ząbkowanie
fot. Fotolia

Twoje dziecko ząbkuje? Sprawdź, kiedy powinnaś iść z nim do lekarza

Ząbkowanie to naturalny proces, jednak czasem nie przebiega prawidłowo i konieczna okazuje się konsultacja ze specjalistą. Kiedy trzeba iść z ząbkującym niemowlakiem do lekarza?
ząbkowanie
fot. Fotolia
Ząbkowanie to niełatwy czas zarówno dla dziecka, jak i rodziców, ponieważ wyrzynaniu się pierwszych ząbków zazwyczaj towarzyszy ból i swędzenie. Objawy te można skutecznie łagodzić, np. stosując żel na ząbkowanie taki jak Dentinox N. Czasem jednak ząbkowanie wymyka się spod kontroli, a domowe sposoby nie pomagają. Wtedy niezbędna może być wizyta u pediatry.
 
NURODENT® to wyrób medyczny, który szybko łagodzi ból, dyskomfort i stan zapalny powodowany przez ząbkowanie. Zawiera kwas hialuronowy i naturalne ekstrakty.
Sprawdź

Kiedy iść z ząbkującym dzieckiem do lekarza?

  1. Gdy dziecko ma biegunkę. Podczas ząbkowania czasem pojawia się biegunka, jest ona jednak niebezpieczna zwłaszcza dla niemowląt, bo może prowadzić do szybkiego odwodnienia małego organizmu. Najlepiej więc skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie.
  2. Gdy dziecko ma gorączkę przekraczającą 38 st. C. Ząbkujące dzieci czasem gorączkują, temperatura nie powinna jednak przekraczać 38 st. C. Jeśli Twoje dziecko ma wyższą gorączkę, skonsultuj się z lekarzem.
  3. Gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę dłużej niż 3 dni. Gorączka spowodowana wyrzynaniem się ząbków nie powinna trwać dłużej niż 3 doby. Jeśli maluszek ma podwyższoną temperaturę, a leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty nie pomagają, idź z dzieckiem do pediatry.
  4. Gdy dziąsła znajdują się w stanie zapalnym. Czasem ząbek ma problem z przebiciem się przez dziąsło, co wywołuje stan zapalny. Dziąsło jest wtedy bardzo obrzmiałe, zaczerwienione, a dziecko – bardziej rozdrażnione niż zwykle. By szybko ulżyć maluchowi w cierpieniu, warto skonsultować się z lekarzem.
  5. Gdy ząbkowaniu towarzyszą inne objawy zbliżone do przeziębienia. W czasie ząbkowania dziecko może mieć nieco obniżoną odporność, a wtedy nietrudno o przeziębienia czy infekcje. Jeśli zauważysz, że maluch ma katar lub trudności z przełykaniem, idź z nim do lekarza – być może oprócz żelu na ząbkowanie, konieczne będą także leki na przeziębienie.
  6. Gdy dziecko skończyło 10–12 m.ż. i nadal nie ząbkuje. Pierwszy ząbek powinien pojawić się ok. 6 m.ż., jednak każde niemowlę rozwija się w swoim własnym tempie, dlatego kiedy u półrocznego brzdąca nie widać jeszcze pierwszego mleczaka, nie musisz panikować. Powinnaś jednak skonsultować się z lekarzem, gdy dziecko skończy 10 miesiąc i nadal nie zaczęło ząbkować.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy