niemowlę w okularach
fot. Fotolia

Niemowlę w okularach? Kiedy trzeba iść do okulisty

Jeśli dziecko źle widzi, ma zeza, jak najszybciej musisz leczyć jego wzrok, by nauczyło się widzieć stereoskopowo. Co to jest widzenie stereoskopowe i dlaczego niemowlę nie powinno zezować - pytamy okulistę.
Katarzyna Pinkosz
niemowlę w okularach
fot. Fotolia
Kiedy iść z dzieckiem do okulisty? Jak najszybciej, gdy tylko zauważasz cokolwiek niepokojącego, jeśli chodzi o wzrok dziecka. Jakie objawy są niepokojące objawy, kiedy iść do okulisty i jak leczy się wady wzroku u niemowląt i małych dzieci - wyjaśnia dr n. med. Ewa Oleszczyńska-Prost, okulista.

Kiedy z niemowlęciem trzeba iść do okulisty?

Jeżeli rodzice lub lekarz zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie, wielkości czy też wyglądzie obu oczu. Nierównoległe ustawienie oczu, czyli naprzemienne lub jednostronne ustawianie się oczu w zezie, drobne drżenia lub szybkie ruchy wahadłowe gałek ocznych mogą wskazywać na występowanie oczopląsu.
Brak czerwonego odblasku z jednego lub obu oczu podczas oświetlenia oczu zogniskowanym światłem (np. przy robieniu zdjęć) może wskazywać na chorobę oczu, taką jak zaćma wrodzona czy nowotwór wewnątrzgałkowy. Zaraz po urodzeniu dziecka rodzice powinni także zwrócić uwagę na wygląd oczu i okolicznych tkanek: czy gałki oczne są prawidłowo osadzone w oczodołach, czy nie ma nieprawidłowej i nadmiernej wydzieliny ropnej lub śluzowej, czy noworodek stara się otwierać oczy. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, świadczy to o stanie zapalnym spojówek, powiek lub niedrożności dróg łzowych.

Czytaj też: Co widzi noworodek? Zobacz sama
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jeśli rodzice mają krótkowzroczność, warto zbadać wzrok niemowlęciu?

Jeśli  rodzice, rodzeństwo  lub najbliższa rodzina ma wady wzroku lub inne schorzenia oczu, warto iść już z niemowlęciem do okulisty. Wiele schorzeń oczu wrodzonych lub występujących od urodzenia można skutecznie wyleczyć, ale jedynie pod warunkiem wczesnego zgłoszenia się do okulisty.

Jak sprawdza się wzrok u wcześniaków?

Dzieci urodzone przedwcześnie, że względu na niedojrzałość układu wzrokowego, badane są w 4., 8., 12. tygodniu życia. Jeżeli nie rozwinie się u nich retinopatia wcześniacza, bardzo często występują wady wzroku: krótkowzroczność lub nadwzroczność, zez, oczopląs, niedowidzenie. Tak więc badanie okulistyczne powinno być wykonane jak najwcześniej, w pierwszym roku  życia dziecka.

Jak długo niemowlę może zezować?

Dziecko nawiązuje kontakt wzrokowy w 6-8. tygodniu życia. Od tego momentu oczy dziecka powinny być ustawione równolegle i na wprost oraz prawidłowo przesuwać się na boki podczas patrzenia na interesujące go obiekty. U zdrowych dzieci oko nie "ucieka"  od urodzenia. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zaburzenie, wcześniej lub później okaże się, że  mamy do czynienia z jakąś wadą wzroku.

Kiedy można zacząć leczenie zeza u niemowlęcia?

Leczenie zeza u dziecka rozpoczynamy zaraz po jego wykryciu.

Jak leczy się zeza u niemowlęcia?

Najpierw trzeba ocenić wadę wzroku, przy pomocy odpowiednich komputerowych autorefraktometrów, po kilkudniowym podaniu do obu oczu kropli atropinowych w celu porażenia akomodacji. Jeżeli stwierdzimy wadę wzroku, dobieramy odpowiednie okulary lub soczewki  kontaktowe, bez względu na wiek dziecka. Pierwszym leczeniem zeza jest stałe ich noszenie.
Jeżeli stwierdzimy niedowidzenie jednego oka, konieczne jest zasłanianie oka zdrowego, w celu zmuszenia go do odbierania bodźców. Trzeba to robić przez wiele godzin dziennie przez kilka miesięcy, oczywiście w zależności od ciężkości niedowidzenia i wieku dziecka.
Gdy w obu oczach jest ta sama ostrość wzroku, leczy się zeza przy pomocy odpowiednich okularów pryzmatycznych, iniekcji toksyny botulinowej lub zabiegu operacyjnego.  Dalsze leczenie choroby zezowej wymaga stosowania ćwiczeń ortoptycznych, mających na celu wzmocnienie lub wykształcenie widzenia obuocznego.

Jak długo może trwać leczenie zeza?

Czas leczenia zeza zależy od ciężkości schorzenia, czyli od głębokości niedowidzenia i wielkości kąta zeza, oraz od wieku dziecka. Jeżeli leczenie rozpoczniemy u małego dziecka, np. u niemowlęcia, to trwa ono krócej. Z reguły takie leczenie trwa kilka lat.

Czytaj także: Dzieci coraz gorzej widzą: alarmujące badania
Oceń artykuł

Ocena 3 na 6 głosy

Zobacz także

Popularne tematy