Pierwsze objawy ciąży
fot. Adobe Stock

Pierwsze objawy ciąży: bardzo wczesne, typowe i nietypowe. Kiedy się pojawiają?

Pierwsze objawy ciąży takie jak delikatne plamienie, ból brzucha czy wzrost temperatury mogą pojawić się już po tygodniu od zapłodnienia, czyli nawet przed spodziewaną miesiączką. To wtedy w organizmie rusza lawina hormonalnych zmian. Nie wszystkie objawy wczesnej ciąży są jednak typowe.
Małgorzata Wódz
Pierwsze objawy ciąży
fot. Adobe Stock
Pierwsze objawy ciąży mogą pojawić się, jeszcze zanim zauważysz brak miesiączki. Już nawet po tygodniu od zapłodnienia niektóre ciężarne mogą zaobserwować u siebie wczesne objawy ciąży, czyli między innymi zmieniony śluz (białą wydzielinę), wzrost temperatury ciała, delikatny ból brzucha, plamienie, ból jajników czy zgagę. Opisujemy wczesne oznaki zapłodnienia, które mogą sugerować, że jesteś w ciąży, zanim wykonasz pozytywny test ciążowy. Sprawdź też typowe i nietypowe objawy, które pojawiają się na nieco późniejszym etapie ciąży.

Spis treści: 
 1. Pierwsze objawy ciąży przed miesiączką
 2. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?
 3. Jakie są objawy wczesnej ciąży po zapłodnieniu? [PEŁNA LISTA]
 4. Nietypowe objawy wczesnej ciąży
 5. Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży?
 6. PMS czy pierwsze objawy ciąży?
 7. Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej

Pierwsze objawy ciąży przed miesiączką

Najwcześniejsze – pierwsze – objawy ciąży mogą pojawić się już w pierwszym lub drugim tygodniu przed terminem miesiączki, jednak zdarza się to relatywnie rzadko. Na tym etapie nie poczujesz jeszcze ciążowych mdłości ani nie będą męczyć cię wymioty.

Pierwsze objawy ciąży to:
 • Wzrost temperatury ciała – w pierwszych dniach po zapłodnieniu (przez ok. 3 tygodnie) termometr może pokazywać o pół stopnia więcej. Ten pierwszy objaw ciąży widzą kobiety, które codziennie rano mierzą temperaturę. To skutek wzrostu poziomu ważnego dla początków ciąży hormonu – progesteronu (luteiny).
 • Zatrzymanie wody w organizmie – cześć przyszłych mam odczuwa tę dolegliwość w pierwszych dniach tuż po zapłodnieniu. Łatwo ją pomylić z PMS-em, który pojawia się przed miesiączką.
 • Tkliwość piersi – ból piersi w ciąży może być silniejszy niż ten, który pojawia się tuż przed miesiączką bądź w jej pierwszych dniach. Niektóre kobiety zwracają uwagę na ból i nadwrażliwość sutków we wczesnej ciąży.
 • Zwiększenie ilości wydzieliny z pochwy (śluzu) – w pierwszych dniach ciąży zauważalnie zwiększa się ilość śluzu szyjkowego, który zawiera komórki nabłonka (prawidłowy śluz w ciąży powinien być białawy).
 • Plamienie implantacyjne (krwawienie) – pojawia się 5-10 dni po zapłodnieniu, czyli przed terminem, w którym wystąpiłaby miesiączka. Obserwuje je niemal 1/3 ciężarnych. W tym czasie zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy.  

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

W przypadku kilku charakterystycznych wczesnych objawów ciąży można podać przybliżony czas ich występowania.  
 
Pierwsze
objawy ciąży  
Kiedy się
pojawiają?
wzrost temperatury ciała tuż po zapłodnieniu
(przez ok. 3 tygodnie)
zatrzymanie wody
w organizmie
po zapłodnieniu
(przed terminem miesiączki)
krwawienie implantacyjne
(plamienie)
5-10 dni przed
terminem miesiączki
tkliwość piersi przed terminem miesiączki
częste siusianie 2-3 tygodnie
po zapłodnieniu
nadwrażliwość na zapachy po terminie miesiączki
nudności 5-12 tydzień
po zapłodnieniu
powiększenie piersi 6-8 tydzień
po zapłodnieniu
Niektóre kobiety od samego początku czują, że coś w ich organizmie się zmieniło i obserwują u siebie pierwsze objawy ciąży. Inne przez kilka, a nawet kilkanaście tygodni nie zdają sobie sprawy, że spodziewają się dziecka. Dzieje się tak np. gdy cierpią na zaburzenia miesiączkowania. Warto też pamiętać, że test ciążowy może się mylić i np. nie wykryje zapłodnienia na zbyt wczesnym etapie. Aby wykazał jak najbardziej wiarygodny wynik, należy go wykonać pierwszego dnia spodziewanej miesiączki, która się opóźnia, a nawet kilka dni później.

Jakie są objawy wczesnej ciąży po zapłodnieniu? [PEŁNA LISTA]

Objawy ciąży w pierwszych tygodniach mogą być przeróżne. Niektóre pojawiają się zaraz po zapłodnieniu, inne dopiero po kilku tygodniach. Poniżej przedstawiamy całą listę wczesnych objawów ciąży, które mogą pojawić się przed spodziewaną miesiączką i później:
 • ból brzucha – taki jak w czasie miesiączki,
 • pobolewanie podbrzusza – związane z implantacją zarodka (trwa 1 lub 2 dni),
 • ból jajnika – podobny jak przed miesiączką,
 • ogromne zmęczenie i nadmierna senność – wynikają ze zmian hormonalnych,
 • rozdrażnienie (podobne jak przy PMS),
 • niepokój, skłonność do płaczu – zaburzenia równowagi emocjonalnej mają związek z hormonami,
 • zachcianki – czyli ochota na wybrane potrawy,
 • awersja do niektórych pokarmów i napojów (np. do słodyczy, kawy, ale też do zapachu papierosów),
 • większy apetyt lub jego brak – świadczy o zmianie metabolizmu,
 • zmiana smaku lub metaliczny posmak w ustach – za to również odpowiadają ciążowe hormony,
 • nadwrażliwość na zapachy – wyostrzenie węchu może prowadzić do mdłości, ale pojawia się dopiero po terminie miesiączki,
 • infekcja pochwy – w ciąży łatwiej do niej dochodzi,
 • ściemnienie brodawek sutkowych – to skutek wzrostu poziomu progesteronu,
 • zaparcia,
 • biegunka – jest to dolegliwość, która występuje dość często (nie jest jednak charakterystycznym objawem ciąży). Może ja wywołać działanie hormonów. Zazwyczaj przebiega łagodnie i nie wymaga interwencji,
 • częste oddawanie moczu – pojawia się ok. 2-3 tygodnie po poczęciu. Pierwsze tygodnie ciąży często upływają pod znakiem biegania do toalety, także w nocy. Ten dokuczliwy objaw ustępuje około 12. tygodnia ciąży. Wtedy macica zaczyna rosnąć w górę i przestaje uciskać pęcherz moczowy,
 • zmiany w piersiach (większa tkliwość i powiększenie) – ok. 6-8. tygodnia biust staje się większy i twardszy. Bardziej widać znajdujące się pod skórą żyłki,
 • nudności i wymioty – zaczynają dokuczać dopiero około 6. tygodnia ciąży (zwykle między 5.-12. tygodniem). Najsilniejsze są ok. 9.-10. tygodnia. Niektóre ciężarne z uporczywymi mdłościami i wymiotami zmagają się niemal do porodu i muszą korzystać z pomocy lekarza.  

pierwsze objawy ciąży infografika
Jeśli jesteś w ciąży, w twoim organizmie rośnie poziom beta hCG. To hormon, którego stężenie wykrywają testy ciążowe. Czułe testy mogą wykryć go już 10. dnia po zapłodnieniu, mniej czułe – po 14 dniach. Beta hCG można również zbadać w laboratorium, oznacza się go we krwi.

Nietypowe objawy wczesnej ciąży

Czasem ciężarne mogą zauważać mniej typowe oznaki ciąży. Objawy w ciąży zaraz po zapłodnieniu to na przykład:
 • utrata wagi,
 • uczucie gorąca,
 • dziwne sny,
 • większa ochota na seks,
 • ślinotok,
 • zgaga,
 • przeziębienie (większa podatność na infekcje).

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Te bardzo czułe testy ciążowe gwarantują ponad 99 proc. skuteczności! Kup je taniej online:

Brak miesiączki – czy to zawsze oznaka ciąży?

Brak miesiączki to pierwszy charakterystyczny objaw ciąży, ale spóźniający się okres miewa też inne przyczyny – na opóźnienie może wpłynąć podróż, zmiana klimatu, problemy hormonalne, restrykcyjna dieta lub silny stres.  Na wszelki wypadek zawsze warto zrobić test ciążowy.

PMS czy pierwsze objawy ciąży? 

Wczesne objawy ciąży często mylone są z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Napięte piersi, lekko wzdęty brzuch, nerwowość, senność – to typowe symptomy PMS. Do jego objawów należy także ogólne gorsze samopoczucie czy lekko podwyższona temperatura, a także problemy z układem pokarmowym, mdłości i wzdęcia – które kobiety często mylnie diagnozują jako zatrucie pokarmowe lub stres. 

Pierwsze objawy ciąży pozamacicznej

Na początku ciąży pozamacicznej kobieta czuje się tak samo jak w normalnej ciąży. Niepokojące objawy pojawiają się między 4.-8. tygodniem i są to zazwyczaj:
 • narastający ból brzucha,
 • plamienie lub nawet silne krwawienie.

Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym życiu kobiety, więc jeśli test ciążowy jest pozytywny bądź przypuszczasz, że doszło do zapłodnienia, a możesz zaobserwować niepokojące objawy, jak najszybciej zgłoś się do lekarza! Ciążę pozamaciczną wykrywa badanie USG.
 

Zobacz też:
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...
Oceń artykuł

Ocena 5 na 43 głosy

Zobacz także

Popularne tematy