Pierwsze objawy ciąży
fot. Adobe Stock

Pierwsze objawy ciąży – kiedy się pojawiają i jaki mają charakter?

Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się tuż po zapłodnieniu, gdy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Na tym etapie kobieta zwykle nie zdaje sobie sprawy, że jest w ciąży, ale może wyczuwać subtelne, a czasem dość wyraźne różnice w samopoczuciu. Wymieniamy pełną listę objawów ciąży, które pojawiają się jako pierwsze, podajemy przybliżony czas, kiedy ciężarna może je odczuwać.
Małgorzata Wódz
Pierwsze objawy ciąży
fot. Adobe Stock
Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, zanim zauważysz brak miesiączki. Bardziej wrażliwe kobiety już w pierwszych dniach po zapłodnieniu czują się inaczej niż zwykle. W tym czasie mogą zaobserwować u siebie wczesne objawy ciąży, czyli między innymi zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, ból brzucha (a właściwie jego pobolewanie), plamienie, ból jajników czy zgagę. Opisujemy wczesne oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim zrobisz test ciążowy oraz symptomy, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie, również uważane za tzw. pierwsze objawy ciąży.

Spis treści: 
 1. Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu 
 2. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
 3. Jakie są pierwsze objawy ciąży – lista
 4. Nietypowe objawy ciąży
 5. Brak miesiączki – czy to ciąża?
 6. Objawy ciąży czy objawy miesiączki?
 7. Ciąża bez objawów
 8. Objawy ciąży pozamacicznej

Pierwsze objawy ciąży po zapłodnieniu

W pierwszych dniach ciąży organizm może dawać znać, że zaczyna się nowy rozdział w życiu. Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się w pierwszym–drugim tygodniu przed terminem miesiączki. Na tym etapie nie poczujesz mdłości ani nie będą męczyć cię wymioty. Organizm może sygnalizować, że doszło do zapłodnienia poprzez:
 • Wzrost temperatury ciała – w dniach po zapłodnieniu (przez ok. 3 tygodnie) termometr może pokazywać o pół stopnia więcej. Ten symptom widzą kobiety, które codziennie rano mierzą temperaturę. To skutek wzrostu poziomu ważnego dla początków ciąży hormonu – progesteronu (luteiny).
 • Zatrzymanie wody w organizmie – cześć przyszłych mam odczuwa tę dolegliwość w pierwszych dniach tuż po zapłodnieniu. Łatwo ją pomylić z PMS-em, który pojawia się przed miesiączką.
 • Tkliwość piersi – może jej towarzyszyć mrowienie, a czasem nawet ból. Dolegliwości w pierwszych dniach ciąży są silniejsze niż te, które odczuwasz przed miesiączką.
 • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy (śluzu) – w pierwszych dniach ciąży zauważalnie zwiększa się ilość śluzu szyjkowego, który zawiera komórki nabłonka (biała wydzielina).
 • Krwawienie implantacyjne (plamienie) – pojawia się 5–10 dni po zapłodnieniu, czyli przed terminem, w którym wystąpiłaby miesiączka. Obserwuje je niemal 1/3 ciężarnych. W tym czasie zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy.  

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych symptomów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania.  
 
Wczesne
objawy ciąży  
Kiedy się
pojawiają?
wzrost temperatury ciała tuż po zapłodnieniu
(przez ok. 3 tygodnie)
zatrzymanie wody
w organizmie
po zapłodnieniu
(przed terminem miesiączki)
krwawienie implantacyjne
(plamienie)
5-10 dni przed
terminem miesiączki
tkliwość piersi przed terminem miesiączki
częste siusianie 2-3 tygodnie
po zapłodnieniu
nadwrażliwość na zapachy po terminie miesiączki
nudności 5-12 tydzień
po zapłodnieniu
powiększenie piersi 6-8 tydzień
po zapłodnieniu
 

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Oto pełna lista wczesnych objawów ciąży zgłaszanych przez ciężarne w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu:
 • ból brzucha – taki jak w czasie miesiączki
 • pobolewanie podbrzusza – związane z implantacją zarodka (trwa 1 lub 2 dni)
 • dziwne uczucie w podbrzuszu – odczuwane przez bardziej wrażliwe kobiety
 • ból jajników – podobne jak przed miesiączką
 • ogromne zmęczenie – wynika ze zmian hormonalnych
 • nadmierna senność – to również sprawka hormonów ciążowych
 • rozdrażnienie (podobne jak przy PMS) – a czasem też nadmierny spokój
 • niepokój, skłonność do płaczu – zaburzenia równowagi emocjonalnej mają związek z hormonami
 • zachcianki – czyli ochota na wybrane potrawy
 • awersja do niektórych pokarmów i napojów (np. do słodyczy, kawy, ale też do papierosów)
 • większy apetyt lub jego brak – świadczy o zmianie metabolizmu
 • zmiana smaku lub metaliczny posmak w ustach – za to również odpowiadają ciążowe hormony
 • nadwrażliwość na zapachy – wyostrzenie węchu może prowadzić do mdłości, pojawia się dopiero po terminie miesiączki
 • infekcja pochwy – w ciąży łatwiej do niej dochodzi
 • ściemnienie brodawek sutkowych – to skutek wzrostu poziomu progesteronu
 • zaparcia – pojawiają się czasami
 • biegunka – jest to dolegliwość, która występuje dość często (nie jest jednak charakterystycznym objawem ciąży). Może ja wywołać działanie hormonów. Zazwyczaj przebiega łagodnie i nie wymaga interwencji.
 • zanik miesiączki – (może pojawić się niewielkie krwawienie implementacyjne)
 • potrzeba częstszego oddawania moczu – pojawia się 2–3 tygodnie po poczęciu. Pierwsze tygodnie ciąży często upływają pod znakiem biegania do toalety, także w nocy. Ten dokuczliwy objaw ustępuje około 12. tygodnia ciąży. Wtedy macica zaczyna rosnąć w górę i przestaje uciskać pęcherz moczowy
 • zmiany w piersiach (większa tkliwość i powiekszenie) – ok. 6-8. tygodnia biust staje się większy i twardszy. Bardziej widać znajdujące się pod skórą żyłki
 • nudności i wymioty – zaczynają dokuczać dopiero około 6. tygodnia ciąży (zwykle między 5-12. tygodniem). Najsilniejsze są ok. 9-10. tygodnia. Niektóre ciężarne z uporczywymi mdłościami i wymiotami zmagają się niemal do porodu i muszą korzystać z pomocy lekarza.  
Jeśli jesteś w ciąży, w twoim organizmie rośnie poziom beta HCG. To hormon, którego stężenie wykrywają testy ciążowe. Czułe testy mogą wykryć go już 10 dnia po zapłodnieniu, mniej czułe – po 14. dniach. Beta HCG można również zbadać w laboratorium, oznacza się go we krwi.
Zobacz też: Objawy ciąży w pierwszym tygodniu .

e-book Odporność dziecka konsultacja dr P. Grzesiowski

Nietypowe objawy ciąży

Czasem w pierwszych dniach ciąży możemy dawać zauważać inne symptomy. Kobiety, które spodziewają się dziecka w pierwszych tygodniach mogą zauważyć u siebie takie zmiany jak:
 • utrata wagi
 • uczucie gorąca
 • dziwne sny
 • większa ochota na seks
 • ślinotok
 • zgaga
 • przeziębienie (większa podatność na infekcje)

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Te bardzo czułe testy ciążowe gwarantują ponad 99% skuteczności! Kup je taniej online:

Brak miesiączki – czy to ciąża?

Brak miesiączki w przewidywanym terminie może świadczyć o ciąży, ale nie musi. Spóźniający się okres miewa też inne przyczyny – na opóźnienie może wpłynąć podróż lub silny stres. Na wszelki wypadek warto zrobić test ciążowy. Jeśli pokaże dwie kreski, zaczniesz zwracać uwagę na inne objawy ciąży widoczne w tym czasie, do których należą nudności, częstsza potrzeba oddawania moczu, większa wrażliwość piersi.

Objawy ciąży czy miesiączki? 

Wczesne objawy ciąży można pomylić z napięciem przedmiesiączkowym. Napięte piersi, lekko wzdęty brzuch, nerwowość, senność – to typowe symptomy PMS. Gorsze samopoczucie, podwyższoną temperaturę możesz zrzucić też na karb przeziębienia. A problemy z układem pokarmowym, mdłości i wzdęcia – na zatrucie pokarmowe lub stres. Zwykle jednak wrażliwe kobiety, u których doszło do zapłodnienia, wyczuwają, że tym razem to jednak coś innego. 

pierwsze objawy ciąży

Brak objawów ciąży a ciąża

Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś w ich organizmie się zmieniło. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np., gdy mają nieregularne miesiączki.

Objawy ciąży pozamacicznej

Na początku ciąży pozamacicznej kobieta czuje się tak samo jak w normalnej ciąży. Niepokojące objawy pojawiają się między 4–8 tygodniem. Są nimi narastający ból brzucha i plamienie lub nawet silne krwawienie. Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym życiu kobiety. Jeśli przypuszczasz, że doszło do zapłodnienia, zrób test ciążowy i umów się na wizytę do ginekologa. Ciążę pozamaciczną wykrywa badanie USG.
 

 

Artykuł opublikowany w ramach akcji #MamaBezPorównania. Bo niezrównana przyszła mama wie, jak dbać o zdrowie swoje i dziecka - nawet w trudnych czasach!
 
#mamabezporównania mamotoja.pl

Zobacz też:
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...
Oceń artykuł

Ocena 5 na 37 głosy

Zobacz także

Popularne tematy