GRY

Kiedy zamiast cesarki kleszcze lub próżnociąg?

Czasem lekarze odmawiają przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia, tłumacząc, że już jest za późno na podjęcie takiej decyzji. Sprawdź, kiedy wykonuje się nieplanowaną cesarkę i czym można ją w pewnych sytuacjach zastąpić.
Kiedy wykonuje się nieplanowane cesarskie cięcie
fot. Fotolia
Gdy słuchamy porodowych historii, czasem pojawia się w nich wątek, że lekarz odmówił wykonania cesarskiego cięcia, ponieważ było już na nie za późno. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach rzeczywiście nie można zakończyć porodu operacyjnie, choć takie rozwiązanie było wcześniej brane pod uwagę.

Co jest powodem nieplanowanej cesarki?

Wskazania do planowego cesarskiego cięcia są jasno określone – mówi dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Mogą wynikać z kondycji lub położenia płodu, a także ze stanu zdrowotnego lub budowy anatomicznej jego mamy. Ale w trakcie porodu mogą ujawnić się również inne przesłanki do jego operacyjnego zakończenia, wyjaśnia ekspertka. Są to między innymi:
  • zaburzenia tętna dziecka,
  • brak postępu w I, a czasem także w II okresie porodu. 
     
Redakcja poleca: Czy Polki za często rodzą przez cesarskie cięcie? [SONDA ULICZNA]
Zapytałyśmy mamy, czy ich zdaniem Polki za często rodzą przez cesarskie cięcie? Zobaczcie, co powiedziały w naszej sondzie!

Kiedy jest za późno na cesarskie cięcie?

Może się jednak zdarzyć, że poród jest już tak dalece zaawansowany, a główka dziecka znajduje się na tyle nisko w kanale rodnym (w II okresie porodu), że przy zaburzeniach w zapisie KTG dla dziecka korzystniejsze jest użycie próżniociągu położniczego lub kleszczy – tłumaczy dr Jurczak-Czaplicka. Lekarka podkreśla, że decyzja o sposobie zakończenia porodu jest zawsze poprzedzona badaniem położniczym, które pozwala wybrać najkorzystniejszą metodę i dla zdrowia dziecka, i dla rodzącej.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu