Pandemia koronawirus
fot. Adobe Stock

Kiedy skończy się pandemia? Eksperci podali daty!

Czy koronawirus kiedyś zniknie, czy będziemy musieli nauczyć się z nim żyć? Według prognoz ekspertów i wirusologów – możliwe są dwa warianty: ten bardziej optymistyczny i ten najgorszy.
Aleksandra Zaborowska
Pandemia koronawirus
fot. Adobe Stock
Od kilku tygodni regularnie pobijamy nowe rekordy zachorowań na COVID-19. Kiedy skończy się pandemia? Na to pytanie odpowiadają analitycy z firmy ExMetrix, którzy analizują dane o pandemii w Polsce, a także dr Tomasz Dzieciątkowski oraz prof. Krzysztof Pyrć. Eksperci są zgodni - wiele zależy od tempa wynalezienia skutecznej szczepionki na COVID-19.

Czy pandemia skończy się w 2021 roku?

Według dr Dzieciątkowskiego wersja optymistyczna zakłada, że na początku 2021 pojawi się skuteczna szczepionka. W tej sytuacji pandemia powinna wygasnąć pod koniec przyszłego roku.

Ale jeśli wynalezienie skutecznej szczepionki nie dojdzie do skutku, pandemia może trwać jeszcze nawet 2 lub 3 lata.
„W tym czasie musimy zachowywać dystans społeczny i nosić maseczki” - przestrzega dr Dzieciątkowski.
Redakcja poleca: Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]
Smog truje nas, ale musimy jakoś z nim żyć. Czy my się jeszcze nim przejmujemy? Zapytaliśmy o to przechodniów.

Jak długo potrwa pandemia? Mówią eksperci z ExMetrix

Firma Exmetrix podała ostatnio najnowszą prognozę co do rozwoju pandemii. Poprzednie prognozy tej firmy sprawdzały się aż w 95,1%. Niestety eksperci potwierdzają nasze obawy: w najbliższych dniach liczby nadal będą rosnąć, a kolejne rekordy są nadal przed nami.

„Martwimy się, czy służba zdrowia wytrzyma napór pacjentów z COVID-19. Nie chodzi o liczbę respiratorów czy miejsca w szpitalach, ale o liczbę personelu potrzebnego do zajęcia się ciężej chorymi. Tu widzę największe ryzyko” - mówił Ryszard Łukoś, główny analityk ExMetrix w rozmowie z serwisem WP.

Koronawirus może zostać z nami nawet przez 3 lata

Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego również potwierdza teorię o tym, że koronawirus może być obecny w naszym życiu jeszcze przez nawet 3 lata.

„Patrząc historycznie, pandemie trwają dwa lata, ale jak ta dynamika będzie wyglądała przy dużej ingerencji w jej przebieg, jest niewiadomą” - powiedział prof. Pyrć w rozmowie z Rzeczpospolitą.

Źródło: gs24.pl, Wirtualna Polska, Rzeczpospolita

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy