj lekarza, by przy każdej infekcji dziecka zapisywał antybiotyk. Jeżeli już otrzyma taki lek, podawaj go zgodnie z zaleceniem pediatry i nie skracaj czasu kuracji. Jeżeli dziecko ma brać antybiotyk 2 razy dziennie, oznacza to podawanie go co 12 godzin, jeśli 3 razy – co 8 godzin, i, niestety, trzeba malucha budzić w nocy.

Gdyby po 2-3 dobach nie było poprawy, skontaktuj się z lekarzem. Zapewne lek trzeba będzie zmienić. Kuracja antybiotykowa nie powinna trwać krócej niż 5-7 dni (wyjątek to Sumamed, wystarczy go podawać 3 dni). Nie przerywaj jej, bo po chwilowej poprawie bakterie mogą zaatakować ze zdwojoną siłą!

Czytaj też ulotki dołączane do leku. Dowiesz się o ewentualnych skutkach ubocznych, a także więcej o działaniu i podawaniu lekarstwa.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy