Kiedy przydaje się laktator? [Wideo]

Zazwyczaj młode mamy korzystają z laktatora wtedy, gdy chcą odciągnąć pokarm na zapas lub kiedy muszą zostawić maluszka pod opieką taty lub babci. Tymczasem laktator sprawdza się także w wielu innych sytuacjach. Jakich? Zobacz film.


Z reguły laktator kojarzy się z odciąganiem mleka na zapas lub wtedy, gdy mama musi gdzieś wyjść. Tymczasem urządzenie to przydaje się nie tylko w nagłych sytuacjach, ale także w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie.

Kiedy przydaje się laktator?

 

Laktator to jedno z niezbędnych akcesoriów każdej karmiącej mamy, szczególnie gdy:

 
  • Dochodzi do zastoju pokarmu. Istnieje wtedy konieczność pobudzania laktacji i stymulowania piersi. Laktator może ci pomóc w zwiększeniu ilości pokarmu. Pamiętaj, że aby zwiększyć ilość pokarmu powinnaś jak najczęściej przystawiać maluszka do piersi.
  • Masz nawał mleczny. Odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu z piersi, przyniesie ci ulgę, a twemu maluszkowi ułatwi uchwycenie brodawki.  
  • Twoje brodawki są poranione. Chcąc je zregenerować, odciągaj mleko co jakiś czas. Pomoże ci to utrzymać laktację.
  • Musisz na pewien czas zostawić maluszka pod opieką np. taty lub babci.
  • Konieczna będzie dłuższa rozłąka z dzieckiem, np. powrót do pracy po urlopie macierzyńskim.
  • Nie masz możliwości karmienia maluszka piersią, ale jednocześnie chciałabyś dostarczyć mu swój naturalny pokarm. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest właśnie laktator.

Jaki laktator wybrać?

Wybierając laktator pamiętaj, że niezwykle ważny jest komfort odciągania – od tego zależy, ile pokarmu dasz swojemu maluszkowi. Gdy znajdujesz się w wygodnej pozycji i jesteś zrelaksowana, wówczas mleko łatwiej wypływa. Jeśli zamierzasz sporadycznie odciągać mleko, wybierz laktator ręczny Philips Avent. Posiada on specjalną konstrukcję z krótką szyjką, przez co mleko z piersi trafia bezpośrednio do butelki, nawet jeśli siedzisz prosto. Usiądź wygodnie, nie pochylając się do przodu i pozwól, aby miękka nakładka delikatnie stymulowała wypływ mleka. Laktator ręczny Philips Avent jest niewielki, poręczny i umożliwia łatwą obsługę jedną ręką. Łatwo go również przechowywać i przenosić, a odciąganie pokarmu w podróży jest bardzo dyskretne. W zestawie znajduje się też butelka w komplecie. Dla łatwiejszego łączenia karmienia piersią i butelką wybierz szeroki smoczek butelki Natural, przypominający kształtem kobiecą pierś – pozwala on dziecku przyssać się w naturalny sposób.

Jeśli zamierzasz karmić częściej, lepszy będzie dla Ciebie laktator elektryczny Philips Avent. Charakteryzuje się on wyjątkową konstrukcją, która sprawia, że pokarm trafia bezpośrednio do butelki lub pojemnika, nawet jeśli siedzisz prosto. Oznacza to, że możesz siedzieć wygodniej podczas używania laktatora i nie musisz pochylać się do przodu, aby cały pokarm znalazł się w butelce. Wygodna pozycja i odprężenie podczas odciągania pokarmu sprawiają, że pokarm łatwiej wypływa. Po włączeniu laktator automatycznie przechodzi w tryb delikatnej stymulacji, aby uruchomić wypływ pokarmu. Następnie możesz wybrać jedno z 3 ustawień odciągania — zgodnie ze swoimi preferencjami.

 
Urządzenie posiada nakładkę masującą, która ma miękką, aksamitną fakturę i która jest ciepła w dotyku — dzięki temu wygodnie i delikatnie stymuluje wypływ pokarmu. Nakładka została zaprojektowana tak, aby naśladować ssanie dziecka i delikatnie wspomagać stymulowanie wypływu pokarmu. 
 

Oprócz samego laktatora warto mieć pod ręką kilka przydatnych akcesoriów, które sprawią, że jako karmiąca mama będziesz się czuła bardziej komfortowo. Na pewno przydadzą się wkładki laktacyjne, które zbierają sączące się z piersi mleko. Taką samą funkcję pełnią muszle laktacyjne do noszenia w biustonoszu, ale dodatkowo zapewniają doskonałą ochronę dla obolałych i podrażnionych brodawek. Muszle ułatwiają ich gojenie się i chronią przed otarciami dzięki specjalnym dziurkom zapewniającym dostęp powietrza. Z kolei osłonki na piersi wykonane z bardzo miękkiego silikonu bez zapachu i smaku chronią brodawki sutkowe przed podrażnieniem i pękaniem spowodowanym karmieniem piersią, a ich motylkowy kształt zapewnia dziecku większy kontakt z piersią podczas karmienia. A dzięki specjalnym kubeczkom lub jednorazowym woreczkom do przechowywania pokarmu, będziesz mogła bez trudu przechować odciągnięty pokarm.
 

Kompletujesz wyprawkę dla dziecka? Więcej przydatnych akcesoriów znajdziesz na: Philips

Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka