kiedy szczepienia 5-latków na COVID
fot. Adobe Stock

Kiedy szczepienia na COVID dzieci po 5. roku życia?

Szczepionka na COVID-19 jest bezpieczna dla dzieci w wieku 5-11 lat. Pfizer i BioNTech twierdzą, że ich preparat można podawać też dzieciom z tej grupy wiekowej. Kiedy więc zaszczepimy pięciolatki?
Ewa Janczak-Cwil
kiedy szczepienia 5-latków na COVID
fot. Adobe Stock
Pfizer zapowiedział, że będzie starał się o uzyskanie zgody na podawanie szczepionki młodszym dzieciom, czyli tym w grupie 5-11 lat. Aby tak się stało, musi złożyć pełną dokumentację dotyczącą bezpieczeństwa stosowania preparatu w tej grupie wiekowej w Europejskiej Agencji Leków. Procedura może trwać, ale już mówi się o konkretnych terminach. To dobra wiadomość, bo objawy Delty u dzieci zaczynają pojawiać się w coraz większej liczbie szkół.

5-latki pod igłę już tej jesieni?

Optymistyczna dla producenta szczepionki prognoza mówi o tym, że zgoda na szczepienie 5-latków zostanie wydana bardzo szybko, co pozwoli podawać ją nawet już od listopada. Jeśli tak szybki termin będzie nieosiągalny, może nastąpić to pod koniec 2021 roku lub później. Wiele zależy od tego, czy Pfizer najpierw złoży dokumentację w USA, czy w Europie. Jeśli zdecyduje się na USA, uzyskanie europejskiej zgody nastąpi później. Od złożenia dokumentacji zwykle na decyzję trzeba czekać ok. 30 dni.

Jak testowano szczepionkę na dzieciach?

Pfizer i BioNTech w ramach badań podawały szczepionkę dzieciom z grupy wiekowej 5-11 lat. Dzieci przyjęły dwie dawki po 10 mikrogramów w odstępie 21 dni. To mniejsza dawka niż w przypadku starszych grup wiekowych – dorosłym podaje się 30 mikrogramów. Oba koncerny informują, że preparat był dobrze tolerowany przez dzieci i powodował „silną neutralizującą odpowiedź przeciwciał”. Jeśli chodzi o skutki uboczne, to były one „ogólnie porównywalne do tych obserwowanych u uczestników w wieku od 16 do 25 lat”. Najczęściej pojawiały się: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból głowy, dreszcze i gorączka.

Testy na młodszych dzieciach są w toku

Ten sam preparat jest także w fazie testów na młodszych dzieciach, które podzielono na dwie grupy wiekowe: 6 miesięcy-2 lata oraz 2-5 lat. Do badań rodzice zgłosili 4,5 tysiąca dzieci w USA, Finlandii, Polsce i Hiszpanii. Wstępne wyniki tych badań mają być znane pod koniec bieżącego roku.

A ty? Zaszczepisz swoje dziecko na COVID?

Źródło: RMF FM

Przeczytaj też:
Redakcja poleca: Symptomy przemocy wobec dziecka: czy zmiana zachowania to sygnał, że dziecko jest ofiarą przemocy? [WIDEO]
Symptomy przemocy wobec dziecka nie zawsze łatwo zauważyć. Ale jeżeli pogodny maluch nagle staje się smutny i niechętnie nawiązuje kontakt, to może być sygnał, że doświadcza przemocy – mówi socjolog Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Zobacz film, w którym ekspert daje wskazówki, po czym poznać objawy stosowania przemocy wobec dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy