Dziecko u lekarza
fot. Fotolia

Prof. Gruchała: Sprawdź u dziecka cholesterol! [WYWIAD]

Dziecko może mieć 3 razy za wysoki poziom cholesterolu, chociaż jest szczupłe. Grozi to miażdżycą i zawałem serca przed czterdziestką. Dlaczego już 5-latkom trzeba sprawdzić cholesterol, co to są cholesterolata - wyjaśnia prof. Gruchała, kardiolog.
Katarzyna Pinkosz
Dziecko u lekarza
fot. Fotolia
Problemy ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu wcale nie dotyczą jedynie osób dorosłych, ale też dzieci, nawet te pozornie wyglądające na szczupłe i zdrowe. Skąd się bierze wysoki poziom cholesterolu u dziecka i czy jeśli rodzic cierpi z tego powodu, dziecko również jest obciążone? Kiedy trzeba sprawdzić cholesterol u dziecka? Pytamy prof.  Marcina Gruchałę, kardiologa i specjalistę chorób wewnętrznych z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Czy to nie przesada badać cholesterol u dziecka? Przecież dzieci nie mają miażdżycy?

Miażdżyca zaczyna się już w dzieciństwie, pierwsze blaszki miażdżycowe powstają już w pierwszych latach życia. Pracujemy na nią przez wiele lat.
Jeśli chodzi o badania cholesterolu u dziecka, to trzeba koniecznie sprawdzić jego poziom, kiedy rodzice mają wysoki poziom cholesterolu, albo w rodzinie był zawał lub choroba wieńcowa przed 60. rokiem życia. Może to świadczyć o hipercholesterolemii rodzinnej, uwarunkowanej genetycznie.

W jakim wieku trzeba sprawdzić u dziecka poziom cholesterolu?

Zalecamy, żeby to zrobić już od 5. roku życia.

Dziecko może być szczupłe i mieć wysoki poziom cholesterolu?

Oczywiście że tak: to właśnie cecha hipercholesterolemii rodzinnej. Jest ona uwarunkowana genetycznie. Dziecko może być szczupłe, jeść zdrowo, ruszać się i mieć bardzo wysoki poziom cholesterolu.

Prawidłowy poziom złego cholesterolu u dorosłego to poniżej 135 mg/dl. Jak wysoki poziom cholesterolu zdarza się u dzieci?

Często zdarzają się dzieci, u których poziom LDL wynosi 160 mg/dl. Zdarza się, że przychodzą do nas dzieci, u których poziom LDL jest ponad 500 mg/dl.

Czytaj też: Jakie są normy cholesterolu u dziecka

Czym grozi, jeśli nie rozpozna się, że dziecko ma tak wysoki cholesterol?

Zawałem przed 40-50 rokiem życia.

Co robić, gdy u dziecka jest tak wysoki poziom cholesterolu?

Dziecko dostaje leki – takie same jak dorosły. Oczywiście, próbujemy wysoki poziom cholesterolu obniżyć dietą, aktywnością fizyczną, ale jeśli to się nie udaje, trzeba podawać statyny.

Czym to szkodzi, jeśli się poczeka i sprawdzi cholesterol w wieku 30-40 lat?

Już od dzieciństwa tętnice są narażone na wysoki poziom cholesterolu. Im dłużej dziecko jest narażone na wysoki poziom cholesterolu, tym dłużej miażdżyca się tworzy. Miażdżyca tworzy się już od wieku dziecięcego. Pracujemy na nią przez dziesiątki lat. To tak samo, jak z paleniem papierosów: im dłużej się pali papierosy, tym ryzyko większe. Mówi się o paczkolatach w przypadku palenia tytoniu, a my mówimy o cholesterolatach.

Czyli jeśli zauważymy to dopiero w wieku 30 lat, młody człowiek będzie już miał zaawansowaną miażdżycę?

Tak może być. Im wcześniej wprowadzi się leczenie, tym jest ono bardziej skuteczne. Jednak warto leczenie zacząć na każdym etapie.
Jeśli zdiagnozujemy dziecko zanim dojdzie do rozwoju choroby wieńcowej, to dzięki skutecznemu leczeniu możemy zredukować ryzyko miażdżycy i zawału.
Zabiegamy jednak o to, by badać cholesterol u wszystkich dzieci, nie tylko u tych, które są zagrożone hipercholesterolemią rodzinną. Tylko 2 proc. dorosłych wie, że ma ten problem, dlatego nie jest on wykryty także u dzieci.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Dlaczego musisz badać dziecku cholesterol? [WIDEO]
Wysoki cholesterol to nie jest wyłącznie domena dorosłych. Twoje dziecko też może mieć ten problem! Prof. Marek Naruszewicz wyjaśnia, które dzieci są nim zagrożone.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy