Kiedy wykonuje się nieplanowane cesarskie cięcie
fot. Fotolia

Kiedy zamiast cesarki kleszcze lub próżnociąg?

Czasem lekarze odmawiają przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia, tłumacząc, że już jest za późno na podjęcie takiej decyzji. Sprawdź, kiedy wykonuje się nieplanowaną cesarkę i czym można ją w pewnych sytuacjach zastąpić.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
Kiedy wykonuje się nieplanowane cesarskie cięcie
fot. Fotolia
Gdy słuchamy porodowych historii, czasem pojawia się w nich wątek, że lekarz odmówił wykonania cesarskiego cięcia, ponieważ było już na nie za późno. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach rzeczywiście nie można zakończyć porodu operacyjnie, choć takie rozwiązanie było wcześniej brane pod uwagę.

Co jest powodem nieplanowanej cesarki?

Wskazania do planowego cesarskiego cięcia są jasno określone – mówi dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Mogą wynikać z kondycji lub położenia płodu, a także ze stanu zdrowotnego lub budowy anatomicznej jego mamy. Ale w trakcie porodu mogą ujawnić się również inne przesłanki do jego operacyjnego zakończenia, wyjaśnia ekspertka. Są to między innymi:
  • zaburzenia tętna dziecka,
  • brak postępu w I, a czasem także w II okresie porodu. 
     
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Kiedy jest za późno na cesarskie cięcie?

Może się jednak zdarzyć, że poród jest już tak dalece zaawansowany, a główka dziecka znajduje się na tyle nisko w kanale rodnym (w II okresie porodu), że przy zaburzeniach w zapisie KTG dla dziecka korzystniejsze jest użycie próżniociągu położniczego lub kleszczy – tłumaczy dr Jurczak-Czaplicka. Lekarka podkreśla, że decyzja o sposobie zakończenia porodu jest zawsze poprzedzona badaniem położniczym, które pozwala wybrać najkorzystniejszą metodę i dla zdrowia dziecka, i dla rodzącej.

Zobacz też:
Konsultacja: dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka

Ginekolog położnik, jest starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, gdzie prowadzi Oddział Perinatologii. Opiekuje się kobietami w ciążach powikłanych oraz nieciężarnymi aż do menopauzy.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy