Objawy ciąży
fot. Adobe Stock

Objawy ciąży. Pierwsze, wczesne, nietypowe – opisujemy wszystkie objawy ciąży

Objawy ciąży - jak je rozpoznać? Tuż po zapłodnieniu w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Na tym etapie zwykle nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jesteśmy w ciąży. Ale część przyszłych mam wyczuwa subtelne, a czasem nawet dość wyraźne różnice w samopoczuciu. Czy to możliwe?
Małgorzata Wódz
Objawy ciąży
fot. Adobe Stock
Pierwsze objawy ciąży mogą się pojawić, zanim zauważysz brak miesiączki. Niektóre kobiety już w pierwszych dniach po zapłodnieniu czują się „inaczej”. Obserwują zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury i ból brzucha (a właściwie jego pobolewanie). W pierwszych dniach ciąży organizm może dawać znać, że zaczyna się nowy rozdział w twoim życiu. Sprawdzamy, kiedy można zauważyć bardzo wczesne objawy ciąży. Opisujemy wszystkie oznaki zapłodnienia, które podpowiedzą Ci, że jesteś w ciąży, zanim jeszcze zrobisz test!
 

Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu

Pierwsze objawy ciąży mogą dać o sobie znać tuż po zapłodnieniu (w 1-2 tygodniu przed terminem miesiączki). Bardziej wrażliwe kobiety mogą poczuć się inaczej niż zwykle. W pierwszych dniach ciąży nie poczujesz mdłości ani nie będą cię męczyć wymioty. Organizm może sygnalizować pierwsze objawy ciąży poprzez:
 • Wzrost temperatury ciała – w dniach po zapłodnieniu (przez ok. 3 tygodnie) termometr może pokazywać o pół stopnia więcej. Ten symptom widzą kobiety, które codziennie rano mierzą temperaturę. To skutek wzrostu poziomu ważnego dla początków ciąży hormonu – progesteronu (luteiny).
 • Zatrzymanie wody w organizmie – cześć przyszłych mam odczuwa tę dolegliwość w pierwszych dniach tuż po zapłodnieniu. Łatwo ją pomylić z PMS-em, który pojawia się przed miesiączką.
 • Tkliwość piersi – może jej towarzyszyć mrowienie, a czasem nawet ból. Dolegliwości w pierwszych dniach ciąży są silniejsze niż te, które odczuwasz przed miesiączką.
 • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy – w pierwszych dniach ciąży zauważalnie zwiększa się ilość śluzu szyjkowego, który zawiera komórki nabłonka (biała wydzielina).
 • Krwawienie implantacyjne (plamienie) – pojawia się 5–10 dni po zapłodnieniu, czyli przed terminem, w którym wystąpiłaby miesiączka. Obserwuje je niemal 1/3 ciężarnych. W tym czasie zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

pierwsze objawy ciąży
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...

Pierwsze objawy ciąży a brak miesiączki 

Brak miesiączki w przewidywanym terminie może świadczyć o ciąży, ale nie musi. Spóźniający się okres miewa też inne przyczyny – na opóźnienie może wpłynąć podróż lub silny stres. Na wszelki wypadek warto zrobić test ciążowy. Jeśli pokaże dwie kreski, zaczniesz zwracać uwagę na inne objawy ciąży widoczne w tym czasie:
 • Powiększenie piersi – ok. 6-8. tygodnia biust staje się większy i twardszy. Bardziej widać znajdujące się pod skórą żyłki. 
 • Nudności – zaczynają dokuczać około 6. tygodnia ciąży (zwykle między 5–12. tygodniem). Najsilniejsze są ok. 9–10. tygodnia. Niektóre ciężarne z uporczywymi mdłościami i wymiotami zmagają się niemal do porodu i muszą korzystać z pomocy lekarza.
 • Potrzeba częstszego oddawania moczu – pojawia się 2–3 tygodnie po poczęciu. Pierwsze tygodnie ciąży często upływają pod znakiem biegania do toalety, także w nocy. Ten dokuczliwy objaw ustępuje około 12. tygodnia ciąży. Wtedy macica zaczyna rosnąć w górę i przestaje uciskać pęcherz moczowy.
 
Jeśli jesteś w ciąży, w twoim organizmie rośnie poziom beta HCG. To hormon, którego stężenie wykrywają testy ciążowe. Czułe testy mogą wykryć go już 10 dnia po zapłodnieniu, mniej czułe – po 14. dniach. Beta HCG można również zbadać w laboratorium, oznacza się go we krwi.
e-book Odporność dziecka konsultacja dr P. Grzesiowski

Inne wczesne objawy ciąży

Pierwsze objawy ciąży wymieniane przez przyszłe mamy, to także:
 • ból brzucha – taki jak w czasie miesiączki
 • pobolewanie podbrzusza – związane z implantacją zarodka (trwa 1 lub 2 dni)
 • dziwne uczucie w podbrzuszu – odczuwane przez bardziej wrażliwe kobiety
 • kłucie w okolicy jajników – podobne jak przed miesiączką
 • ogromne zmęczenie – wynika ze zmian hormonalnych
 • nadmierna senność – to również sprawka hormonów ciążowych
 • rozdrażnienie (podobne jak przy PMS) – a czasem też nadmierny spokój
 • niepokój, skłonność do płaczu – zaburzenia równowagi emocjonalnej mają związek z hormonami
 • zachcianki – czyli ochota na wybrane potrawy
 • awersja do niektórych pokarmów i napojów (np. do słodyczy, kawy, ale też do papierosów)
 • większy apetyt lub jego brak – świadczy o zmianie metabolizmu
 • zmiana smaku lub metaliczny posmak w ustach – za to również odpowiadają ciążowe hormony
 • nadwrażliwość na zapachy – może prowadzić do mdłości, pojawia się dopiero po terminie miesiączki
 • infekcja pochwy – w ciąży łatwiej do niej dochodzi
 • ściemnienie brodawek sutkowych – to skutek wzrostu poziomu progesteronu
 • zaparcia – pojawiają się czasami
 

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Kiedy można poznać pierwsze objawy ciąży? W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych symptomów ciąży można podać przybliżony czas występowania.
 
 
Wczesne
objawy ciąży  
Kiedy się
pojawiają?
wzrost temperatury ciała tuż po zapłodnieniu
(przez ok. 3 tygodnie)
zatrzymanie wody
w organizmie
po zapłodnieniu
(przed terminem miesiączki)
krwawienie implantacyjne
(plamienie)
5-10 dni przed
terminem miesiączki
tkliwość piersi przed terminem miesiączki
częste siusianie 2-3 tygodnie
po zapłodnieniu
nadwrażliwość na zapachy po terminie miesiączki
nudności 5-12 tydzień
po zapłodnieniu
powiększenie piersi 6-8 tydzień
po zapłodnieniu
 

Nietypowe objawy ciąży:

Czasem w pierwszych dniach ciąży możemy dawać zauważać inne symptomy. Kobiety, które spodziewają się dziecka w pierwszych tygodniach mogą zauważyć u siebie takie zmiany jak:
 • utrata wagi
 • uczucie gorąca
 • dziwne sny
 • większa ochota na seks
 • ślinotok
 • zgaga
 • przeziębienie (większa podatność na infekcje)

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Te bardzo czułe testy ciążowe gwarantują ponad 99% skuteczności! Kup je taniej online:
 

Brak objawów ciąży a ciąża

Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś w ich organizmie się zmieniło. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np., gdy mają nieregularne miesiączki.

Objawy ciąży pozamacicznej

Na początku ciąży pozamacicznej kobieta czuje się tak samo jak w normalnej ciąży. Niepokojące objawy pojawiają się między 4–8 tygodniem. Są nimi narastający ból brzucha i plamienie lub nawet silne krwawienie. Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym życiu kobiety. Jeśli przypuszczasz, że doszło do zapłodnienia, zrób test ciążowy i umów się na wizytę do ginekologa. Ciążę pozamaciczną wykrywa badanie USG.

Ciąża a PMS Tak objawia się ciąża czy miesiączka? 

Wczesne objawy ciąży mogą świadczyć o zbliżającym się okresie. Dlatego objawy ciąży i napięcie przedmiesiączkowe łatwo pomylić. Napięte piersi, lekko wzdęty brzuch, nerwowość, senność – tak możesz czuć się podczas PMS. Gorsze samopoczucie, podwyższoną temperaturę możesz zrzucić też na karb przeziębienia. A problemy z układem pokarmowym, mdłości i wzdęcia – na zatrucie pokarmowe lub stres. Zwykle jednak wrażliwe kobiety, u których doszło do zapłodnienia, wyczuwają, że tym razem to jednak coś innego. 

 
Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana przyszła mama wie, jak dbać o zdrowie swoje i dziecka - nawet w trudnych czasach!
 
#mamabezporównania mamotoja.pl
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 35 głosy

Zobacz także

Popularne tematy